Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Intrebari ambreiaj Y61 - ZD30

Adună
X

• Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

Re: Intrebari ambreiaj Y61 - ZD30

Aia din mers e buna, de pe loc necesita oarece experienta,plus ca daca e repetata, poate supraincalzii ambreiajul.

Comentariu

Foarte adevarat .
      Trebuie ceva experienta , e bine s-o vezi pe viu macar odata sa intelegi bine ce se intampla .
      Orice proba in sarcina la ambreiaj nu trebuie repetata imediat sau continuata prera mult , toate se bazeaza pe cat de mult ar patina discul .
      Daca nu patineaza se strica nimic .
      Daca patineaza se incalzeste si daca se insista se poate accentua patinarea , odata cu mentinerea patinarii se poate ajunge la arderea definitiva a discului pe partea cea mai uzata .

Ca o mentiune , de cele mai multe ori am observat uzuri inegale pe discurile ambreiajului . Poate fi din cauza duritatilor diferite intre volanta si placa , intepenirea discului pe canelurile prizei de cutie . Discul uzat uniform la ambele ferodouri indica o functionare corecta .
      ... sa fim corecti pana la capat !
      Nu cere nimeni sa fii impecabil si un fel de varf de gama , doar corect e destul !

Comentariu

Praful si rugina i l intapenesc pe priza,dar inspre volanta se uzeaza mai tare deoarece placa se distanteaza de disc.

Comentariu

Cam da , insa frecarea pe volanta se reduce repede . Oricum e posibil sa frece ceva mai mult pe volanta . Practic ar trebui ca milimetrul ala care se deplaseaza placa sa se imparta intre ambele ferodouri .
          ... sa fim corecti pana la capat !
          Nu cere nimeni sa fii impecabil si un fel de varf de gama , doar corect e destul !

Comentariu

Se inparte,pana intepeneste discul pe priza.

Comentariu

Multumesc baieti,ma duc sa iau masina de la spalat si aplic!

Comentariu

Aplicat faza cu plecarea de pe loc cu a cincea si frina trasa. Edificatoare!! Motorul mergea in continuare! Am dus deja masina la mecanic mergind usor cu a doua si a treia,cu ceva stringere de inima sa nu ma lase de tot. Am comandat set complet Exedy si am trecut pe la Luigi Pirsu de-am luat bucsa aia de bronz centranta.Sper ca pina simbata sa fie gata de noroiala!

Comentariu

eu am schimbat o singura data ambreiajul ( kitul) la R20. Masina avea 110.000 km. La mine facea altfel nu voia sa intre in viteza decat foarte greu. Trebuia sa fac mai multe pedale si abia atunci.... si doar in treptele mici , mai sus de 1 - 2 nu aveam ce incerca. Nu mai stiu ce mi-a explicat mecanicul , cred ca ce am patit eu nu e de fapt de la disc ci de la placa , corect ? Dar mecanicul mi-a zis ca decat sa desfacem aiurea si peste 1 an sa trebuiasca lucrat din nou mai bine le schimbam pe toate. Asta este singura mea experienta "cu ambreiajul" la cate masini am avut.
                  Nissan Terrano R20 Panzer II BFG MT
                  Nissan Patrol Y61 Panzer IV BFG MT
                  Natura si aventura

Comentariu

Masina e gata! S-a schimbat ambreiajul si volanta masa dubla care era praf(din fericire o aveam de 6 ani de cind am luat masina-pretul e astronomic). S-a schimbat si bucsa aia de bronz care era rupta! Ma mir ca mai mergea masina-de fapt nu mergea grozav in ultima vreme,tremura la plecare,la datul cu spatele iar la relanti vibra puternic caroseria.
                    Caz rezolvat,s-o vedem la treaba miine!

Comentariu

Procesare...
                    X

Sqreen | Runtime Application Protection