Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Schimbare prezoane


Big.Ursu

Postări Recomandate

Intrucat la desfacere s-au rupt 2 prezoane alaturate, sunt nevoit sa intervin. Si daca tot o fac... le cam schimb pe toate, ca le cam ajunge. Pe fata ... stiu cum sta treaba....dar ... pe spate ... nu prea. Adica nu.

A mai facut cineva treaba asta pana acum ? Poate sa descrie un pic procedura ?!

Multumesc.

NADS Fitted

Pentru mine, disputa stiinta vs religie s-a incheiat atunci cand pe biserica a aparut paratraznetul.

Cel mai bun sex oral mi-l ofera gura lumii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Schimbare prezoane

 

Am schimbat la Patrol Y60 pe fata. Am folosit cu succes prezoane de Dacie 1310. Merg fara probleme, au acelasi pas cu ale Nissan-ului si sunt la fel si la nuturile alea marunte care le fixeaza pe butuc/rotor.

Poti folosi cu incredere dar e putin de lucru pana desfaci toata fuzeta...

Off-Road in Waldland

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Schimbare prezoane

 

Multumesc.

 

Am optat pentru prezoane Nissan, aftermarket-urile avand o foarte trista cu ele - dupa ce am pus 2, cand am dat sa strang, am ramas cu cheia in brate. Si nu va inchipuiti ca am strans cu vreo cheie prelungita sau cu pistolul cu aer comprimat....cu cheia masinii. Acum .... oarece forta am in brate, dar totusi...nici chiar asa :)

 

Problema la mine sunt prezoanele pe spate, ca acolo nu am lucrat niciodata, si sambata la vulcanizare, la desfacere, s-au rupt 2 bucati, vecine.

NADS Fitted

Pentru mine, disputa stiinta vs religie s-a incheiat atunci cand pe biserica a aparut paratraznetul.

Cel mai bun sex oral mi-l ofera gura lumii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Schimbare prezoane

 

Multumesc @nissan4x4. Vreo unealta speciala de care am nevoie ?!

NADS Fitted

Pentru mine, disputa stiinta vs religie s-a incheiat atunci cand pe biserica a aparut paratraznetul.

Cel mai bun sex oral mi-l ofera gura lumii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Schimbare prezoane

 

nu ai nevoie de nici o scula speciala, dar ...sfatul meu ar fi sa nu schimbi decat prezoanele care sunt deteriorate, deoarece ele stau fretate (fixate) in caneluri fine. Dupa atatia ani de utilizare , e posibil ca la schimbarea lor sa se strice canelura si cand iti va fi lumea mai draga sa constati ca nu poti desuruba piulita pt ca se invarte prezonul in canelura.

Atentie ce prezoane pui , difera ca lungime fata/spate.

Daca intampini probleme, te rog nu ezita sa ma suni

ing. Luigi PIRSU

www.nissan4x4.ro

service si tunning NISSAN

Facebook PAGE: NISSAN4x4 SERVICE

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Schimbare prezoane

 

Scoti etrierul si ai loc prin spatiul ramas in portetrier sa potrivesti la gaura noul prezon si sa-i dai intrarea initiala cu un dorn , aapoi il tragi la gaura usurel ( usurel ... usurel ... ) cu piulita masinii ( unsa ) folosind o piulita de 16 si cateva saibe ca distantier .

 

Dca treaba se complica va trebui sa dai discul jos , ( trebuie dat si portetrierul ) dar de obicei nu-i cazul .

 

Cel mai rau lucru ar fi sa bagi stramb prezonul si sa deteriorezi gaura din platoul planetarei , asa ca putina rabdare si ceva atentie n-ar strica .

 

 

 

... treaba de maxim juma' de ora cu tot cu spalat pe labe ...

Editat de cos

... sa fim corecti pana la capat !

Nu cere nimeni sa fii impecabil si un fel de varf de gama , doar corect e destul !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Schimbare prezoane

 

@nissan4x4

Mda....dumneata ai punctat bine.... dar din nefericire (pentru mine), nici restul de prezoane nu arata prea bine :(. Daca tot ajung acolo, socot ca nu ar fi idee rea sa rezolv problema asta complet. O data cu prezoanele, schimb si piulitele, caci si alea sunt vai mama lor.

 

Multam pentru heads-up in privinta lungimii prezoanelor.

NADS Fitted

Pentru mine, disputa stiinta vs religie s-a incheiat atunci cand pe biserica a aparut paratraznetul.

Cel mai bun sex oral mi-l ofera gura lumii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Schimbare prezoane

 

Dupa zburat o roata in mers si rupt prezoane la vulcanizare, nu imi mai lipseste din masina dinamometrica.

De cand le-am strans la cuplu, n-am mai avut niciun fel de problema.

@Big.Ursu, eu ti-am mai zis sa umbli la compozitia din ciaunurile alea, dar tu nu si nu ... Acum, uite rezultatul :ha:

4x4MANIA is where we are !!!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Schimbare prezoane

 

Du-te bre :)

NADS Fitted

Pentru mine, disputa stiinta vs religie s-a incheiat atunci cand pe biserica a aparut paratraznetul.

Cel mai bun sex oral mi-l ofera gura lumii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Schimbare prezoane

 

mda, la vulcanizare se strange roata cu pistolul , de obicei necalibrate in vreun fel, unele obosite de nu strang, altele rup prezoanele, e loterie

Dar , sa stii ca si stransul cu dinamometrica cere ceva dibacie, asta datorita centrarii pe con a piulitelor, cuplul rezistent fiind suma strangerii si a frecarii conului de centrare.

ing. Luigi PIRSU

www.nissan4x4.ro

service si tunning NISSAN

Facebook PAGE: NISSAN4x4 SERVICE

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Schimbare prezoane

 

... inclusiv ordinea de strangere . Mie imi pare cel mai corect sa se apropie doua piulite dimetral opuse pentru o prima pozitionare corecta , apoi aceleasi piulite sa se stranga moderat , urmand sa se inceapa strangerea tuturor piulitelor dupa schema ' diametral opus ' sau 'steaua lui David ' ...

... sa fim corecti pana la capat !

Nu cere nimeni sa fii impecabil si un fel de varf de gama , doar corect e destul !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Schimbare prezoane

 

La ultimele vulcanizari pe unde am trecut au renuntat la pistol si folosesc "crucea" cu prelungire de teava..."domne', strange mai bine, ca e mare gipu si trebuie"...garanteaza 2 strangeri si o desfacere .... greu...Si te duci la alta vulcanizare pricopsita, cu mesteri mari si dibaci, unde se jura ca au pistoalele calibrate si iti dau roata jos, jos plumbii si constata ca nu o pot centra pe aparatele lor "o zi buna, la revedere"...si ramai cu buzele umflate un pic...

 

PS. Mi-ar placea sa am in urbea mea un service/vulcanizare unde sa platesc un pret corect (atat pentru mine, cat si pentru prestator), dar sa stiu ca masina mea este pe maini bune, sa am deplina incredere daca o las acolo pentru o buba, mi-o trateaza cum trebuie si nu plec cu piese lipsa de pe masina, sau cu alte probleme (sunt Stan Patitul si imi asum cele spuse). Pana la urma...ne amaram...ne descurcam cum putem...

NADS Fitted

Pentru mine, disputa stiinta vs religie s-a incheiat atunci cand pe biserica a aparut paratraznetul.

Cel mai bun sex oral mi-l ofera gura lumii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Schimbare prezoane

 

Am fost si eu la o vulcanizare care parea mai echipata si mai serioasa, lucratorul m-a asigurat ca le strange "ca la carte" cu cheia dinamometrica. Intre timp mi-am luat si eu o cheie dinamometrica, i-am testat calibrarea, e ok, cam 2-3% abatere, super acceptabil. Si ma pun pe suruburi, 100 nM-click, 110 nM-click, 120...150 nM- click. Degeaba are cheie dinamometrica daca nu le strange la cuplul care trebuie.

Cea mai sigura strangere pe care am gasit-o, fiind doar putin peste 100-110 nM, este cu o coarba in cruce (lungimea e cam ca si la cheile ce se gasesc in dotarea masinii), se strange cu mana pana nu mai merge si apoi se apasa putin cu piciorul, maxim un sfert de cursa. Le-as strange la 100 nM, sau 110 nM, dar cumva mi se par cam slabe. Iar la 150+ cum le-am gasit de la service deja incep sa se distruga filetele. Asa ca am ramas undeva la mijloc. Morala este ca nici daca vedeti o vulcanizare cu cheie dinamometrica nu trebuie sa va bucurati prea mult, cheia poate fi dereglata sau reglata prost. Si atunci, degeaba o mai au.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Schimbare prezoane

 

Tot la o vulcanizare, ..., pentru o pana, ..., cand imi strange piulitele pe prezon, ..., intreb, ..., cu ce cuplu strangeti? ... 140-150 Nm la asta, ... !!! Bravo, zic eu, in gandul meu! Baietii stiu! ... Dar ma mananca un dracusor, si spun, ..., poti sa imi areti? ... baiatul mi arata, reglajul de pe cheie, ..., ~150 ft lbs ... La care eu intorc cheia, ..., o invart,...,si nm era pe partea diametral opusa, ..., stranse cu numai +35%,...,ce sa mai spun? Da, spun "meseriasului" de problema, ...,si imi raspunde, ...,hai d'omle ca este bine, ca esti primul care se plange in p...la mea,..., doar si seful asa face, ..., acum vii tu sa spui ca nu-i bine, ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Schimbare prezoane

 

... inclusiv ordinea de strangere . Mie imi pare cel mai corect sa se apropie doua piulite dimetral opuse pentru o prima pozitionare corecta , apoi aceleasi piulite sa se stranga moderat , urmand sa se inceapa strangerea tuturor piulitelor dupa schema ' diametral opus ' sau 'steaua lui David ' ...

 

Pt. 6

 

ROATA.thumb.JPG.ef2634ba046ab910a7e35d611a16a44a.JPG

 

Pt. 5

 

roata1.thumb.JPG.7a51226789d59f182ec3af190f0a8762.JPG

4x4MANIA is where we are !!!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Schimbare prezoane

 

Bonsuar,

 

Sfatul 1: daca tot umbli acolo sa le schimbi pe toate. Nu te complica cu diverse solutii, ia prezoane originale Nissan (nu sunt scumpe). Atentie cele de fata sunt diferite de cele de spate ca si lungime.

Sfatul 2: daca schimbi prezoanele schimba si piulitele de pe roata respectiva, asta ptr ca piulitele dupa mai multe strangeri/desurubari cu diverse chei s-au decalibrat. Si ar fi pacat de noile prezoane in conditiile in care piulitele s-au decalibrat.

Sfatul 3: urmatoarea investitie pe care o poti folosi si in alte scopuri (mestecau in ceaun) - dinamometrica, nu te uita dupa dinamometrice ieftine. Ia ceva de calitate (nu e scumpa si e buna investitia)

Sfatul 4: nu-i mai lasa paia de la vulcanizare sa-ti stranga rotile daca la final nu pun pe piulita si o dinamometrica de doamne ajuta. Pune-i sa le apropie dupa care pui tu scula din dotare pe ele ...si verifici. Daca strang prea tare torsiuneaza prezonele (asa s-au rupt celelalte) daca strang prea putin adio roata si tot ce mai ai pe acolo asta in cel mai optimist caz

Sfatul 5: procedura de scoatere/bagare e cea indicata de cos dar poti face si altfel ceea ce iti recomand ocazie cu care mai bagi un ochi si prin grupul ala spate sa vezi daca toate sunt la locul lor la datorie.

 

In rest toate asa exact asa cum le stii, cand vine vorba de siguranta (cale de rulare, directie as indrazni sa zic chiar si frane), respecta procedurile folosind solutiile cele mai bune (nu neaparat cele mai ieftine) in rest noi sa fim sanatosi ...

consiliere - diagnoza - evaluare - recovery

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Schimbare prezoane

 

Eu si @blackufo nu lasam pe nimeni sa se atinga de prezoanele la masinile noastre. Pana nu sunt eu sigur ca s-au infiletat corect, nu le strang. Nu avem chei dinamometrice sau pistoale, doar cheie normala si le strangem cu "simt" si nu am avut niciodata probleme cu nici o tipo-dimensiune de roata.

 

 

La Frontera, avem un mix cu 5 modele de piulite si 2 tipuri de prezoane (cu pas 1.25 si 1.5) , cu chei de 18, 19, 20 si 21. Antifurt natural :ha:

Editat de Cristian1

Off-Road in Waldland

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Schimbare prezoane

 

Facem pasi maruntei in directia potrivita :)

13566916_1125069594220754_7978604206656046143_n.jpg.9c858ad7e339bed10c8f7199ce1b121f.jpg

NADS Fitted

Pentru mine, disputa stiinta vs religie s-a incheiat atunci cand pe biserica a aparut paratraznetul.

Cel mai bun sex oral mi-l ofera gura lumii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Schimbare prezoane

 

Nissan Original.

NADS Fitted

Pentru mine, disputa stiinta vs religie s-a incheiat atunci cand pe biserica a aparut paratraznetul.

Cel mai bun sex oral mi-l ofera gura lumii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Schimbare prezoane

 

Am rezolvat pe spate....mai dificil pe partea dreapta....dar...am facut-o...

 

prezon2.jpg.fba8b1477c151fd95eb83d3c58925200.jpg

 

prezon1.thumb.jpg.853df21de43e9ff7a0eb4c75ed2c8c65.jpg

NADS Fitted

Pentru mine, disputa stiinta vs religie s-a incheiat atunci cand pe biserica a aparut paratraznetul.

Cel mai bun sex oral mi-l ofera gura lumii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Schimbare prezoane

 

Sa-ti fie de bine si la mai mare , vezi ce face omu' cand isi pune in cap sa faca .

 

 

De fiecare data cand dau roata jos , curat cu peria de sarma janta si butucul pana e curat bec . Ma obsedeaza ideea ca roata nu se aseaza bine pe un butuc mizerabil , oricat ar fi stransa .

 

De fiecare data cand dau roata jos respect regula celor 10 minute sau 10 km . Dupa ce se parcurge 10 km sau 10 minute cu masina , se verifica strangerea , in ideea ca daca e ceva in neregula se poate remedia inainte de a deveni o problema .

... sa fim corecti pana la capat !

Nu cere nimeni sa fii impecabil si un fel de varf de gama , doar corect e destul !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Schimbare prezoane

 

Good point !

 

Rau ma doare mainile....de la strans prezoaneleeeeeeee.....alea alea....maine urmeaza si puntea fata.

Intentionez sa remediez si DW-ul, sa vad daca am conditii, forta si sculele necesare sa scot tendonul de pe fata. Un surub l-am slabit si il scot cu mana libera...dar...mai e de lucru....vedem maine ce se poate face.

 

Repet insa...pe partea dreapta, e f...tere de utere mai ales daca ai laboante ca ale mele .... am mers pe simtul gaurii, ca dupa ce am incercat sa-mi strecor capatzana pe acolo si am m-am lovit cu umarul de cateva ori ... am zis sa-mi urmez instinctul :D Anyway, se pare ca le-am nimerit, s-au strans frumos, nu pare nimic in neregula .... time will tell.....dar....good point with the 10 minutes/km rule....

NADS Fitted

Pentru mine, disputa stiinta vs religie s-a incheiat atunci cand pe biserica a aparut paratraznetul.

Cel mai bun sex oral mi-l ofera gura lumii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Schimbare prezoane

 

Daca dadeai jos si discul de frana ... aveai toata veverita la vedere ... nici cel mai incapatanat disc nu rezista la extragerea cu suruburile M8 ( 10.9 ) in gaurile filetate din platoul discului ... pentru asta sunt acolo ...

... sa fim corecti pana la capat !

Nu cere nimeni sa fii impecabil si un fel de varf de gama , doar corect e destul !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare