Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Unde repar o cutie automata ?

Adună
X

• Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

• Unde repar o cutie automata ?

Stie cineva vreun mecanic bun in stare sa repare cutia automata de Patrol Y61?
    Cand schimba in ultima treapta (cca 2200 ture, viteza 90-100 km/h) imi vibreaza masina cca 2-3 secunde (parca trec peste relantisoare).
    Parca nu as vrea sa merg asa pana ma lasa in drum (sau pana se distruge cutia de tot). Insa imi dau seama ca nu e un defect usor de reparat...

Re: Unde repar o cutie automata ?

Postat în original de sorin Vezi post
    Stie cineva vreun mecanic bun in stare sa repare cutia automata de Patrol Y61?
    Cand schimba in ultima treapta (cca 2200 ture, viteza 90-100 km/h) imi vibreaza masina cca 2-3 secunde (parca trec peste relantisoare).
    Parca nu as vrea sa merg asa pana ma lasa in drum (sau pana se distruge cutia de tot). Insa imi dau seama ca nu e un defect usor de reparat...
    Nu te mai pronunta tu ca e grav !!! ca deabea asteapta ,,mizeriasii" sa ti jupoaie soriciul !
    O cutie automata in principiu ca solutie constructiva la anul de fabricatie egal seamana indiferent de marca ! asa ca cine a desfacut si stie cum sa o aseze (mai ales daca are si schema cinematica ) da de cap si la patrol , intreaba i pe ovidiu , sau badsi ....daca nu ai fost in alta reprezentanta serioasa sa afli la negru un mecanic ce ,,stie cutie "
    BAFTA !!
    VIATA-I GREA DAR TRECE !!!

Comentariu

Incearca aici poate repara si de Patrol :
      http://forum.club4x4.ro/showthread.p...l=1#post997693

Comentariu

Postat în original de Astral Vezi post
        Incearca aici poate repara si de Patrol :
        http://forum.club4x4.ro/showthread.p...l=1#post997693
        De la Roman la Buc...cale lunga este...

Comentariu

nu e chiar asa departe, numai sa o repare, sa nu fac drumul degeaba.

Comentariu

Postat în original de sorin Vezi post
            nu e chiar asa departe, numai sa o repare, sa nu fac drumul degeaba.
            Oricum nu este lucrare de o singura zi ! dar ai luat in calcul si varianta sh? sau chiar renuntarea la automata?(eu nu m am documentat ce implica dar sigur gasesti si mai rep si mai ieftin)
            VIATA-I GREA DAR TRECE !!!

Comentariu

Avem pe stoc cutie....Trecerea la cea manuala este cam costisitoare.....

Comentariu

poate gasesc sa o repar pe a mea (are doar 80000km)...

Comentariu

Ai incercat sa-i inlocuiesti uleiul si filtrul..poate cine stie,daca zici ca are doar 80.000km ma indoiesc ca ai ceva urat in cutie.

Cat mi-am dorit eu ca patrolul meu sa aibe automata si nu am reusit sa gasesc unul atunci cand l-am cumparat.

Comentariu

am inlocuit (cu speranta in suflet ) uleiul din cutie. Insa degeaba

Comentariu

Din descrierea sumara pe care ai făcut-o încerc sa trag o concluzie.....dar.....cam greu. Din punctul meu de vedere nu cred sa fie din cutie...mai degrabă din cutia de transfer,Cardan sau diferențial spate. Încearcă sa mergi in 4x4H sa vezi daca persista problema...,încearcă sa vezi daca schimbi poziția butonului de pe consola centrală (hold-power).... Aștept un răspuns după teste....

Comentariu

Intreb si eu....oare nu vibreaza de la roti cand ajungi pe la 90km/h?

Comentariu

Postat în original de tzucul Vezi post
                          Intreb si eu....oare nu vibreaza de la roti cand ajungi pe la 90km/h?
                          Buna intrebarea , verifica daca rotile sunt echilibrate

Comentariu

rotile sunt echilibrate; facea la fel si cu rotile de vara.

incerc maine testele lui Ovidiu.

Comentariu

la actionarea butonului AUTO "power" sau "hold" de pe consola centrala vibreaza la fel.
                              in 4x4 H nu cupleaza in overdrive pana la 80 km/h. Mai repede nu am mers, in cartea masinii spune sa nu depasesc 80km/h in 4x4H.

nu am avut o portiune de drum sa incerc daca vibreaza cand schimba O/D la viteze de peste 120km/h (dar o sa incerc)

Comentariu

Procesare...
                              X