Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Patrol Y61 - "inceputul"

Adună
X

• Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

Re: Patrol Y61 - "inceputul"

Astazi, dupa multe zile ne am uitat la masina
    Din spusele baietilor motorul necesita o segmentare
    E clar ca nu exista presiune.
    Sunt un pic dezamagit, costurile care apar in urma acestei probleme se ridica in jurul valorii de 2000€
    Va rog sa mi spuneti parerile voastre.Sunt cu psihicul la pamant.
    Multumesc.
    Numai bine.

Comentariu

Ai gasit panoul pt RAR? Te pot ajuta eu.

Comentariu

Nu desfa motorul pe presupuneri,fa o compresie,verifica injectoarele,avansul si dupa aia trebuie hotarat daca sunt segmenti sau nu!

Comentariu

Salut

Exact cum spune si colegul @sebi11, nu desface motorul numai asa pe vorbe in vant.
          Test de compresie , injectoare, avans, pompa, intr-un cuvant verifica tot si cine verifica si stie ce face

Capu sus, nu dispera, dracu nu e asa negru precum il vopsesc unii !

Comentariu

In urma testului de compresie s-a ajuns la problema de mai sus
            Am sa incerc sa mai vad o parere
            Ultima editare de C-NyK; 29.ian.2016, 09:43.
            Numai bine.

Comentariu

Postat în original de C-NyK Vezi post
              In urma testului de compresie s a ajuns la problema de mai su
              Am sa incerc sa mai vad o parere
              cum 2000 euro o segmentare si o reparatie turbina? am inteles bine?
              Natural Disaster Response Operations

Comentariu

Acu' o luna nu batea, nu pocnea, nu scotea fum, brusc si dintr-o data motor kaputt.

Fa o diagnoza completa si corecta la oameni priceputi si de incredere.
                Cînd te-ai nascut, tu ai plîns iar altii s-au bucurat. Traieste-ti viata astfel încît, cînd vei muri, toti sa plînga, iar tu sa zîmbesti.

Comentariu

Da am zis ca voi mai incerca si in alta parte....
                  In pretul acesta este inclusa segmentarea + rectificare turbina + distributie + uleiuri,filtre si manopera
                  Ultima editare de C-NyK; 29.ian.2016, 09:42.
                  Numai bine.

Comentariu

Da am zis ca voi mai incerca si in alta parte....
                    In pretul acesta este inclusasegmentare rectificare turbina distributie uleiuri filtre si maopera
                    Man eu am rectificat turbina la Brasov cu 1100 lei. Nu vad cum mai cheltui 8000 lei cu segmentare+distributie..... Da un telefon mai vb.....

Comentariu

Poate supapele au o problema!

Comentariu

Postat în original de aditupopa Vezi post
                        Man eu am rectificat turbina la Brasov cu 1100 lei. Nu vad cum mai cheltui 8000 lei cu segmentare+distributie..... Da un telefon mai vb.....
                        pai assta ma intrebam si eu : pe ce i-au cerut atatia bani ? poate pe bloc si chiulasa noua :|
                        Natural Disaster Response Operations

Comentariu

Salutare tuturor, in primul rand am scapat la un calculator si pot scrie mai rpede mai mult si mai detaliat.

Am facut un test de compresie cu un manometru, montat in locul unei bujii si din ce am inteles ar fi trebuit sa indice 3 si la masina acum arata maxim 2, adica acul ala se misca pana in 2 maxim (are miscari oscilante), de aici si concluzia ca ar fi nevoie de deschiderea motorului si de verificat ce e acolo, insa mai mult ca sigur este vorba de segmentare.
                          Pe langa asta ar mai trebui rectificata si turbina.
                          Acum, se poate ca in urma desfacerii sa se mai constate ca ar mai fi probleme si la vreun piston ceva, asta însemnând alti bani, alta distractie.
                          preturile in mare au fost
                          manopera 2.000 lei
                          turbina 1.000lei
                          piesele+uleiurile si filtrele 5.000lei
                          pana la 9.000 am mai lasat o marja mica
                          Aceste lucruri mi s -au spus mie de la cei care s-au uitat la masina.

Ce voi face acum.
                          Azi vreau sa fac schimbul de ulei si filtru de ulei ( uleiul din motor are o consistenta ciudata, e cam gelatinos asa). In urma schimbului as vrea sa scot masina de acolo si sa incerc cel putin inca o parere, (am in plan sa mai intreb cel putin 2 persoane)
                          Mentionez ca masina nu am condus-o decat maxim 10 km de când am luat-o. (am urcat-o in prima zi prin niste coclauri si apoi cat am mers pana la service unde am sudat toba si s-a facut constatarea de mai sus.)
                          @giorgel nu am vorbit aiurea când am zis ca motorul merge rotund si ca nu scoate fum ori ca masina nu bate, ideea e ca acum ma gândeam ca: fiind toba sparta undeva inainte de finala, probabil nu ieseau gazele toate prin spate asa cum ar fi trebuit, de aici lipsa fumului ( vazuta de mine)

Eu va multumesc pentru raspunsuri, inca nu ma las batut, vreau sa vad ce si cum
                          Numai bine.

Comentariu

Postat în original de Fedor Vezi post
                            Ai gasit panoul pt RAR? Te pot ajuta eu.
                            salutare si multumesc pentru promtitudine. Pentru moment RARul mai are de asteptat, au aparut cateva probleme. Referitor la panou, colegul aditupopa mi-a spus ca are si el un panou ( in Iasi )si am sa tratez cu dansul problema. Multumesc inca odata.
                            Numai bine.

Comentariu

salutare si multumesc pentru promtitudine. Pentru moment RARul mai are de asteptat, au aparut cateva probleme. Referitor la panou, colegul aditupopa mi-a spus ca are si el un panou ( in Iasi )si am sa tratez cu dansul problema. Multumesc inca odata.
                              Ok, e mai bine de acolo, scutesti costul curierului de la Pitesti. Bafta

Comentariu

Ieri am facut schimbul de ulei,
                                Motorul nu are zgomote ciudate insa pe esapament iese un fum alb.
                                Deocamdata astept sa mai vad cateva pareri de la alti meseriasi.
                                Numai bine.

Comentariu

Procesare...
                                X

Sqreen | Runtime Application Protection