Anunț

Adună
Nici un anunț īncă.

Intrebari ambreiaj Y61 - ZD30

Adună
X

• Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

• Intrebari ambreiaj Y61 - ZD30

Premize:
    - masina am luat-o la 258.000km, acum are 322.000km
    - fostul proprietar a schimbat o data ambreiajul si volanta, dar nu-si aduce aminte nr. de km
    - un ochi in "ograda vecinilor" - in speta "Comportament ciudat ambreiaj Jimny"
    - neavand experienta vreunui ambreiaj decedat pana acum in "cariera" mea sofer de 11 ani si vreo 500.000km "la roate"

Intrebari:
    - semnele ca ambreiajul se cere schimbat ar fi urcatul in ture cand se apasa acceleratia, dar viteza...ioc. Ar mai fi si altele ?
    - destule modele de masini (indiferent ca-s de teren sau doar turisme) au pe "clopotul" cutiei de viteze o "gura de vizitare" unde teoretic ai putea sa bagi un ochi sa vezi care-i situatia. La Patrol exista asa ceva ?
    - in caz ca acea "gura de vizitare" nu exista .... a improvizat vreodata cineva asa ceva ? :)
    NADS Fitted
    Pentru mine, disputa stiinta vs religie s-a incheiat atunci cand pe biserica a aparut paratraznetul.
    Cel mai bun sex oral mi-l ofera gura lumii.

Re: Intrebari ambreiaj Y61 - ZD30

Daca la schimbare viteza sau in demaraj sare turometrul fara cresterea vitezei,patineaza! Fereastra de vizitare nu are,dar cutia se da jos usor! Motivul patinarii poate fi din mai multe cauze,constatarea corecta e cu demontare!

Comentariu

Daca motorul este cel de 3000cc cutia nu se da jos chiar usor..... necesita ceva bataie in caroserie.... plus ca este foarte grea...

Comentariu

......bătaie in caroserie???? Trebuie sa te edifici īnainte sa scoți o perla de genul asta..... Cutia se demontează foarte ușor ......daca sti ce sa demontezi.

Comentariu

Ovidiu, nu e perla, se practica lovirea caroseriei in zona prinderii electromotorului, cand tragi cutia catre spate umflatura aia se propteste in caroserie.
          Eu am asistat la montarea setului HD pe masina mea, caroseria fusese deja "prelucrata" la o inlocuire anterioara a discului de ambreiaj.
          In mod sigur exista si procedura pentru extras cutia de viteze fara deformarea caroseriei (care este superficiala dealtfel), probabil ca necesita si ceva dispozitive, oamenii neavandu-le fac cum e mai simplu.

Ursache, "ambreiaj" are mai multe chestii.
          -volanta bimasica
          -disc
          -placa presiune
          -rulment presiune

Care e simptomul tau? Ce te face sa crezi ca ai avea o problema cu ambreiajul?
          Ultima editare de giorgel; 21.feb.2016, 12:45.
          Cīnd te-ai nascut, tu ai plīns iar altii s-au bucurat. Traieste-ti viata astfel īncīt, cīnd vei muri, toti sa plīnga, iar tu sa zīmbesti.

Comentariu

Eu,personal,daca cineva i mi indoaie caroseria,ii indoi carca! Daca trebuia indoita,era de fabrica!

Comentariu

Mai colegule, inainte de a indoi carca cuiva, de ce nu spui mataluta aici care este procedura de demontare a cutiei de viteze de ZD30 fara lovirea caroserie? Descrie amanuntit, pas cu pas, enumera si tehnica de care este nevoie (elevator/groapa, cricuri, macarale, medicamente etc.)

Dovedeste ca poti fi de folos comunitatii.

Altfel, scrii cuvinte pe aici, dar nu spui nimic.
              Cīnd te-ai nascut, tu ai plīns iar altii s-au bucurat. Traieste-ti viata astfel īncīt, cīnd vei muri, toti sa plīnga, iar tu sa zīmbesti.

Comentariu

Astept donatoarea din Anglia,cum vine i ti fac filmulet cum se da jos fara indoire!

Comentariu

Astept donatoarea din Anglia,cum vine i ti fac filmulet cum se da jos fara indoire! Cu timp de lucru,scule,medicamente,canal,cric,pistoale etc

Comentariu

Postat īn original de giorgel Vezi post

Care e simptomul tau? Ce te face sa crezi ca ai avea o problema cu ambreiajul?
                    Nu am probleme, schimba bine, nu bate, troncane, uruie, patineaza. Singura mea "neliniste" este ca nu stiu varsta ambreiajului (adica nr de km de cand s-a montat, valabil si pentru volanta evident). In plus, fostul proprietar mi-a zis ca intr-o dimineata voia sa mearga la Bucuresti, dar cum a iesit din curte, masina kaput nu a mai vrut sa intre in nici o viteza. Si toate astea, zice el, fara preaviz. Cumva totusi nu cred ca nu a dat semne de boala, dar poate au fost ignorate...sau mai stii ?!

PS. La masina de strada, am avut volanta schimbata si am auzit-o cat de urat facea, asa ca zic eu ca o volanta as putea-o recunoaste atunci cand ii incepe sfarsitul...
                    NADS Fitted
                    Pentru mine, disputa stiinta vs religie s-a incheiat atunci cand pe biserica a aparut paratraznetul.

Comentariu

Ambreiajul nu pica deodata,da semne,smunceste,patineaza,zgomote la schimbarea vitezelor,vibratii!

Comentariu

La Patrolul meu mic, Petre mi-a zis ca i-a schimbat discul de ambreiaj, citez: "l-a schimbat Traco, mi-a zis ca a cedat brusc".

Carevasazica, daca si cel de la care ai cumparat masina a zis asta, probabil ca se poate intampla ceva.
                        Dar pana nu stii circumstantele (au existat sau nu simptome etc.), eu iti propun sa nu te mai gandesti la drobul de sare, mergi cu masina linistit si bucura-te de ea.

Comentariu

Poti sa-i zici si drob de sare, poate ca asta o fi la un moment dat, dar dupa ce am vazut ce inseamna sa ai probleme cu masina (vazut la altii, dar si trait pe blana proprie) ... parca nu ar strica sa stii in ce stadiu/hal mai sunt unele componente/subansamble ale masinii... zic si eu...
                          NADS Fitted

Comentariu

Asta nu este neaparat rau, dar eu mi-as scoate ambreiajul din cap pana la simptome.
                            Astazi m-a sunat un distins coleg (dansoare, y61 2.8), cu care am facut ieri o mica tura prin zona Campina/Melicesti.
                            M-a intrebat asa: ce poate sa fie, daca in trepte superioare (4-5) pe asfalt dau talpa, creste turatia dar viteza greu?
                            Raspunsul meu a fost asa: posibil disc de ambreiaj pe duca, daca-i asa nu va trece mult si va incepe sa patineze si in treptele inferioare.
                            Si am completat: mergi la mecanicul tau (un tip care stie Patrol bine de tot, a lucrat multi ani la Badsi) sa faca un diagnostic complet si pe pacient, nu prin telefon. Poate fi si altceva (cilindrul receptor, placa de presiune etc.) nu le stiu eu pe toate.

Imi doresc ca ceva guru ai mecanicii sa ne spuna de ce patineaza in trepte superioare, si in cele inferioare nu

Comentariu

Postat īn original de giorgel Vezi post
                              ...Imi doresc ca ceva guru ai mecanicii sa ne spuna de ce patineaza in trepte superioare, si in cele inferioare nu
                              nu sunt guru in mecanica (in nimic defapt...) dar ma gandesc ca in treptele superioare este momentul mare si continuu, in plus cred ca scade µ din cauza temperaturii.

respect,
                              bogdan.

Comentariu

Procesare...
                              X