Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Schimb rapoarte punti Y61


ioionut

Postări Recomandate

Buna seara si bine v-am gasit!

 

Va rog frumos sa-mi spuna cineva care sunt avantajele / dezavantajele schimbarii rapoartelor in grupuri la un Petrol Y61. Mentionez ca masina are anvelope 35. Am auzit 1001 variante si nu mai inteleg nimic...

 

Multumesc anticipat pentru raspunsuri.

Editat de Max
Decat langa un prost la castig, mai bine langa un destept la paguba
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Schimb rapaorte punti Y61

 

Daca ai motorul de 3.0 si pui rapoartele ( diferentialele ) de 2.8 ( sunt compatibile Y60 cu Y61 si invers , mai putin flansele la care se poate ca vor trebui mentinute cele actuale ale masinii , iarasi fara probleme de compatibilitate cu diferentialul ) motorul va duce mai usor masina , tractiune mai buna la nevoie , demaraj mai bun . Scade viteza maxima fiindca se trece la o demultiplicare mai mare si motorul are si el turatia limitata constructiv ca nu e racheta s-o tot accelerezi pana la infinit . Cat cresc unele si cat scad altele ? Putin , dar se simte .

... sa fim corecti pana la capat !

Nu cere nimeni sa fii impecabil si un fel de varf de gama , doar corect e destul !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Schimb rapaorte punti Y61

 

Daca ai motorul de 3.0 si pui rapoartele ( diferentialele ) de 2.8 ( sunt compatibile Y60 cu Y61 si invers , mai putin flansele la care se poate ca vor trebui mentinute cele actuale ale masinii , iarasi fara probleme de compatibilitate cu diferentialul ) motorul va duce mai usor masina , tractiune mai buna la nevoie , demaraj mai bun . Scade viteza maxima fiindca se trece la o demultiplicare mai mare si motorul are si el turatia limitata constructiv ca nu e racheta s-o tot accelerezi pana la infinit . Cat cresc unele si cat scad altele ? Putin , dar se simte .

 

Salut,

 

Multumesc pentru raspuns. Acum am rapoartele stock. Sunt in negocieri pentru cumpararea a 2 punti (f+s) cu rapoarte marite si voiam sa stiu cat bine/rau fac masinii daca le schimb. Daca am inteles bine, rapoartele de la Y60 stock sunt mai mari decat cele de la Y61 stock?

Decat langa un prost la castig, mai bine langa un destept la paguba
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Schimb rapaorte punti Y61

 

Da .

 

Multumesc mult pentru sfat si pentru timpul acordat. Am un Y60 la vanzare si am sa fac schimbul daca nu o vand in 2-3 zile.

 

Seara buna!

Decat langa un prost la castig, mai bine langa un destept la paguba
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Schimb rapaorte punti Y61

 

Inca nu ne-ai spus ce motor ai pe Y61. Eu banuiesc ca 3L, ca altfel de ce sa schimbi rapoartele?

Puntile de pe Y60 pe Y61, oricum nu se potrivesc, grupurile in schimb, da.

Cu roti de 35", motorul de 3L s-ar intelege mai bine cu grupurile de pe 2.8L, daca nu vrei sa alergi foarte repede pe asfalt.

73 de adi - yo2bt ...altfel spus - TOATE CELE BUNE :hi

ORCA - Off Road Club Arad

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Schimb rapaorte punti Y61

 

Inca nu ne-ai spus ce motor ai pe Y61. Eu banuiesc ca 3L, ca altfel de ce sa schimbi rapoartele?

Puntile de pe Y60 pe Y61, oricum nu se potrivesc, grupurile in schimb, da.

Cu roti de 35", motorul de 3L s-ar intelege mai bine cu grupurile de pe 2.8L, daca nu vrei sa alergi foarte repede pe asfalt.

 

Da, motorul este 3.0 L. Pe asfalt mi-ajung 130-140 km/h. Cer prea mult? E posibil dupa schimbul grupurilor (de pe Y60 2.8 pe Y61 3.0)?

 

Stima.

Decat langa un prost la castig, mai bine langa un destept la paguba
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Schimb rapaorte punti Y61

 

130-140Km/h e la limita pentru rapoartele originale, cu 4.625 nu merge nici chiar cu roti de 35"

Ori vrei sa alergi pe asfalt, ori sa ai cuplu mai mare la roata.

Te sfatuiesc sa pui rotile de 35" pe rapoartele existente, sa faci niste teste, si vei simti ce-ti trebuie.

Editat de yo2bt

73 de adi - yo2bt ...altfel spus - TOATE CELE BUNE :hi

ORCA - Off Road Club Arad

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Schimb rapaorte punti Y61

 

130-140Km/h e la limita pentru rapoartele originale, cu 4.625 nu merge nici chiar cu roti de 35"

Ori vrei sa alergi pe asfalt, ori sa ai cuplu mai mare la roata.

Te sfatuiesc sa pui rotile de 35" pe rapoartele existente, sa faci niste teste, si vei simti ce-ti trebuie.

 

 

Le am puse pe masina. As vrea un pic mai bun demarajul pe asfalt.

Am o oferta de rapoarte 4,8. Ar fi OK?

Am inteles ca rapoartele stock sunt 4,11.

Decat langa un prost la castig, mai bine langa un destept la paguba
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare