Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Schimbare motor zd30 cu zd30 dupa 2005!


4L Limited

Postări Recomandate

Salut,

 

Se poate sau a schimbat cineva pe un y61 pre 2005 motorul cu unul dupa 2005 ....adica cu motorul commonrail?

 

As avea de unde sa iau un motor dupa 2005 si as vrea sa l pun pe unul din y61 din dotare!

 

Pot lua tot motor + ecu + instalatie sau ce mai este nevoie!

 

Marius

Nissan Patrol Y61 3.0 auto *gamedog*

"A journey of a thousand miles begins with a broken fan belt and a flat tire." :dr2

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Schimbare motor zd30 cu zd30 dupa 2005!

 

Motorul commonrail este de pe la sfarsitul lui 2008 pus pe pe patrol.Nu vad de ce nu ai putea monta unul desi cred ca ai nevoie de mai multe lucruri in afara de motor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Schimbare motor zd30 cu zd30 dupa 2005!

 

M am documentat putin si intradevar commonrail s a pus dupa 2007 .,...deci in 2005-2007 pe modelul facelift este la fel zd30di ca pe pre facelift?

 

Cel crd este cu capac negru si putin diferit!

 

Eu crezusem ca dupa 2005 toate sunt crd !!

Nissan Patrol Y61 3.0 auto *gamedog*

"A journey of a thousand miles begins with a broken fan belt and a flat tire." :dr2

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Schimbare motor zd30 cu zd30 dupa 2005!

 

.,...deci in 2005-2007 pe modelul facelift este la fel zd30di ca pe pre facelift?

 

 

Nuuuuu...........are 2 (doi, two, zwei, due, dva, deux:grin:) Cai Putere in plus:ha::ha::ha:

Cînd te-ai nascut, tu ai plîns, iar altii s-au bucurat. Traieste-ti viata astfel încît, cînd vei muri, toti sa plînga, iar tu sa zîmbesti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Schimbare motor zd30 cu zd30 dupa 2005!

 

Daca te ajuta cu ceva iti pot face niste poze la motor sau unde te intereseaza.Am Common rail.

 

Al tau tre sa fie dupa 2007-8 si are capacul la motor negru! Eu stiam si credeam ca toate facelift sunt commonrail :ang2

 

Gasisem un motor pe un y61 2005 ai repede m am bucurat ca e commonrail .....dar nu e!!!

 

@Giorgel oare de unde vine aceasta mare diferenta de 2 ponei? :)

Nissan Patrol Y61 3.0 auto *gamedog*

"A journey of a thousand miles begins with a broken fan belt and a flat tire." :dr2

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Schimbare motor zd30 cu zd30 dupa 2005!

 

Al meu e 01/2009 fabricatie.Daca nu ma insel intre cel de 160 din 2004-2007 si cel common rail de 160 din 2007 in sus exista doar diferenta de cuplu,cel commonrail avand ceva mai mult.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Schimbare motor zd30 cu zd30 dupa 2005!

 

Din ctae stiu eu zd30-ul s-a facut cam asa...

 

2000-2002 - 158CP o generatie de motare cel cu probleme

2003-2004 - 158CP alta generatie de motoare cel fara probleme

2004-2007 - 160CP a treia generatie de motoare

2007-2011 - 160CP a patra generatie de motoare CR

consiliere - diagnoza - evaluare - recovery

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Schimbare motor zd30 cu zd30 dupa 2005!

 

Eu am probleme cu afirmatiile neargumentate, fac urticarie.

Cînd te-ai nascut, tu ai plîns, iar altii s-au bucurat. Traieste-ti viata astfel încît, cînd vei muri, toti sa plînga, iar tu sa zîmbesti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Schimbare motor zd30 cu zd30 dupa 2005!

 

2004 au probleme cu blocul si chiuloasa!

 

Ce fel de probleme? :grin: Daca e intretinut duce mult si bine.....

 

 

Vroiam un motor commonrail pentru a ii putea face soft sa l duc in 200 cai ! Dar raman la zd30 normal si voi opta pentru un chip power box !

Editat de 4L Limited

Nissan Patrol Y61 3.0 auto *gamedog*

"A journey of a thousand miles begins with a broken fan belt and a flat tire." :dr2

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Schimbare motor zd30 cu zd30 dupa 2005!

 

Eu am probleme cu afirmatiile neargumentate, fac urticarie.

 

Daca ai probleme,du te la doctor,am una in ograda cu blocul ovalizat si chiuloada fisurata, iar in zona mea mai stiu cel putin 5 cu aceeasi problema( pentru sanatatea ta,daca vrei i ti trimit poze)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Schimbare motor zd30 cu zd30 dupa 2005!

 

Ce fel de probleme? :grin: Daca e intretinut duce mult si bine.....

 

 

Vroiam un motor commonrail pentru a ii putea face soft sa l duc in 200 cai ! Dar raman la zd30 normal si voi opta pentru un chip power box !

 

Daca e intretinut,duce mult si bine, pana crapa chiuloasa! 

Editat de sebi11
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Schimbare motor zd30 cu zd30 dupa 2005!

 

La orice masina neintretinuta si abuzata poate crapa chiulasa sau altceva. Indiferent de tip, cilindree sau carburantul folosit.

 

Asta ca nu povestim povesti.

 

Problema chiulasei la motorul ZD30 2000-2002 este recunoscuta de producator.

Asa cum e recunoscuta si problema sondei de ulei (aprindere martor ulei in bord cu sau fara repercusiuni) la motorul 2004-2006.

 

O parte din ele au fost chemate pe garantie ptr remedierea problemei, altele ...Dumnezeu cu mila.

 

Nu inteleg de ce va ingramaditi la cai si putere...La diesel, din punctul meu de vedere e mult mai important cuplul decat puterea motorului.

 

Sunt multi dintre noi care nu ajung sa exploateze la capacitate nici macar caii existenti. Sunt de parere ca orice chiptunning artizanal (soft) scurteaza viata motorului in conditiile in care masina este solicitata la limita.

consiliere - diagnoza - evaluare - recovery

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Schimbare motor zd30 cu zd30 dupa 2005!

 

La orice masina neintretinuta si abuzata poate crapa chiulasa sau altceva. Indiferent de tip, cilindree sau carburantul folosit.

 

Asta ca nu povestim povesti.

 

Problema chiulasei la motorul ZD30 2000-2002 este recunoscuta de producator.

Asa cum e recunoscuta si problema sondei de ulei (aprindere martor ulei in bord cu sau fara repercusiuni) la motorul 2004-2006.

 

O parte din ele au fost chemate pe garantie ptr remedierea problemei, altele ...Dumnezeu cu mila.

 

Nu inteleg de ce va ingramaditi la cai si putere...La diesel, din punctul meu de vedere e mult mai important cuplul decat puterea motorului.

 

Sunt multi dintre noi care nu ajung sa exploateze la capacitate nici macar caii existenti. Sunt de parere ca orice chiptunning artizanal (soft) scurteaza viata motorului in conditiile in care masina este solicitata la limita.

Corect,important e sa trimiti la roti caii si cuplul,nu sa i ai sub capota!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Schimbare motor zd30 cu zd30 dupa 2005!

 

Daca ai probleme,du te la doctor,am una in ograda cu blocul ovalizat si chiuloada fisurata, iar in zona mea mai stiu cel putin 5 cu aceeasi problema( pentru sanatatea ta,daca vrei i ti trimit poze)

 

Tinere, ce ai tu in ograda si prin imprejurimi este irelevant.

 

Extrapoland putin, daca cineva spune ca un individ dintr-o anumita regiune a Romaniei e tantalau, si are vreo 5 frati asemenea lui, inseamna ca toti indivizii din regiunea aceea sunt tantalai?:grin:

 

Am crezut ca o sa vii cu argumente la afirmatia "2004 au probleme cu blocul si chiulasa", dar .... tu ma trimiti la doctor.:no

 

Eu .... iti urez un weekend placut!

Cînd te-ai nascut, tu ai plîns, iar altii s-au bucurat. Traieste-ti viata astfel încît, cînd vei muri, toti sa plînga, iar tu sa zîmbesti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Schimbare motor zd30 cu zd30 dupa 2005!

 

Prietene@Sebi11....nu da cu Bota-n balta ca te stropești..... Vorbești vorbe si asta irita destul de multă lume.....care din fericire are pe lângă casa câte un Y61......ZD30. Înainte sa afirmi diverse,....citește,documentează-te si întreaba unde nu sti. Daca ai argumente,daca ai facut studii pe aceste motoare,daca ai testat minim 10 motoare,te rog deschide un TOPIC aici pe Forum si explica de ce motoarele de Y61 generație 2004 au probleme....

 

In alta ordine de idei,ZD 30 se poate dopa la 200CP ,modificând softul mașini. Am resoftat si la 230 CP,dar nu garantez pt motor....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Schimbare motor zd30 cu zd30 dupa 2005!

 

Prietene@Sebi11....nu da cu Bota-n balta ca te stropești..... Vorbești vorbe si asta irita destul de multă lume.....care din fericire are pe lângă casa câte un Y61......ZD30. Înainte sa afirmi diverse,....citește,documentează-te si întreaba unde nu sti. Daca ai argumente,daca ai facut studii pe aceste motoare,daca ai testat minim 10 motoare,te rog deschide un TOPIC aici pe Forum si explica de ce motoarele de Y61 generație 2004 au probleme....

 

In alta ordine de idei,ZD 30 se poate dopa la 200CP ,modificând softul mașini. Am resoftat si la 230 CP,dar nu garantez pt motor....

Curios,masini cumparate 2004,2005 noi,unul sau doi proprietari,in jur de 300000 km,toate fac presiune in vas,toate au fost demontate,cu fisuri intre supape in dreptul bujiilor,toate cu blocurile ovale intre2 si3 sau 3si 4.Al dracu coincidente pe "tantalai"! Da ce stiu eu,povesti! Eu de meserie sunt"cofetar"! Scuze pentru offtopic! Apropo nu am de ce sa dau explicatii si nici sa deschid topic,am 28 si asta(tantalau) primeste 42! Si nu mai fa afirmatii de genul prietene,nu te cunosc nu ma cunosti,deci!

Editat de sebi11
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Schimbare motor zd30 cu zd30 dupa 2005!

 

Tinere, cand iti vorbeste ovidiua-car despre Patrol, inchide gura, casca ochii si baga la cap.

 

Ai vazut si tu 2 motoare stricate, si gata toate-s proaste, nu ai nevoie de mai mult si nici de ce sa incerci sa afli care a fost cauza defectarii.

 

In regula, e parerea ta.

Numai ca modul tau de a comunica nu e tocmai in regula.

 

Presimt ca nu o sa comunici multa vreme pe aici, daca o tii asa, nu esti pe stilul nostru.

 

O seara buna!

Editat de giorgel

Cînd te-ai nascut, tu ai plîns, iar altii s-au bucurat. Traieste-ti viata astfel încît, cînd vei muri, toti sa plînga, iar tu sa zîmbesti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Schimbare motor zd30 cu zd30 dupa 2005!

 

Mai scuteste ma cu tinere,nu contest cunostintele nimanui,eu doar am relatat ce am vazut, ca motoarele din 2004 au probleme,nu am spus ca toate! Daca nu va place,stergeti postarile sau contul meu! Asta nu schimba problemele motoarelor! "cand iti vorbeste ovidiua-car despre Patrol, inchide gura, casca ochii si baga la cap." bun sfat, urmeaza l! Eu prefer sa cred dupa ce cercetez!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Schimbare motor zd30 cu zd30 dupa 2005!

 

Mai baietas, esti sigur ca mananci suficiente fibre?

Se spune ca acestea stimuleaza inteligenta.

Te contrazici de la un post la altul, ba chiar si in cuprinsul unei fraze...

 

Te sfatuiesc prieteneste sa nu raspunzi.

Las-o asa.:wink:

Cînd te-ai nascut, tu ai plîns, iar altii s-au bucurat. Traieste-ti viata astfel încît, cînd vei muri, toti sa plînga, iar tu sa zîmbesti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Schimbare motor zd30 cu zd30 dupa 2005!

 

Cred ca s-a deviat de la subiect... Consider ca poți da sfaturi ....doar daca ești bine documentat. Părerile sunt împărțite vis a vis de motoarele ZD30...pe generații,ani de fabricație....norma de poluare...etc....si daca am face o analogie cu omul....si el se strica fara sa țină cont de vârsta,an de fabricație.... Sunt motoare de Patrol an 2000-2002 care au peste 500.000Km si funcționează perfect....altele n-au apucat nici 30.000..... In concluzie ....lasă garda mai jos@Sebi11 si NU jigni colegii de pe acest Forum.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Schimbare motor zd30 cu zd30 dupa 2005!

 

Cred ca s-a deviat de la subiect... Consider ca poți da sfaturi ....doar daca ești bine documentat. Părerile sunt împărțite vis a vis de motoarele ZD30...pe generații,ani de fabricație....norma de poluare...etc....si daca am face o analogie cu omul....si el se strica fara sa țină cont de vârsta,an de fabricație.... Sunt motoare de Patrol an 2000-2002 care au peste 500.000Km si funcționează perfect....altele n-au apucat nici 30.000..... In concluzie ....lasă garda mai jos@Sebi11 si NU jigni colegii de pe acest Forum.

Ai perfecta dreptate,i mi cer scuze daca am jignit sau ofensat pe cineva!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Schimbare motor zd30 cu zd30 dupa 2005!

 

@Ovidiua-car care motoare se pot resofta? Eu stiam ca doar la cele commonrail se face remap iar la Di se monteaza ceva power chip ....poate ma insel!!

 

Si eu la inceput am fost sceptic despre zd30 si am trecut la y61 2.8 la care am renuntat foarte repede(dupa 5000km) revenind la zd30. :))))

 

Am doua, 2002 si 2003 cere nu au probleme la motor (momentan) dar astept/visez un commonrail!!

Nissan Patrol Y61 3.0 auto *gamedog*

"A journey of a thousand miles begins with a broken fan belt and a flat tire." :dr2

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare