Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Ceas presiune turbo ZD30

Adună
X

• Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

• Ceas presiune turbo ZD30

Am dat un search dupa ceas presiune turbo zd30 dar nu am gasit nimic.

Am vrut ieri sa montez un ceas sa pot regla presiunea. Zis si facut .... problema a aparut cand nu am gasit nici un furtunel de presiune pe la motor. Asadaram dat o cautare pe net si sunt 2 varinate.

1. Adaptor ca si in poza de mai jos (probabil vine in vreo 2-3 saptamani)

2. Sudat/filetat un stut pe admisie undeva. Voi cum ati facut?

Azi cred ca o sa sudez o piulita, in care voi baga un stut.

Revin cu poze.

Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	Boost Fitting_1.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	32,5 KB 
ID:	1034472Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	585130123_o.jpg 
Mărime:	229,3 KB 
ID:	1034471
    200Hp Boosted ZD30 - NADS Fitted - Oil Catch Tank - OME +5 - Cooper STT PRO 33" - 13000lbs winch - Snorkel - Roof Tent

Re: Ceas presiune turbo ZD30

Facut stut:).... Montat, tras furtun. Aveti poze mai jos.

Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	image.png 
Mărime:	1,04 MB 
ID:	994591Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	image.png 
Mărime:	1,53 MB 
ID:	994592
    200Hp Boosted ZD30 - NADS Fitted - Oil Catch Tank - OME +5 - Cooper STT PRO 33" - 13000lbs winch - Snorkel - Roof Tent

Comentariu

Se sudeaza stut...cea mai simpla varianta. Ce planuri ai de-ti montezi ceas de turbo ?
      NADS Fitted
      Pentru mine, disputa stiinta vs religie s-a incheiat atunci cand pe biserica a aparut paratraznetul.
      Cel mai bun sex oral mi-l ofera gura lumii.

Comentariu

Am softat masina, si trebuia sa reglez presiunea la o anumita presiune!

Ecu nu stie sa o regelze:)

Comentariu

Stiu ca ECU e chior...dar pe langa presiune trebuie ajustat si timpul cat de repede urca turbina la boost-ul respectiv. Cresterea brusca nu e chiar benefica. In plus, as arunca un ochi si la temperatura gazelor de evacuare.
          NADS Fitted
          Pentru mine, disputa stiinta vs religie s-a incheiat atunci cand pe biserica a aparut paratraznetul.

Comentariu

Tu cum ai ajustat?
            Nu imi urca brusc. in a3-a pe al 2300 incepe sa faca cca 0.5 iar pe la 2800 are cca 1.1 si sta acolo pana la 4200

Comentariu

Am pus o valva cu reglaj fin si asa-mi ajustez "spool rate-ul".
              NADS Fitted

Comentariu

Yepp :) .. la tine de la ce turatie incepe sa incarce, si la cat ai full boost, si ce presiune?

Comentariu

Depinde de reglaj. Valva de limitare a valorii boost-ului e limitata la 16 psi, poti sa te rogi de ea sa urce ... nu o face. Ca regula de exploatare in siguranta, am reglat valva de asa maniera incat la 100km/h, 2500rpm, tr. 5 am 10-11 psi si 80km/h, 2000rpm si tr. 4 am 8 psi. EGT-ul sta invariabil la valoarea de 300oC si temperatura lichidului de racire la 85oC-86oC.

Este un reglaj cuminte, imprumutat de la australieni, care de 4 ani functioneaza fara cusur. Acum fiecare face cum isi doreste, in privinta chip-tunning-ului sunt retinut ... vreau sa vad o perioada de timp si un nr de km cum se comporta masina, un feedback onest astept din partea celor care au facut la ZD30Di.

Pana atunci insa raman la chipul montat pe pompa care functioneaza perfect, nu mi-a aprins check-engine in bord in cele 18 luni de cand il am, asa ca nu ma pot declara decat multumit.
                  NADS Fitted

Comentariu

Setup-ul meu mai e facut si pe alte masini inafara forumului. Cel care mi-a softat masina cirucula de cca 4 ani asa! Nu a avut niciodata vreo problema cu masina.
                    Ultima editare de Roby200487; 01.sep.2016, 10:14.

Comentariu

Postat în original de Big.Ursu Vezi post
                      Depinde de reglaj. Valva de limitare a valorii boost-ului e limitata la 16 psi, poti sa te rogi de ea sa urce ... nu o face. Ca regula de exploatare in siguranta, am reglat valva de asa maniera incat la 100km/h, 2500rpm, tr. 5 am 10-11 psi si 80km/h, 2000rpm si tr. 4 am 8 psi. EGT-ul sta invariabil la valoarea de 300oC si temperatura lichidului de racire la 85oC-86oC.

Este un reglaj cuminte, imprumutat de la australieni, care de 4 ani functioneaza fara cusur. Acum fiecare face cum isi doreste, in privinta chip-tunning-ului sunt retinut ... vreau sa vad o perioada de timp si un nr de km cum se comporta masina, un feedback onest astept din partea celor care au facut la ZD30Di.

Pana atunci insa raman la chipul montat pe pompa care functioneaza perfect, nu mi-a aprins check-engine in bord in cele 18 luni de cand il am, asa ca nu ma pot declara decat multumit.

Termenul de comparatie e diferit, dar mi se pare multa presiune la mers constant. Pe WJ (cu VNT) am vazut 3-4 psi la 2000 rpm in tr5, pe XJ (wastegate) 6-7 psi tot la 2000/5. Roti standard ce-i drept...
                      '02 WG CRD - EGR delete
                      '94 MX5 NA8 - Low, fast and stupid.

Comentariu

Astept valva Dawes sa limitez over-boost-ul.

Comentariu

Procesare...
                        X

Sqreen | Runtime Application Protection