Anunț

Adună
Nici un anunț īncă.

Patrol Y61 - "inceputul"

Adună
X

• Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

Re: Patrol Y61 - "inceputul"

Postat īn original de C-NyK Vezi post
    despre alternator nu stiu nimic, inca, probabil nu am intrat prea adanc in operatie.
    Nu alternatorul ar fi problema, ci pompa de vacuum.
    Inteleg ca 2.8-ul de pe Y61 are pompa de vacuum pe chiulasa, iar Y60-ul o are pe alternator.
    Cīnd te-ai nascut, tu ai plīns iar altii s-au bucurat. Traieste-ti viata astfel īncīt, cīnd vei muri, toti sa plīnga, iar tu sa zīmbesti.

Comentariu

Pompa de vacum se poate adapta electrica!

Comentariu

Stim asta, poti pune electric si motor principal

Tema era ca omul sa inteleaga de ce s-a adus alternatorul in discutie.
        Cīnd te-ai nascut, tu ai plīns iar altii s-au bucurat. Traieste-ti viata astfel īncīt, cīnd vei muri, toti sa plīnga, iar tu sa zīmbesti.

Comentariu

Cazul e clar , repara motorul inainte sa-l strici de tot . Ideea cu datul pe deal asa cum e nu face altceva decat sa-i puna cruce de tot ,daca actionezi intelept si cu duhul blandetii se prea poate sa scapi doar cu o chiulasa si ce mai tine de ea . Felicitari pentru teapa luata , iti doresc s-o poti sanatos si verde si sa n-o uiti si sa n-o ierti niciodata si sa faci ce trebuie cand vei avea ocazia - viata le drege si le aseaza pe toate cand trebuie si unde trebuie .

Chiulasa de Y60 nu este o imbunatatire ci doar o posibilitate de a rezolva problema . Probabil ca ideea din spatele acestei solutii este ca la Y60 chiulasa poate fi mai ieftina , dar atentie ca poti gasi doar chiulase fugarite bine , fiind un fapt cunoscut ca dezmembrarile sunt ultima utilizare posibila a unei masini care nu mai poate fi folosita . Sigur ca sunt si cateva posibiltati de a gasi cate ceva utilizabil dar pretul e pe masura , justificat totusi ...

... revenind , vei avea nevoie de chiulasa completa , nu de mutat internele de pe o chiulasa de Y61 pe o chiulasa de Y60 dezechipata . Asa ca orice chiulasa ai procura va trebui sa aiba capacele ei si numai ale ei , originalele cu care s-a nascut ea , axa ei ( cu care a fost fatata de fabrica ) de asemenea , si ar fi o miscare buna sa faci o revizie totala inainte de remontare ( rectificare supape si scaune , inlocuire simeringuri supapa si si simering axa , verificare jocuri functionale la ghiduri , tacheti si axa , coliniaritati la axa , planeitate , si daca e de Y61 se ajusteaza jocul la tacheti ... si la Y60 se verifica tachetii ( hidraulici ) si se inlocuiesc cei defecti sau se curata cei care au pierdut etanseitatea la pistonul compensator .

Te roga , pune o poza-doua cu chiulasa si garnitura de chiulasa ca sunt curios la culme ce s-a putut intampla . Cred ca ai cateva rupuri mari intre supape , cel putin la un cilindru cracanata bine ... sunt tare curios la care cilindru a fatat ...

Imi pare rau daca cumva se considera reclama desi nu vad cum ... am reparat acelasi motor cu o chiulasa noua . Cumparata dezechipata dar bine facuta si gata planata impecabil ,echiparea ei nu a pus nici o problema , nu chinezarie ci europeana ... m-a ajutat @ Nasu Mare - respectele mele , doamnei de asemenea ...

E aproape un an de la reparatie , masina merge mult si merge peste tot , bate tara si muntii cam permanent incarcata bine .
          ... sa fim corecti pana la capat !
          Nu cere nimeni sa fii impecabil si un fel de varf de gama , doar corect e destul !

Comentariu

DACA TOT E GATA MOTORUL ORIENTEAZA-TE SPRE ASA CEVA ;) https://www.youtube.com/watch?v=ENBA...&feature=share
            Natural Disaster Response Operations

Comentariu

Pai da , numai ca e o mica diferenta - de fapt e o asemanare ... o reparatie costa 3000 ron ...si ... un swap la 3.0 BMW cam tot 3000 ... euro ...
              ... sa fim corecti pana la capat !
              Nu cere nimeni sa fii impecabil si un fel de varf de gama , doar corect e destul !

Comentariu

da, astazi nu am putut sa merg la masina,
                trebuie sa discut cu mecanicul si sa punem exact pe hartie sa vedem costurile
                am sa aduc in discutie si ceea ce mi ati spus fiecare aici, cumva o voi rezolva
                masina nu se misca, nu am scos numerele rosii, am mers doar de la o locatie la alta maxim 12km
                Ultima editare de C-NyK; 03.feb.2016, 01:13.
                Numai bine.

Comentariu

Postat īn original de cos Vezi post
                  Pai da , numai ca e o mica diferenta - de fapt e o asemanare ... o reparatie costa 3000 ron ...si ... un swap la 3.0 BMW cam tot 3000 ... euro ...
                  exact cam atata face swapul 2000 masina Bmw completa si 1000 manopera

Comentariu

cam ce motor de 3.0 ar trebui?
                    sau nu conteaza
                    adica am vazut pe E90 pe X5 etc...deci ma refer la modelul masinii
                    Numai bine.

Comentariu

• Re: Patrol Y61 - "inceputul"

cam ce motor de 3.0 ar trebui?
                      sau nu conteaza
                      adica am vazut pe E90 pe X5 etc...deci ma refer la modelul masinii
                      Probabil ca de pe modele mai vechi 330D, 530D, n-am auzit sa ia cineva un X5 si sa-l dezmembreze, nici nu cred ca gasesti cu 2000 Euro, doar sa gasesti vreunul din prima generatie dauna totala cu motorul si anexele intregi.

Comentariu

http://www.mobile.de/ro/Automobil/BM...220607127.html

de pe modelul asta se face swap-ul...iei masina completa si asa ai absolut tot ce trebuie , instalatie electrica etc

http://forum.club4x4.ro/showthread.p...s-cineva/page7

aici se face swap-ul :)
                        Ultima editare de timberland0910; 03.feb.2016, 08:11.

Comentariu

Asa am presupus si eu, masina ar trebui sa fie mai veche ca model, caut pe net, si trebuie sa pun in balanta toate variantele.
                          Numai bine.

Comentariu

Asa am presupus si eu, masina ar trebui sa fie mai veche ca model, caut pe net, si trebuie sa pun in balanta toate variantele.
                            ai vazut in clipul ce ti l-am pus cum merge un patrol cu motor de bmw? la 180 de cai? si ai vazut si ce consum are motorul ala? clar consuma cu muuuuulllt sub motorul de y61

Comentariu

Si eu sunt de parere ca mptprul de 2,8 de pe y61 e un motor pacatos care nu merita reparat
                              Cand aveam y 61 desi mergea f bine motorul , ma gandeam ca un motor de mercedes de 2,9td e ceea ce ii trebuie masinii, probabil ca nu are cuplu si puterea bmw-ului dar e mai simplu si mai ieftin de transplantat plus ca va tine mult si bine

Comentariu

Postat īn original de timberland0910 Vezi post
                                ai vazut in clipul ce ti l-am pus cum merge un patrol cu motor de bmw? la 180 de cai? si ai vazut si ce consum are motorul ala? clar consuma cu muuuuulllt sub motorul de y61
                                Am vazut clipul, si imi dau seama cam ce diferenta ar fi,
                                Prospectez inca.
                                Numai bine.

Comentariu

Procesare...
                                X

Sqreen | Runtime Application Protection