Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Nissan Patrol Y61, automat, nu sta in panta

Adună
X

• Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

Re: Nissan Patrol Y61, automat, nu sta in panta

Faptul ca exita un usor cuplu de angajare a treptei 1 de viteza , in DRIVE, nu este o garantie a unghiului de stationare in panta si nici nu e vreun hill descendent asistant.
    Daca este prea mare inseamna ca discurile se freaca in "drum"-uri (drum= pachetul de discuri de frictiune ce constituie o treapta de viteza) rezultand uzuri anormale si consum mare de combustibil
    Daca este prea mic, masina nu pleaca din proprie initiativa in momentul cand soferul ridica piciorul de pe pedala de frana .
    Acest cuplu variaza de la o masina la alta, in functie de uzura si calitatea uleiului de transmisie.

In mod normal, pt a raspunde direct la intrebarea dumitale, masina ( echipata cu rotile stok si fara greutate suplimentara) trebuie sa stea in unghi de 10 grade

Se pot face niste verificari de drum , dar sunt destul de complexe pt a le insira aici.
    Cand ai timp si placere, baga un apel , mai am nevoie de ceva lamuriri. Tel 0724.NISSAN (0724.64.77.26)
    ing. Luigi PIRSU
    www.nissan4x4.ro
    service si tunning NISSAN
    Facebook grup: NISSAN Tehnica4x4

Comentariu

Al meu Patrol nu sta nici in panta nici in rampa...nici cu fata nici cu spatele! O ia la vale indiferent de pozitie,cu fata sau cu spatele! Nu am calculat unghiul rampei/pantei dar in comparatie cu alte automate nu sta pe loc cum presupun ca ar fii normal!

Pe drept pleaca la cuplare in D/R foarte usor, se si simte cum cupleza.
      Nissan Patrol Y61 3.0 auto *gamedog*
      "A journey of a thousand miles begins with a broken fan belt and a flat tire."

Comentariu

Nu stiu ce relevanta ar avea dar o automatica cu convertizor de cuplu trebuie sa plece de pe loc in rampa de 10% atunci cand se ridica piciorul de pe frana. Daca nu face asa va recomand sa va orientati spre un nou convertizor de cuplu (este un ambreiaj si aici care sta in baile de ulei) sau sa-l reparati pe actualul; in cel mai fericit caz o completare cu ulei - in cel mai nefericit caz discurile de frictiune uzate ale treptei a 1a.
        Ultima editare de Astral; 24.sep.2015, 22:06. Motiv: COMPLET.....NU compleCt !
        In cautare de Y61 LWB RD28T sau la schimb cu Audi A6 (4BC5) Avant V6 2.5TDI af 2000.

Comentariu

Postat în original de Marinaru Vezi post
          Nu stiu ce relevanta ar avea dar o automatica cu convertizor de cuplu trebuie sa plece de pe loc in rampa de 10% atunci cand se ridica piciorul de pe frana. Daca nu face asa va recomand sa va orientati spre un nou convertizor de cuplu (este un ambreiaj si aici care sta in baile de ulei) sau sa-l reparati pe actualul; in cel mai fericit caz o complectare cu ulei - in cel mai nefericit caz discurile de frictiune uzate ale treptei a 1a.
          Panta de 10% in ralenti ? Ce motor stie asta ca-l vreau si eu ?

Comentariu

Mașina din semnătura!
            In cautare de Y61 LWB RD28T sau la schimb cu Audi A6 (4BC5) Avant V6 2.5TDI af 2000.

Comentariu

Postat în original de Marinaru Vezi post
              Mașina din semnătura!
              Are motor din ala nepoluant ?

Comentariu

Ăla de doi jumate zici? Nu poluează deloc atunci când stă.

Comentariu

A mea nu sta si gata...si nu are nimic.Ulei are in cutie pana la semn si e rosu fara impuritati.

Comentariu

Procesare...
                  X

Sqreen | Runtime Application Protection