Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

SMartor AIRBAG lumineaza intermitent.


madax

Postări Recomandate

De ieri, martorul AIRBAG, s-a aprins si lumineaza intermitent. Dupa cartea tehnica ar fi de la senzorii de airbag, dar care? Nu am lovit masina, nu am umblat la ea.

- De ce oare sta aprins si lumineaza intermitent?

- A mai intalinit cineva asemenea caz si i-a dat de cap?

- Unde ar trebui ,,umbalt ,, sau verificat?

Multumesc anticipat.

Editat de madax
GREEN DRAGON Y61, 3,0
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: SMartor AIRBAG lumineaza intermitent.

 

O problema de contact sub scaun....

Mai exact unde? Scaunul soferului sau cel din dreapta? E mufa sau contact lipit de un senzor?

Am scaun electric si cu incalzire.

GREEN DRAGON Y61, 3,0
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: SMartor AIRBAG lumineaza intermitent.

 

Am verificat toate mufele posibile de sub ambele scaune, curatat, ,,gresat,,. Nu e de la ele. O sa incerc sa il pun pe un tester sa vad unde ar fi buba.

Oricum, :tk@ovidiua-car

GREEN DRAGON Y61, 3,0
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 săptămâni mai târziu...

Re: SMartor AIRBAG lumineaza intermitent.

 

Madaline, ai stins becu'?

Daca nu, fa asa si se va stinge:

 

Pune contactul si in primele 7 secunde apasa butonul de la usa soferului (cel care aprinde plafoniera) de 5 ori. Asteapta pana se scurg cele 7 secunde si ia contactul.

 

La mine a functionat din prima.

73 de adi - yo2bt ...altfel spus - TOATE CELE BUNE :hi

ORCA - Off Road Club Arad

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: SMartor AIRBAG lumineaza intermitent.

 

Madaline, ai stins becu'?

Daca nu, fa asa si se va stinge:

 

Pune contactul si in primele 7 secunde apasa butonul de la usa soferului (cel care aprinde plafoniera) de 5 ori. Asteapta pana se scurg cele 7 secunde si ia contactul.

 

La mine a functionat din prima.

Inca nu s-a stins. O sa incerc metoda ta. Merci Adi.

GREEN DRAGON Y61, 3,0
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: SMartor AIRBAG lumineaza intermitent.

 

.....Pune contactul si in primele 7 secunde apasa butonul de la usa soferului (cel care aprinde plafoniera) de 5 ori. Asteapta pana se scurg cele 7 secunde si ia contactul.

 

La mine a functionat din prima.

 

Nu a mers asta la mine, Adi. Sorry!

GREEN DRAGON Y61, 3,0
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: SMartor AIRBAG lumineaza intermitent.

 

Aceasi prb am avuto si eu la un Nissan. S-a pus contactul, cu mufa airbag sofer scoasa. A ramas martorul aprins, care s-a rezolvat cu contact + sensor portiera deschisa. A mers din prima. Daca ai in continuare aceasta problema, posibil sa ai undeva contact intrerupt, si de cele mai multe ori, in arcul de la volan.

Don't :dr1 faster than your angel can :pl1 .

symy139@yahoo.com

0766718187 - Service 4x4 Iasi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: SMartor AIRBAG lumineaza intermitent.

 

Aceasi prb am avuto si eu la un Nissan. S-a pus contactul, cu mufa airbag sofer scoasa. A ramas martorul aprins, care s-a rezolvat cu contact + sensor portiera deschisa. A mers din prima. Daca ai in continuare aceasta problema, posibil sa ai undeva contact intrerupt, si de cele mai multe ori, in arcul de la volan.

 

Sa inteleg ca trebuiesa scot mufa de la airbg sofer, pun contactul -martorul st aprins-, dupa care inchid contactul, cuplez mufa, deschid usa sofer si pun contactul? sau urmez dupa mufare, procedura lui @yo2bt?

Unde este mufa de la airbag sofer, pe coloana dela volan ( care si ce culoare ar avea?) sau cea de sub scaun?

Ms anticipat

GREEN DRAGON Y61, 3,0
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: SMartor AIRBAG lumineaza intermitent.

 

Nu, la mine a aparut eroarea, dupa ce un coleg a umblat la ceasurile de bord, a remontat totul, si a pus contactul inainte sa mufeze si airbag-ul volan, astfel a determinat diagnoza de airbag sa vada ca are lipsa un airbag si sa ramana aprins. Ca sa scap de problema, am urmat pasii pe din clipul pus de Yonutz. Daca, dupa aceasta operatiune, martorul de airbag ramana in continuare aprins, sunt sanse sa fie un contact imperfect la oricare din Airbag-uri. Cea mai des intalnita problema de martor airbag aprins, se intampla la spring-ul, arcul care face legatura intre bord si volan, sa se intrerupa undeva. Am avut un jeep, care daca ajungea la maxim cursa stanga, aprindea becul si ramanea aprins. Cand revenea in pozitia de roti drepte, si contact on/off atunci totul era ok. De vina fost acea pamblica din interirul volanului. Arata cam asa:

71575981__1.JPG.d7c76cc55a0ab085397edfafaeb5136d.JPG

Don't :dr1 faster than your angel can :pl1 .

symy139@yahoo.com

0766718187 - Service 4x4 Iasi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: SMartor AIRBAG lumineaza intermitent.

 

 

Acu?

 

Daca nu, cauta pe youube "nissan airbag air bag light on reset "

Nu e pt Patrol, e pentru Nissan, dar la fel se procedeaza la ambele modele.

Don't :dr1 faster than your angel can :pl1 .

symy139@yahoo.com

0766718187 - Service 4x4 Iasi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: SMartor AIRBAG lumineaza intermitent.

 

Cand becul de airbag clipeste, inseamna ca a existat o defectiune (cel mai posibil un scurt) si se poate rezolva prin resetare. Cand becul de airbag sta permanent aprins atunci problema e mai complicata si nu se poate remedia cu contactul si butonul de la usa.

 

Am rezolvat probleme de genul asta atat cu testerul cat si cu aceasta procedura (personal prefer testerul).

 

Nu stiu cum nu se vede linkul la voi (filmuletul) ca la mine se vede si l-am deschis atat de pe telefon cat si de pe doua calculatoare.

consiliere - diagnoza - evaluare - recovery

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: SMartor AIRBAG lumineaza intermitent.

 

Yonutz, filmul nu mi se vedea pe tableta la postarea ta, dar l-am vazut pe youtube, altfel.

Nu am reusit deloc in toate metodele. Poate nu fac cum trebuie

Martorul a inceput sa ,,licare,, , dintr-o data, la inceputul lui februarie. Astept sa gasesc un tester sa vad ce p.... ma-sii are, ca ma dispera. Imi fac ochiii ca la pacanele.

GREEN DRAGON Y61, 3,0
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 săptămâni mai târziu...

Re: SMartor AIRBAG lumineaza intermitent.

 

A fost rezolvata problema, cu ajutorul colegului @adrianudeanu, prin metoda contactului de la cheie. Eu cred ca nu o faceam corect. Ii multumesc pe aceasta cale.

Editat de madax
GREEN DRAGON Y61, 3,0
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 8 luni mai târziu...
  • 2 săptămâni mai târziu...

Re: SMartor AIRBAG lumineaza intermitent.

 

Mi-am rezolvat si eu problema cu becul intermitent de la airbag prin metoda in care pui contactul de mai multe ori. Deci functioneaza :D

Nissan Patrol y61 3.0D 2006

Suzuki Vitara JLX 1.6

Aro 10.4 , 1.4

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare