Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Patrol Y61 - "inceputul"

Adună
X

• Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

Re: Patrol Y61 - "inceputul"

Fum alb sau albastrui? Consuma sau pierde antigel? Cred ca turbosuflanta trebuie verificata!

Comentariu

Daca tot ziti ca esti "chisat...cu S"...ti-as propune sa fii si pragmatic si sa-ti calibrezi putin asteptarile tind cont ca:

-ai dat pe masina cam 5-10% din valoarea ei de noua....daca o dai la fier vechi iti recuperezi cam 15-20% din investitie....mi se pare realist sa te astepti sa aiba 10% functionalitate.......ce este in plus e bonusul tau si paguba proprietarilor anteriori. Din cate inteleg postarile tale beneficiezi de un bonus substantial....masina se misca cu ajutorul fortelor proprii...

- Daca te insori cu o matroana de 70 de ani mi se pare surprinzator sa te mire ca mai are cite o "scurgere" pe "ici pe colo".....Daca te duci la ginecolog sa ii faci test de virginitate este clar ca directia e gresita... Lasa motoru asa cum e, scoate maximul de numere rosii.......pune bani deoparte de o recuperare cu platforma, ia cu tine zemuri de rezerva, da-te cu ea pe unde poate sa intre platforma, sa iti faci damblaua, vezi daca e pentru tine sportul asta, masina asta.....daca face "poc" improvizezi....Masina e obosita, ...nu te apuca acum sa o faci fata mare, ca o sa bagi banii in ceva si o sa strici altceva...

LE: Nu baga niciun leu in plus pina nu ai foarte clara inmatricularea ei:...documente (inclusiv fiscalul)/ autentificarea RAR ca si utilitara/ taxa.....etc
      Succes!
      Ultima editare de georgei23; 30.ian.2016, 15:25.
      www.georgei23.com

Comentariu

Daca era uleiul gelatinos sau ciudat .....presupun ca cine a vandut o a pus ceva aditivi sa mascheze problemele motorului!

Fum alb am avut si eu la un motor dar cred ca era de la pompa de injectie....cel putin asa mi s a spus de catre pompangiu!

La tester nu da nicio eroare?
        Nissan Patrol Y61 3.0 auto *gamedog*
        "A journey of a thousand miles begins with a broken fan belt and a flat tire."

Comentariu

Postat în original de georgei23 Vezi post
          Succes!
          Sincer sa fiu m am gandit si la planul asta, i am schimbat uleiul si filtrul de ulei, am sa completez celllate lichide, si as lua numere rosii, am voie 3 luni, si in 3 luni am sa mai intreb in stanga, dreapta sa vad ce si cum e cu ea, merita sa bag banutii sau nu.
          Ai spus foarte bine, sa merg cu ea sa vad daca imi place sau nu,daca ma impac cu ea sau nu.
          Mai urat e ca scot fum alb ca o locomotiva cu aburi.

Nu am pus tester pe masina, inca.
          Fumul este clar ALB.
          Trebuie s merg cu ea sa urmaresc apa, am sa verific ai turbina,

E clar ca nu ma gandesc sa trag vreo teapa altcuiva, aici ma refer la vanzare.Mecanicii astia imi spuneau ca pot face o chestie plus niste aditivi si masina sa nu mai scoata fum plus sa aiba si compresie mare.Asta e exclus. Merg pe ideea ca orice rau faci altcuiva, se intoarce candva.

Sunt doar scarbit de faza ca am fost tepuit.Atat.
          Numai bine.

Comentariu

Postat în original de 4L Limited Vezi post
            ?
            Uleiul avea clar aditivi in el.
            Nu am pus testerul pe masina,
            Numai bine.

Comentariu

Si eu am avut un pajero mk2 V6 benzina, care o mai lua pe ulei.....papa cam 1 l la 1000km......si din cind in cind scotea fum rau si mirosea a McDonald's pe linga ea.....la inceput eram hotarit sa rup norii si sa o fac fata mare.....noroc ca nu am gasit pe nimeni dornic sau cu timp sa se bage sa desfaca motorul ala si sa-l mai faca si la loc macar in starea in care l-a luat....Dupa vreo jumatate de an m-am obisnuit cu ideea....aveam mereu un bidon cu ulei la mine, cand cerea martorul din bord trageam pe dreapta, completam nivelul si da-i bice.....Am folosit-o asa vreo trei ani frumosi, si prin padure pe munte, dar si pe autostrada la 130kmh, am explorat si tari vecine cu ea si apoi am vandut-o unui prieten caruia i-am povestit de la inceput "modul de utilizare"....El are si utilaje agricole si are butoaie mari de ulei in ferma.....A trecut-o pe astfel de ulei si o tine asa de vreo alti doi ani si "coafura rezista"....
              Vezi sa ai acte, semnalizare, lumini, directie si frine corecte pentru varsta si greutatea masinii, plus anvelope adecvate utilizarii...si restul ....vazand si facand.....
              Asta este experienta mea cu Pakero MK2 cu motor 6G72.....Nu sunt priceput la mecanica auto si nu stiu mare lucru despre motorul de pe Patrolul tau. Ia povestea mea doar ca pe o posibila abordare, nu ca pe un sfat tehnic, domeniu pentru care nu sunt calificat,
              Ultima editare de georgei23; 30.ian.2016, 22:27.
              www.georgei23.com

Comentariu

Fara suparare, un Y61 in mintile lui nu gasesti cu 3800 EURO....poate-poate un Y60 cat de cat bun la banii astia, neinmatriculat sau cu taxa neachitata.

georgei zice bine, rupe-i partzu si spune ea ce-o doare.
                Ultima editare de giorgel; 30.ian.2016, 22:58.
                Cînd te-ai nascut, tu ai plîns iar altii s-au bucurat. Traieste-ti viata astfel încît, cînd vei muri, toti sa plînga, iar tu sa zîmbesti.

Comentariu

Nici eu n am prea crezut in pretul asta insa sincer ma asteptam sa aiba chiuloasa dusa, pentru defectul asta eram pregatit psihic,
                  Eu am vorbit la telefon cu vanzatorul, ala in fine ca sa vanda marfa a zis ca totul e in regula, ideea e ca sunt sunt suparat pe cel care a mers acolo la masina si care a verificat.o, e vorba de un prieten al unei cunostinte de a mea din Iasi.Cel care a mers la masina se ocupa cu masini de multi ani, si ma gandesc ca el m.a facut cel mai frumos,ca mi a zis ca masina e ok, merge bine , nu are decat niste defecte optice.
                  Daca as fi mers eu la Salaj, nu as fi luat masina,poate.
                  De acum ce a fost a fost.
                  Oricum pana nu mai aflu si alte pareri, de la alti mecanici, incerc sa nu intru prea tare in panic.
                  Luni am sa merg dupanumere rosii

Ma gandesc, daca nu o scap fara apa sau ulei, nu ar trebui sa se intample ceva mai rau cu motorul.
                  E ok?
                  Numai bine.

Comentariu

Cum sa o scapi fara apa sau ulei?
                    Nissan Patrol Y61 3.0 auto *gamedog*
                    "A journey of a thousand miles begins with a broken fan belt and a flat tire."

Comentariu

Postat în original de 4L Limited Vezi post
                      Cum sa o scapi fara apa sau ulei?
                      Spuneam ca, eu cred ca daca am grija si stau cu ochii pe nivelul la antigel si la ulei, si nu las motorul sa ramana fara antigel ssau ulei, si folosesc masina asa o perioada, nu cred sa stric ceva mai rau.
                      Sau ma insel?
                      Numai bine.

Comentariu

Cine vrea un patrol din 2003 utilitar recent adus, in zalau anunt de pe olx.ro
                        Cu nr de telefon 0764.107.769 ieftin si bun.
                        Omu e de incredere....
                        Asta e "prietenul" meu.
                        Ultima editare de C-NyK; 31.ian.2016, 04:49.
                        Numai bine.

Comentariu

Postat în original de C-NyK Vezi post
                          Cine vrea un patrol din 2003 utilitar recent adus, in zalau anunt de pe olx.ro
                          Cu nr de telefon 0764107769 ieftin si bun.
                          Omu e de incredere....
                          Asta e "prietenul" meu.
                          Pai da si anuntul sa stie oamenii sa se fereasca
                          ~ Silence is a gift ~
                          ~ Learn to value its essence ~

Comentariu

asta e anuntul

olx.ro/oferta/patrol-ID5wdZq.html

asta e "omu"
                            Fișiere atașate
                            Numai bine.

Comentariu

Conceptul de ieftin si bun nu prea exista. Un Y61 2,8 in mintile lui nu prea gasesti sub 5000 de euro. Si asta in conditiile in care masina este absolut stock si cu acte de extern. In cazul unui Y60, situatia se complica destul de tare. Y60 nu gasesti sub 5 6000 de euro. Nu va bucurati ca dati putin pe un Patrol ptr ca pretul imbietor in cele mai multe cazuri va ascunde costuri care va dubla pretul masinii.
                              consiliere - diagnoza - evaluare - recovery

Comentariu

tot respectul pentru patrolisti, dar stiu deja prea multi care au patit-o cu masina asta! Pentru unul bun ajungi la sume enorme pentru o masina de care nu te poti atasa..am incercat si eu.
                                Spor la reparatii..fa de asa maniera la RAR sa nu iti treaca seria de motor si pune un motor bun in ea!

Comentariu

Procesare...
                                X

Sqreen | Runtime Application Protection