Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Directie hidraulica

Adună
X

• Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

• Directie hidraulica

Salut! Ar fi vreun avantaj la Y61 transformarea servodirectiei intr-una full hidraulica? Ma bate asa un gind,am vazut niste kituri pe un site din afara...cam scumpe ce-i drept!!

Re: Directie hidraulica

Nu stiu exact cum se comporta kit-urile astea scumpe dar nu prea e recomandat la o masina cu care mergi pe strada cu viteze de peste 60-70 km/h sa pui full hidraulic, apare un fel de intarziere si nu e foarte confortabil, eu am un tractor care merge cu 60 km/h cu directie full hidraulica dar nu mi-as dori neaparat senzatia la o masina si la viteze mai mari...sunt cativa pe forum care au gaurit caseta de directie de nissan si au pus si cilindru, asta suna mai bine, raman si articulatiile mecanice doar ca iti scade efortul la volan. In acelasi timp cunosc patrolisti care au roti pe 38,5 si nu s-au plans de directie.
    Cam care ar fi motivul pentru care ai dori sa faci modificarea?
    Subaru justy 1,3 4x4

Comentariu

Daca pui asa ceva pe o masina de concurs e OK, daca insa vrei sa mergi cu ea si pe strada ai o problema ... ai condus vreodata un utilaj cu directie full hidraulica ?

ai 2 mari problčme la fondus:

1- nu ai revenire la volan pe directia drept inainte;
      2- cand mergi in linie dreapta pe strada, volanul trebuie tot timpul sa il misti;

dezavantajele astea sunt doar la mersul pe drum asfaltat in linie dreapta , in teren te obisnuiesti imediat cu ele, plus ca ai niste avantaje destul de mari in teren accidentat.

daca te pasioneaza asa ceva, vezi insa, ca exista o chestie care se numeste directie hidraulica asistata, aia iti permite sa o ti drepata si pe sosea la viteze relativ mari, difera putin de cea Full, dar cred ca este mai indicata pentru tine.

intra si cauta aici: http://www.pscmotorsports.com/07-10-...ssist-kit.html asta ar fi pentru Jeep ... dar se gaseste si pt ce ai tu ... nu iti trebuie decat cotele de la caseta de directie.... probabil vei folosi ceva de Toyota sau Ford.
      Jeep Wrangler YJ - 1989 - 2.5" Lift
      Jeep Wrangler TJ - Sahara Limited Edition 2001 - 4" Lift
      Jeep Wrangler TJ - Rubicon Express - Custom Made 1997 - 6" Lift

http://www.ClubJeepRomania.ro

Comentariu

Deocamdata e doar o intrebare,vroiam sa stiu care sint avantajele. Despre dezavantajele de pe sosea la viteze mai mari habar n-aveam! Ar putea fi o problema caci masina vede destul de mult asfalt pina la padure si inapoi!
        Multumesc!

Comentariu

Postat în original de dansoare Vezi post
          Deocamdata e doar o intrebare,vroiam sa stiu care sint avantajele. Despre dezavantajele de pe sosea la viteze mai mari habar n-aveam! Ar putea fi o problema caci masina vede destul de mult asfalt pina la padure si inapoi!
          Multumesc!
          Avantajele:

- nu mai ai de-a face cu capete de bara, bari de directie cu pivotii dusi sau rupte;
          - in caz de rasturnare pe o parte ai catodata posibilitatea sa te pui singur pe roti numai din directie ( la Jeep functioneaza in anumite cazuri )
          - gandeste-te ca in loc de bara de directie ai un piston de 6-8 tone forta care este actionat hidraulic si iti pozitioneaza rotile cam unde vrei tu ... el iti preia si socurile din roti.

DAR este excelenta in teren, mai ptin confortabila pe asfalt ... din acest motiv iti recomand o directie hidraulica asistata,

Care este diferenta dintre cele 2:

Full Hidraulica:

- in loc de caseta de directie ai o pompa hidraulica care iti actoneaza un piston cu dubla actionare : stanga-dreapta functie cum iei tu de volan, piston care la randul lui este legat direct pe fuzetele de la roti ( restul de elemente de directie dispar );

Asistata Hidraulic:

- se pastreaza parte din elementele de directie, si vei avea un pistonas mai mic care inlocuieste amortizorul de directie si care iti va actiona bara de directie, astfel vei avea in permanenta o revenire a volanului si a directiei la mers in linie dreapta.
          Jeep Wrangler YJ - 1989 - 2.5" Lift
          Jeep Wrangler TJ - Sahara Limited Edition 2001 - 4" Lift
          Jeep Wrangler TJ - Rubicon Express - Custom Made 1997 - 6" Lift

http://www.ClubJeepRomania.ro

Comentariu

Procesare...
          X

Sqreen | Runtime Application Protection