Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

urgent panou despartitor rar


seba_st24

Postări Recomandate

Ma intereseaza daca are cineva sa imi imprumute un panou despartitor pt un patrol y61 scurt. masina este inmatriculata ca autoutilitara dar la schimbare de proprietar la rar suceava banditii imi cer panou despartitor, altfel nu pot face rarul. Platesc cat costa pt o zi mai exact in data de 12.02, am programare dimineata.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: urgent panou despartitor rar

 

Atenție!!! Ar trebui sa montezi panoul care a fost montat când s-a omolog mașina. Se poate sa ai surpriza sa nu-ti facă RAR-ul,Certificatul de Autenticitate...pt ca nu va corespunde cu poza inițială.... Dar poți s-al faci si tu rapid din țeava subțire si plasa .......

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: urgent panou despartitor rar

 

Problema este ca nu stiu ce panou a avut vechiul proprietar. A fost un prieten azi la rar si a intrebat si pt mine, ca raspuns:fara folie fata chiar daca e mai deschisa, gara bulbar, fara proiectoare, sa am un panou prins oarecum in spate, bancheta spate scoasa. Am facut eu un panou de la o frontera, pe care il voi prinde in suruburi. Am inteles ca fac astia poze si la sistemul de prindere. Mai am ceva timp pana joi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: urgent panou despartitor rar

 

Problema este ca nu stiu ce panou a avut vechiul proprietar. A fost un prieten azi la rar si a intrebat si pt mine, ca raspuns:fara folie fata chiar daca e mai deschisa, gara bulbar, fara proiectoare, sa am un panou prins oarecum in spate, bancheta spate scoasa. Am facut eu un panou de la o frontera, pe care il voi prinde in suruburi. Am inteles ca fac astia poze si la sistemul de prindere. Mai am ceva timp pana joi.

 

sa orbesc de nu il bat pe ala de la RAR de se caca pe el daca ma ia cu bullbar , proiectoare si panou , cand eu ma duc strict pt certificat de autenticitate (adica pt verificarea seriilor) ...vineri am facut ITP la masina si m-a rugat inginerul sa aprind proiectoarele sa iasa in poza cum ca functioneaza ca daca nu tre sa le dau jos.A fost o situatie comica deoarece in ziua aceea am cumparat masina si nu stiam de unde se aprind , pana la urma am sunat pe fostul proprietara ca sa imi spuna ca sunt legate pe faza lunga :)) eu cautam ceva buton separat...dar nu mi-a zis nimic de bullbar , panou sau alte cacaturi...sper sa nu faca pe desteptul idiotul de la RAR ca se alege cu o palma de ii dau restart la unitatea centrala , cu riscul de a imi asuma ce urmeaza dupa , vad ca altfel nu rezbim cu ei...

 

 

 

si apropo BANCHETA SPATE DE CE SA O SCOT DACA AM 5 LOCURI IN CARTE SI TALON? E UTILITARA CU 5 LOCURI

Natural Disaster Response Operations
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: urgent panou despartitor rar

 

Legat de bancheta ma refeream la mine ca am doar 2 locuri in carte trecute. O sa dau si bulbaru si proiectoarele, o sa pun panou. O zi rezist fara ele dupa aia e alta treaba.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: urgent panou despartitor rar

 

Legat de bancheta ma refeream la mine ca am doar 2 locuri in carte trecute. O sa dau si bulbaru si proiectoarele, o sa pun panou. O zi rezist fara ele dupa aia e alta treaba.

 

Nu lasa capu' jos pt ca doare si mai tare ;) ..de ce sa dai bullbaru jos si proiectoarele ....nu e legal sa le folosesti pe drumuri publice , dar nu scrie nicaieri ca nu ai dreptul sa le porti pe masina

Natural Disaster Response Operations
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: urgent panou despartitor rar

 

Daca nu dai jos proiectoarele macar pune-le capace.Bulbarul poate fi considerat ca si o modificare neautorizata adusa autovehiculului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: urgent panou despartitor rar

 

Seba 24:

 

Ai nevoie de panou despartitor, intre locul de persoane si cel de marfa.Ovidiu_car greseste sau nu este bine informat.Nu iti cere nimeni poza cu panoul initial.Care poza sau cine o are? Legislatia la nivel european, difera in cea ce priveste autoutilitarele de la tara la tara.In Olanda se cere doar un parapet metalic de 30 de cm inaltime, si atit.La noi, se cere un panou despartitor intre cabina de pasageri si cea de marfa care sa reziste la un test balistic cu o greutate de 150 sau 160 de kg(nu retin exact).Nici un RAR nu face testul, ideea e sa ai panou despartitor si sa arate decent.Spre exemplu loganurile MCV au panoul despartitor din plastic.

Ideea e urmatoarea: orice masina inmatriculata in Romania, se supune reglementarilor RAR.Daca ai folie, bulbar, proiectoare si alte acareturi, dar ele nu sint autorizate RAR, nu se acccepta.

Colegul timberland, greseste si el.Identificarea RAR la schimbarea de proprietar a unui autovehicul deja inmatriculat in tarisoara noastra nu inseamna doar citirea/verificarea de serii.inseamna verificarea mai multor elemente ale masinii si cum ca aceasta corespunde cu standardele RAR.Proiectoarele, bulbarul sau anvelope de alte dimensiuni, folie pe geamuri si altele, daca nu sint trecute in cartea de identitate sint ilegale.Daca nu sintem amendati pentru ele asta nu inseamna ca sint legale.

FOARTE IMPORTANT: Daca ai un autoturism autoutilitara cu 2 locuri si tu ii pui si bancheta din spate dupa ce treci de RAR, este caz penal.Se considera ca transporti pasageri in spatiul destinat marfii.

La ITP, se mai inchid ochii la proiectoare, bulbar si alte alea, pt ca stim cu totii cum se face un ITP.La RAR e mai anevoios.Si asta nu pt. ca sint oamenii mai rai ci pt ca asta e legea.Legea e proasta iar noi soferii nu facem nimic sa o schimbam.Ne facem doar calculul de cite ori/daca ne prinde, Politia cu ceva, si cam atit.La noi inca nu se aplica legea rutiera si reglementarile RAR-ului la singe ca altfel cred ca 70% din masini nu ar mai circula pt probleme tehnice.Sa nu credeti ca sint de acord cu aceste reglementari.Spun doar ca ele exista, si vai de noi cind or sa incepe sa se aplice.

Editat de PYZ
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: urgent panou despartitor rar

 

Legat de bancheta ma refeream la mine ca am doar 2 locuri in carte trecute. O sa dau si bulbaru si proiectoarele, o sa pun panou. O zi rezist fara ele dupa aia e alta treaba.

 

la identificare nu ii ntereseaza proiectoare si alte minuni.seriile sa corespunde.eu am facut identificare cu bullbar tiganesc de inox cu proiectoare si nimeni nu a intrebat nimic

Ever tried.Ever failed.Try again.Fail again.Fail better
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: urgent panou despartitor rar

 

in situatia ta sunt si eu , am cumparat de curand un Y60 UTILITARA CU 5 LOCURI in acte si nu am nici un panou despartitor , is curios daca imi vor cere la autenticitate ...

 

din ce am vazut,patrolul tau e scurt.cum dreaq e autoutilitara cu 5 locuri,nu pot sa imi dau seama.peretle despartitor unde il pui?intre banchete?

Ever tried.Ever failed.Try again.Fail again.Fail better
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: urgent panou despartitor rar

 

Nu lasa capu' jos pt ca doare si mai tare ;) ..de ce sa dai bullbaru jos si proiectoarele ....nu e legal sa le folosesti pe drumuri publice , dar nu scrie nicaieri ca nu ai dreptul sa le porti pe masina

 

Reglementarile RAR( ca de aia te duci acolo) se refera la circulatia pe drumurile publice.Daca nu folosesti autoturismul pe drumurile publice, si il tii doar pe domeniul forestier/de vinatoare nu ai nevoie de inmatriculare, ITP, RCA si tot ce inseamna reglementarile pe drumurile publice.

RAR-ul nu accepta proiectoarele neomologate pe motivul ca daca le ai, le poti le folosi.Nu le ai nu le folosesti.

Bulbarul, problema mare. Asta pentru siguranta pietonilor.Avind in vedere ca reglementarile europene din ultimii ani au cerut ca la fabricarea noilor autoturisme distanta dintre capota si motor sa creasca la minimm 12 cm, spune ceva.Si anume, protectia pasiva a pietonilor.Unul din motivele pentru care autovehiculele nu mai au bari cromate de metal si au bari de plastic, este si acela de a nu mai rupe oasele pietenilor atenti sau neatenti.

nu vreau sa credeti ca sint de acord cu aceste regementari, incerc doar sa va explic psihologia fenomenului.personal iubesc legislatia din USa unde, daca vrei, poti sa iti faci ce masina din ce vrei tu, si atit timp cit nu provoci nici un accident, nu te deranjeaza nimeni.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: urgent panou despartitor rar

 

la identificare nu ii ntereseaza proiectoare si alte minuni.seriile sa corespunde.eu am facut identificare cu bullbar tiganesc de inox cu proiectoare si nimeni nu a intrebat nimic

 

Parerea mea, ca ai avut noroc.dispozitia iginerului RAR si legislatia in vigoare sint doua lucruri foarte diferite.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: urgent panou despartitor rar

 

nu stiu unde a fost norocul,ca de atunci am mai trecut un ITP si de data asta aveam bara de metal si proeictoare.reglementarea se refera doar la autoturisme?

Ever tried.Ever failed.Try again.Fail again.Fail better
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: urgent panou despartitor rar

 

din ce am vazut,patrolul tau e scurt.cum dreaq e autoutilitara cu 5 locuri,nu pot sa imi dau seama.peretle despartitor unde il pui?intre banchete?

 

masina asa a venit din germania UTILITARA cu 5 locuri , iar peretele despartitor in spatele scaunelor din spate

Editat de timberland0910
Natural Disaster Response Operations
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: urgent panou despartitor rar

 

masina asa a venit din germania UTILITARA cu 5 locuri , iar peretele despartitor in spatele scaunelor din spate

 

As fi curios cand a fost facuta schimbarea pe autoutilitara de genul asta in germanica !!! au invatat nemtalaii cum sa vanda la romani inseamna !:wink:

VIATA-I GREA DAR TRECE !!!:ypu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: urgent panou despartitor rar

 

As fi curios cand a fost facuta schimbarea pe autoutilitara de genul asta in germanica !!! au invatat nemtalaii cum sa vanda la romani inseamna !:wink:

 

masina e facuta utilitara de prin 2010...se cunoaste istoricul masinii de cand a fost luata de noua ;) a fost transformata utilitara tot pt impozit(180 euro)

Natural Disaster Response Operations
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 săptămâni mai târziu...

Re: urgent panou despartitor rar

 

Buna stimati colegi

Daca tot se discuta de panou despartitor am si eu o rugaminte.

Doresc sa stiu daca pot sa achizitionez un y61 cu 5 locuri din europa si ulterior in romania in ceva service autorizat sa il transform in utilitara?

Evident prefer sa il cumpar M1 si sa il fac eu N1.

Daca nu se poate o sa caut unul direct N1 cu 2 locuri scurt ca oricum cu 5 nu o sa gasesc :)

Va multumesc anticipat

Editat de impero

:fh Ceea ce nu te omoara te face mai puternic! :bc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: urgent panou despartitor rar

 

Buna stimati colegi

Daca tot se discuta de panou despartitor am si eu o rugaminte.

Doresc sa stiu daca pot sa achizitionez un y61 cu 5 locuri din europa si ulterior in romania in ceva service autorizat sa il transform in utilitara?

Evident prefer sa il cumpar M1 si sa il fac eu N1.

Daca nu se poate o sa caut unul direct N1 cu 2 locuri scurt ca oricum cu 5 nu o sa gasesc :)

Va multumesc anticipat

Eu zic sa-l cumperi transformat in N1 pentru ca nu cred ca in Romania mai exista posibilitatea de a-l transforma din M1 in N1

Editat de Astral
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: urgent panou despartitor rar

 

buna stimati colegi

daca tot se discuta de panou despartitor am si eu o rugaminte.

Doresc sa stiu daca pot sa achizitionez un y61 cu 5 locuri din europa si ulterior in romania in ceva service autorizat sa il transform in utilitara?

Evident prefer sa il cumpar m1 si sa il fac eu n1.

Daca nu se poate o sa caut unul direct n1 cu 2 locuri scurt ca oricum cu 5 nu o sa gasesc :)

va multumesc anticipat

 

nu poti

Ever tried.Ever failed.Try again.Fail again.Fail better
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: urgent panou despartitor rar

 

Buna stimati colegi

Daca tot se discuta de panou despartitor am si eu o rugaminte.

Doresc sa stiu daca pot sa achizitionez un y61 cu 5 locuri din europa si ulterior in romania in ceva service autorizat sa il transform in utilitara?

Evident prefer sa il cumpar M1 si sa il fac eu N1.

Daca nu se poate o sa caut unul direct N1 cu 2 locuri scurt ca oricum cu 5 nu o sa gasesc :)

Va multumesc anticipat

 

Daca nu il iei direct autoutilitara, nu poti sa-l mai faci tu in RO....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: urgent panou despartitor rar

 

Buna stimati colegi

Daca tot se discuta de panou despartitor am si eu o rugaminte.

Doresc sa stiu daca pot sa achizitionez un y61 cu 5 locuri din europa si ulterior in romania in ceva service autorizat sa il transform in utilitara?

Evident prefer sa il cumpar M1 si sa il fac eu N1.

Daca nu se poate o sa caut unul direct N1 cu 2 locuri scurt ca oricum cu 5 nu o sa gasesc :)

Va multumesc anticipat

 

pai uite ca eu am gasit utilitara cu 5 locuri ,totul e sa ai rabdare , de facut in tara nu poti face ,dar in belgia ,olanda se poate la y61 lung cu 2 locuri sa iti mai treaca ei in acte 2 locuri sau 3

Editat de Astral
Natural Disaster Response Operations
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: urgent panou despartitor rar

 

Am inmatriculat de curând un Y61 scurt autoutilitara cu 2 locuri adus din Olanda. Cum vine de afara asa se inmatriculeaza si la noi.

Deci cauta in Belgia sau Olanda sa fie N1 ca sa nu ai probleme aici. Spor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare