Anunț

Adună
Nici un anunț īncă.

Schimbare prezoane

Adună
X

• Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

• nissan4x4
    a răspuns
    Re: Schimbare prezoane

mda, la vulcanizare se strange roata cu pistolul , de obicei necalibrate in vreun fel, unele obosite de nu strang, altele rup prezoanele, e loterie
    Dar , sa stii ca si stransul cu dinamometrica cere ceva dibacie, asta datorita centrarii pe con a piulitelor, cuplul rezistent fiind suma strangerii si a frecarii conului de centrare.

Lasă un comentariu:

• Big.Ursu
    a răspuns

Du-te bre :)

Lasă un comentariu:

• stelea
    a răspuns

Dupa zburat o roata in mers si rupt prezoane la vulcanizare, nu imi mai lipseste din masina dinamometrica.
    De cand le-am strans la cuplu, n-am mai avut niciun fel de problema.
    @Big.Ursu, eu ti-am mai zis sa umbli la compozitia din ciaunurile alea, dar tu nu si nu ... Acum, uite rezultatul

Lasă un comentariu:

• Big.Ursu
    a răspuns

@nissan4x4
    Mda....dumneata ai punctat bine.... dar din nefericire (pentru mine), nici restul de prezoane nu arata prea bine :(. Daca tot ajung acolo, socot ca nu ar fi idee rea sa rezolv problema asta complet. O data cu prezoanele, schimb si piulitele, caci si alea sunt vai mama lor.

Multam pentru heads-up in privinta lungimii prezoanelor.

Lasă un comentariu:

• cos
    a răspuns

Scoti etrierul si ai loc prin spatiul ramas in portetrier sa potrivesti la gaura noul prezon si sa-i dai intrarea initiala cu un dorn , aapoi il tragi la gaura usurel ( usurel ... usurel ... ) cu piulita masinii ( unsa ) folosind o piulita de 16 si cateva saibe ca distantier .

Dca treaba se complica va trebui sa dai discul jos , ( trebuie dat si portetrierul ) dar de obicei nu-i cazul .

Cel mai rau lucru ar fi sa bagi stramb prezonul si sa deteriorezi gaura din platoul planetarei , asa ca putina rabdare si ceva atentie n-ar strica .

... treaba de maxim juma' de ora cu tot cu spalat pe labe ...
    Ultima editare de cos; 28.iun.2016, 08:01.

Lasă un comentariu:

• nissan4x4
    a răspuns

nu ai nevoie de nici o scula speciala, dar ...sfatul meu ar fi sa nu schimbi decat prezoanele care sunt deteriorate, deoarece ele stau fretate (fixate) in caneluri fine. Dupa atatia ani de utilizare , e posibil ca la schimbarea lor sa se strice canelura si cand iti va fi lumea mai draga sa constati ca nu poti desuruba piulita pt ca se invarte prezonul in canelura.
    Atentie ce prezoane pui , difera ca lungime fata/spate.
    Daca intampini probleme, te rog nu ezita sa ma suni

Lasă un comentariu:

• Big.Ursu
    a răspuns

Multumesc @nissan4x4. Vreo unealta speciala de care am nevoie ?!

Lasă un comentariu:

• nissan4x4
    a răspuns

pe spate prezoanele sunt infipte in planetara. Se demonteaza sist de franare si ajungi la planetara

Lasă un comentariu:

• Big.Ursu
    a răspuns

Multumesc.

Am optat pentru prezoane Nissan, aftermarket-urile avand o foarte trista cu ele - dupa ce am pus 2, cand am dat sa strang, am ramas cu cheia in brate. Si nu va inchipuiti ca am strans cu vreo cheie prelungita sau cu pistolul cu aer comprimat....cu cheia masinii. Acum .... oarece forta am in brate, dar totusi...nici chiar asa :)

Problema la mine sunt prezoanele pe spate, ca acolo nu am lucrat niciodata, si sambata la vulcanizare, la desfacere, s-au rupt 2 bucati, vecine.

Lasă un comentariu:

• Cristian1
    a răspuns

Am schimbat la Patrol Y60 pe fata. Am folosit cu succes prezoane de Dacie 1310. Merg fara probleme, au acelasi pas cu ale Nissan-ului si sunt la fel si la nuturile alea marunte care le fixeaza pe butuc/rotor.
    Poti folosi cu incredere dar e putin de lucru pana desfaci toata fuzeta...

Lasă un comentariu:

• Big.Ursu
    a creat un topic Schimbare prezoane

Schimbare prezoane

Intrucat la desfacere s-au rupt 2 prezoane alaturate, sunt nevoit sa intervin. Si daca tot o fac... le cam schimb pe toate, ca le cam ajunge. Pe fata ... stiu cum sta treaba....dar ... pe spate ... nu prea. Adica nu.
    A mai facut cineva treaba asta pana acum ? Poate sa descrie un pic procedura ?!
    Multumesc.
Procesare...
X

Sqreen | Runtime Application Protection