Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Patrol y61 2.8 fara tobe,bine sau rau??

Adună
X

• Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

• Patrol y61 2.8 fara tobe,bine sau rau??

Buna ziua,am un Patrol y61 2.8 care merge foarte bine,dar fiindca am vrut sa sune mai tare am dat jos tobele dar de cand le-am dat parca nu mai trage la fel nu mai are acea forta,au legatura tobele cu asta??daca da atunci care ar fi solutia sa traga la fel ca inainte si sa sune??

Re: Patrol y61 2.8 fara tobe,bine sau rau??

Pentru sunet - slabe sanse , e silentios si numai cu turbina fara tobe .
    Pentru putere - cam n-are treaba , e alta cauza ... filtre, motorina , debitmetru ...
    ... sa fim corecti pana la capat !
    Nu cere nimeni sa fii impecabil si un fel de varf de gama , doar corect e destul !

Comentariu

Postat în original de PATROLALX Vezi post
      Buna ziua,am un Patrol y61 2.8 care merge foarte bine,dar fiindca am vrut sa sune mai tare am dat jos tobele dar de cand le-am dat parca nu mai trage la fel nu mai are acea forta,au legatura tobele cu asta??daca da atunci care ar fi solutia sa traga la fel ca inainte si sa sune??
      pentru sunet am optat pt o toba Sebring .Are un sunet gros ,dar la drum lung e cam deranjant

eu am schimbat toba pt ca a mea era sparta .iar cum un prieten a dat-o jos de pe un seat leon cupra ca suna monstruos am zis ca hai sa o pun eu ...in relanti pe patrol asa duduie zici ca e American Chopper :D
      Fișiere atașate
      Ultima editare de timberland0910; 25.mai.2016, 07:33.
      Natural Disaster Response Operations

Comentariu

eu am mers doar cu ultima toba din circuit de la patrol in rest de la turbine pana in spate teava si pot sa spun ca nu e o problema de putere, nu ai treaba cu contrapresiunea pe evacuare,contrapresiune pe care ti-o creeaza sau defapt la care contribuie turbine cu tot ce e pe acolo
        nu e ca la benzinarele aspirate care chiar au nevoie de contrapresiune pt a trage bine pe turatii mici
        totusi motorul fiind un 6Linie fluzul de gaze pe evacuare e aproape constant linear fara pulsatii mari
        vezi ca la tine e posibil ca odata cu tobele daca le-ai dat jos sa fi anulat si vreo sonda ceva cine stie , si atunci... de acolo pot fi problemele

Comentariu

Va multumesc frumos la toti!!

Comentariu

nu are nici o sonda pe evacuare ;)
            ing. Luigi PIRSU
            www.nissan4x4.ro
            service si tunning NISSAN
            Facebook grup: NISSAN Tehnica4x4

Comentariu

Atunci care ar fi cauza ca dupa ce am dat jos tobele nu mai trage ca inainte??

Comentariu

Poti afla singur...pui tobele la loc si vezi daca se simte diferenta
                Natural Disaster Response Operations

Comentariu

Postat în original de nissan4x4 Vezi post
                  nu are nici o sonda pe evacuare ;)
                  Nu contest:) doar ca daca EU am avut y60 LA el nu avea mimic da LA y61 nu stii
                  In cazul asta CE at putea fi?

Comentariu

turbina se simte bine fara toba?

sau dupa ceve vreme va incepe sa faca pe nebuna?

Comentariu

Postat în original de Marius C alias Turagmes Vezi post
                      turbina se simte bine fara toba?

sau dupa ceve vreme va incepe sa faca pe nebuna?
                      Marius, teoria in carti zice ca daca imediat dupa turbina lasi sa iara afara risti in timp sa apara un fenomen al carui nume nu mi-l amintesc, tocmai deaia toti marii modificatori:) recomanda mentinerea macar a 40-50cm de teava la diametrul pe care il avea iar apoi poti mari diametrul tevii undeva intre 40-70%in plus fata de diametrul tevii originale...
                      eu personal la patrol am folosit acel gat de lebada original de fonta si de acolo pana dedesubt la prima flansa am mers pe diametrul tevii originale iar apoi am crescut diametrul cam cu 20% nu imi mai amintesc exact valorile dar parca de la 46-48 parca asa avea original am trecut la 60 si nu a is turbina nici mar si de sunat suna foarte frumos si tragea bivolul intr-un mare fel:)
                      eu vorbesc aici de motor stoc si pompa stoc nu dealea debitate si intercoolere,presiuni de boost mai mari, supapa west gate intepenite sau...etc:)

Comentariu

Deci sa inteleg ca daca nu si tobe,risti sa pierzi turbina??

Comentariu

turbina o pierzi oricum....

fara tobe e posibil sa o pierzi un pic mai repede

Comentariu

Postat în original de PATROLALX Vezi post
                            Deci sa inteleg ca daca nu si tobe,risti sa pierzi turbina??
                            Nu pateste mimic turbina daca nu ai tobe

Comentariu

Stiu ca este pe langa subiect..l-am scapat odata de a ajuns pe rosu(eram fara apa)si acum cand merg pe deal cand il forjez mai tare creste apa,ce ar teebui sa verific??sa repar?s-ar putea sa creasca pt ca radiatorul este spart si cura??

Comentariu

Procesare...
                              X

Sqreen | Runtime Application Protection