Anunț

Adună
Nici un anunț īncă.

Problema motor/turbo (Consum ulei) Patrol 3.0

Adună
X

• Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

Re: Problema motor/turbo (Consum ulei) Patrol 3.0

Turbina de ZD30 se repara cu alta cum a zis si Ovidiu mai devreme
    Daca te intereseaza iti dau verdictul daca am masina la Pitesti , dar macar 2 zile
    nu-mi dau cu parerea fara sa vad masina
    bafta

Comentariu

O repet din nou.... Turbina care am trimis-o are garanție....adică o voi schimba daca ea crează probleme.....dar sincer ma nu cred.... Am avut ocazia sa vad foarte multe in activitatea mea.....inclusiv turbina stricata după montarea ei pe masina si aici vina exclusiva este/era a mecanicului care ,,a scăpat mai mult Silicon,, la montaj..... Si pt ca frustrarea era foarte mare ....cum sa montezi un turbo nou si sa aibă probleme,am demontat turbina,am dus-o la service-ul Turbo Center de unde am achiziționat-o iar cānd au desfăcut-o orificiile erau pline cu Silicon...... Din greșeli īnvață omul(greșeli pe care le plătim noi cei care avem angajați).... Chiar daca ma repet,reparația unei mașini trebuie sa aibă la baza o diagnosticare corecta a defecțiunii.....iar prin intermediul discuțiilor pe forum,poze,descrieri a simptomelor consider ca se bājbāie in īntuneric. Aici toată lumea da indicații,considerānd probabil ca daca a īntāmpinat o problema la masina personală s-ar putea ca si cel care cere ajutor sa aibă aceleași probleme......iar finalul este tragic.....cel in cauza fiind dezorientat,far sa știe cu ce sa īnceapă,finalul fiind ,,Nissan este o masina proasta,toate se strica,, . Nu o spun cu răutate si sper sa nu fiu īnțeles greșit...
      Spor in toate si la toate!

Comentariu

Domnilor daca cititi cu atentie ce am scris veti vedea ca nu am spus ca se repara sau nu . Este o parerea a mea . Pt un alt tip de masina am cumparat chit . Am sugerat sa caute . Cititi pot nu pe sarite . O zi placuta

Comentariu

Pt ca NU am citi pe sărite,am răspuns si pt alții.... Daca la unele modele si mărci se poate ....,la ZD30 nu se poate....

Seara faina....

Comentariu

Ovidiu imi recomanzi ceva service care poate sta sa bibileasca la motorul meu prin Bucuresti? Cei de la GTC mi-au dat impresia de graba... si rezultatul e sincer mai rau ca inainte.. in sensul ca gasesc si ulei sub ea acum.

Nu stiu daca turbina de la tine e problema, nici nu am spus asta vreodata. E totusi posibil ca problema sa nu fi fost turbina initiala si sa o fi schimbat eu degeaba in urma unui diagnostic de 30 secunde in care s-a dat 2 talpe la relanti la masina.

Toata lumea spune ca turbina de zd30 nu se poate rapara.. va rog sa terminam acest capitol.. cel putin pe topicul meu.

Sunt in afara tarii si sunt cu mainile legate pana nu revin in tara. Masina sta in parcare dar la intoarcere am un drum de 300 km de facut.. sper sa nu faca poc.

Repet, nu incerc sa repar eu problema.. ma gandeam ca e ceva nestrans si pot remedia usor.. (ma refer la scurgeri)

Deja am inceput sa caut informatii despre motor si am gasit un kit interesant cu pistoane forjate la arabeti :

http://www.ebay.co.uk/itm/REBUILD-KI...item27ec95c5e3

Ce parere aveti?

Nu sunt dezamagit deloc de Nissan..imi doresc sa rezolv problema, imi sta pe creier. Am bagat ceva banuti in ea si tocmai ce era mai important, motorul, are probleme. Ma gandesc si la un swap cu motor de bmw.. dar cred ca ma complic tare.

Cristi

Comentariu

Cristi.... Pistoane foarte bune avem si aici...dar cred ca pana la acest subiect trebuie sa facem o diagnoza corecta. Cānd poți suna-ma si vb...este muuult mai simplu.

O seara plăcuta

Comentariu

Daca scurgerile de ulei au aparut dupa schimbarea turbinei, este posibil sa nu se fi strans corect suruburile conductelor de ulei, sau acea garnitura sa fie defecta.
                Eu am dezvoltat o tehnica proprie pentru montarea turbinei (apropo, la zd30 chiar e un chin), tocmai pentru a asigura o strangere corecta a conductelor de apa si ulei.

Pana una-alta, vad ca intai trebuie sa remediezi scurgerea, abia apoi sa reinvestighezi partea cu fumul.
                Cīnd te-ai nascut, tu ai plīns iar altii s-au bucurat. Traieste-ti viata astfel īncīt, cīnd vei muri, toti sa plīnga, iar tu sa zīmbesti.

Comentariu

Procesare...
                X

Sqreen | Runtime Application Protection