Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Sistem blocare baza stabilizatoare Y61 2009

Adună
X

• Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

• Sistem blocare baza stabilizatoare Y61 2009

Buna,stie cineva pe ce principiu functioneaza pistonul care blocheaza/deblocheaza bara stabilizatoare la y61 din 2009?Am impresia ca pistonul nu mai functioneaza desi se aude un bazait dintr-o cutie care e sub masina undeva sub scaunul soferului.de acolo pleaca o conducta din cate imi dau eu seama la piston.

Re: Sistem blocare baza stabilizatoare Y61 2009

Conducta de fapt e un cablu flexibil , ca la ambreiajul de Dacie ...
    In cutie e un mic motor electric cu un mic reductor in coada , conectat la cablul flexibil care la randul lui actioneaza zavorul care blocheaza sau lasa liber bieleta extensibila . Decuplabila e mult spus , de fapt e extensibila ...nu se decupleaza , doar se mai lungeste ... putin ...
    In cutia de protectie sunt si contactele electrice care arata in bord Stabi ON/OFF .
    ... sa fim corecti pana la capat !
    Nu cere nimeni sa fii impecabil si un fel de varf de gama , doar corect e destul !

Comentariu

La apasare stabi ON , servomotorul impinge cablul care impinge pinul de zavorare blocand pistonul. Daca pinul nu gaseste gaura din piston , datorita pozitiei barei stabi, dupa aprox 10sec servomecanismul abandoneaza comanda, si STABI OFF ramane aprins.
      Pt a-i usura munca servomecanismului, e recomandat ca imediat cum ai apasat STABI ON sa faci un pic de balans masinii (viraje scurte stg-dr) pt ca pinul de zavorare sa reuseasca blocarea
      ing. Luigi PIRSU
      www.nissan4x4.ro
      service si tunning NISSAN
      Facebook grup: NISSAN Tehnica4x4

Comentariu

Ok,am sa incerc treaba cu balansul.

Comentariu

Procesare...
        X

Sqreen | Runtime Application Protection