Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Montare sonda + ceas EGT ZD30

Adună
X

• Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

Re: Montare sonda + ceas EGT ZD30

Postat în original de nissan4x4 Vezi post
    Daca ramai fara boost (la diesel, la benzina e vice-versa, benzina raceste) din diferite motive, la surplusul de motorina creste temperatura gazelor de evacuare, si in cel mai bun caz topesti doar un piston, iar daca ai ghininion f*** si blocu' :).

draga Roby , vorbele sunt vorbe dar faptele "vorbeste" si ele
    Daca ai surplus de motorina , temperatura gazelor de evacuare SCADE ! Oricum , nici o legatura cu topitul pistoanelor. Imi cer scuze ca imi permit sa te corectez , dar cam cati ani ai matali la varsta, cam atatia am strans si eu pe langa motoare ... ;) si am cam vazut multe, multe la viata mea .

Draga Luigi :))
    Daca vorbim de benzinare, ai dreptate, am scris si eu mai sus.

Daca vorbim de diesel, nu ai dreptate! Hai sa incercam :) .. chair si un mic pariu putem pune:)
    Nu zic ca nu esti bun in ceea ce faci si ca nu stii mult mai multe, dar la partea cu debitul crescut la diesel absolut deloc nu ai dreptate!
    Legat de topitul pistoanelor ... are mare legatura! Cu atita experienta cum sa spui ca nu are legatura :))? Acuma serios!?!

Motivul principal pentru care se duc 3.0 fiind de la temepraturile prea mari, in lipsa de aer (presiune turbo scazuta de la electorvalva ce comanda geometria), nu in cresterea de debit.

Poate ai fost indus in eroare cautand acest lucru pe google si pe primul site un nestiutor spune ca e fix invers ;).... realitate insa este alta.

" AIR FUEL RATIOS IN DIESEL ENGINES
    The stoichiometric air-to-fuel ratio for the combustion of diesel fuel is 14.6 : 1. At this ratio, all fuel present will theoretically react with all air present and combust completely. However, a diesel engine is unique from other internal combustion cycles in that it can operate within a wide spectrum of A/F ratios without adverse complications (spark plugs fowling in gas engines running rich, for example). A diesel engine will tend to run relatively cool when the A/F ratio is lean, or greater than stoichiometric. For a lean condition, there is an excessive amount of air available, although in theory all the available fuel is combusted. On the contraire, a diesel engine will have a tendency to run relatively hot when the A/F ratio is rich, or less than stoichiometric. During a rich condition, there is an excessive amount of fuel available, and therefore not enough oxygen to combust all the fuel completely. As a result, running rich results in the emittance of soot (black smoke) from the tailpipe. The richer the A/F ratio, the more smoke created and the hotter the exhaust gas temperature (EGT) becomes.
    In practice, a diesel engine cannot completely burn fuel at a stoichiometric A/F ratio. This phenomenon stems from the fact that diesel and air are not ignited as a homogeneous mixture in the combustion chamber - the air and fuel only mix after fuel has been injected and nearly instantaneously auto ignites. Thus, there is simply not enough time for fuel and air to mix and combust entirely at a stoichiometric A/F ratio in a compression ignition engine. Since unburnt and/or partially burned fuel is essentially wasted engine, diesel engines typical operate lean of the stoichiometric ratio.
    With regards to exhaust gas temperature, the richer the A/F mixture, the higher the EGT and the greater the amount of black smoke (soot) produced. Smoke has a tendency to appear as a light haze in the 16-18: 1 A/F range, but EGTs tend to be manageable under these conditions. However, as the A/F drops and the smoke begins thicker, EGTs can spike to dangerous levels."

Sursa: http://www.dieselhub.com/performance/egt.html
    Ultima editare de Roby200487; 12.oct.2016, 11:56.
    200Hp Boosted ZD30 - NADS Fitted - Oil Catch Tank - OME +5 - Cooper STT PRO 33" - 13000lbs winch - Snorkel - Roof Tent

Comentariu

Eu zic ca are merita un topic separat sau chair unul Sticky, partea asta de EGT. Atit pentru benzinare cat si pentru diesel. La benzianare e mai rara situatia in domaniul asta daca nu vorbim de stand alone si motoare turbo, dar eu zic ca merita!
      200Hp Boosted ZD30 - NADS Fitted - Oil Catch Tank - OME +5 - Cooper STT PRO 33" - 13000lbs winch - Snorkel - Roof Tent

Comentariu

@ctinu
        imi cer scuze dar sunt un fan declarat al pi.dei.👈 mai se intample sa mai scape si una dasta. importanta e informatia, floricele sunt ptr ... ai ghicit, dar nu mai scriu ca se subintelege .asta e felul meu nu voi sa ma schimb, imi place in pielea mea
        consiliere - diagnoza - evaluare - recovery

Comentariu

Postat în original de Roby200487 Vezi post
          Draga Luigi :))
          Daca vorbim de benzinare, ai dreptate, am scris si eu mai sus.

Daca vorbim de diesel, nu ai dreptate! Hai sa incercam :) .. chair si un mic pariu putem pune:)
          Nu zic ca nu esti bun in ceea ce faci si ca nu stii mult mai multe, dar la partea cu debitul crescut la diesel absolut deloc nu ai dreptate!
          Legat de topitul pistoanelor ... are mare legatura! Cu atita experienta cum sa spui ca nu are legatura :))? Acuma serios!?!

Motivul principal pentru care se duc 3.0 fiind de la temepraturile prea mari, in lipsa de aer (presiune turbo scazuta de la electorvalva ce comanda geometria), nu in cresterea de debit.

Poate ai fost indus in eroare cautand acest lucru pe google si pe primul site un nestiutor spune ca e fix invers ;).... realitate insa este alta.

" AIR FUEL RATIOS IN DIESEL ENGINES
          The stoichiometric air-to-fuel ratio for the combustion of diesel fuel is 14.6 : 1. At this ratio, all fuel present will theoretically react with all air present and combust completely. However, a diesel engine is unique from other internal combustion cycles in that it can operate within a wide spectrum of A/F ratios without adverse complications (spark plugs fowling in gas engines running rich, for example). A diesel engine will tend to run relatively cool when the A/F ratio is lean, or greater than stoichiometric. For a lean condition, there is an excessive amount of air available, although in theory all the available fuel is combusted. On the contraire, a diesel engine will have a tendency to run relatively hot when the A/F ratio is rich, or less than stoichiometric. During a rich condition, there is an excessive amount of fuel available, and therefore not enough oxygen to combust all the fuel completely. As a result, running rich results in the emittance of soot (black smoke) from the tailpipe. The richer the A/F ratio, the more smoke created and the hotter the exhaust gas temperature (EGT) becomes.
          In practice, a diesel engine cannot completely burn fuel at a stoichiometric A/F ratio. This phenomenon stems from the fact that diesel and air are not ignited as a homogeneous mixture in the combustion chamber - the air and fuel only mix after fuel has been injected and nearly instantaneously auto ignites. Thus, there is simply not enough time for fuel and air to mix and combust entirely at a stoichiometric A/F ratio in a compression ignition engine. Since unburnt and/or partially burned fuel is essentially wasted engine, diesel engines typical operate lean of the stoichiometric ratio.
          With regards to exhaust gas temperature, the richer the A/F mixture, the higher the EGT and the greater the amount of black smoke (soot) produced. Smoke has a tendency to appear as a light haze in the 16-18: 1 A/F range, but EGTs tend to be manageable under these conditions. However, as the A/F drops and the smoke begins thicker, EGTs can spike to dangerous levels."

Sursa: http://www.dieselhub.com/performance/egt.html

Dragule, eu sunt inginer de motoare, deci iti pot tine un curs relativ la subiectul discutat, dar nu e locul aici. Iti multumesc ca mi-ai imparatit din cunostiintele "google" , dar din cate stiu eu , "google" nu e vreo facultate , ci o comunitate de informatii , mai mult sau mai putin adevarate ... Daca doresti sa faci parte din comunitatea autodidacta "google" vis - a - vis de topirea pistoanelor , cresterea dimensiunilor penisului si cum pot reduce consumul cu 60% la masina punand niste magneti pe furtunul de alimentare ...e treaba matali. Eu incerc sa te invat de bine .
          Totusi , pt a nu te lasa in ceata dupa ce te-am tavalit un pic ( sper ca nu o sa te superi ) , iti pot spune ca cresterea temperaturii in camera de ardere , peste limita de topire a pistoanelor , se face cand amestecul devine f bogat in oxigen , altfel zis , ca sa intelegi dumneata , in limbaj google, carbunii se incing cand sufli din foale ( deci mai mult oxigen) si nu cand pui lemne deasupra gratarului, lemnele "domolind" carbunii si impiedicand cresterea temperaturii de ardere.
          Cu speranta ca am fost suficient de "plastic" folosind exemplul de mai sus , ca sa intelegi fenomenul , iti doresc toate cele bune .
          Ultima editare de nissan4x4; 12.oct.2016, 19:12.
          ing. Luigi PIRSU
          www.nissan4x4.ro
          service si tunning NISSAN
          Facebook PAGE: NISSAN4x4 SERVICE

Comentariu

Nea Luigi, ptr ca matali porti o oarecare vina a infectarii mele iremediale cu virusul Patrol , mi-as permite cu permisunea celor care sunt declarati sau nedeclarati fani ai ... sau altor gauri (nu pot sa scriu, m-am abtinut e de bine ) as vedea "problema" putin altfel. Ce s-ar intampla daca ti-ai pune in jurul penisului un sir de magneti? Ar scade sau ar creste consumul?
            Asta ca sa nu se simta omu prea tavalit, ajutat sa se ridice, scuturat si tavalit iar ...

In teorie totul e sublim. In practica in schimb lucrurile se schimba exponential. Ceea ce nu inteleg prea multi este faptul ca nu trebuie facuta modificarea/upgradeul x ptr ca o au y sau z. Trebuie facuta in masura in care constati ca ai nevoie de ea.

Pana la urma vrem nu vrem, suntem o familie, mai cu frati de sange, mai cu vitregi ...aia suntem... (desigur paia din clanul Toyota sau alte secte cu alte toroape ii vrem aproape doar cand e nevoie sa punem sufa pe ei sa-i scoatem din mizerie)

Comentariu

Luigi, toata teoria ta duce la ruperea diplomei:)))

Ce explici tu acolo se refera la motoarele pe benzina!

La diesel este total altceva, in lipsa de oxigen temperatura creste!!!

Nu stiu la ce scoala ai invatat tu toate alea, dar este gresit!

Motorina arde prin comprimare. Prin comprimare automat temeratura creste. Ori incerci sa induci lumea in eroare, ori ai sarit acest capitol:))

Chiar nu imi vine sa cred ca un inginer sustine asa ceva.

In articolul in engleza scrie foarte frumos ce ai nevoie sa intelegi.

Daca vrei iti pot dovedii ai prin carti si alte cele.

L.E. Tu cred ca eti expert in facut gratare in cazul asta ... compari mere cu pere.... comprimarea motorinei cu lemnele de foc .. super comparatie :))
              Ultima editare de Roby200487; 13.oct.2016, 06:57.

Comentariu

Postat în original de Yonutz Vezi post
                ......(desigur paia din clanul Toyota sau alte secte cu alte toroape ii vrem aproape doar cand e nevoie sa punem sufa pe ei sa-i scoatem din mizerie)
                Mda, noi lasam pozele sa restabileasca adevarul.....
                https://photos.google.com/share/AF1Q...F4UjdYTkdIOEdn

PS - http://forum.club4x4.ro/showthread.p...-2016-Bucovina

Comentariu

Nu vezi tu bine ma ...
                  Ala cu Nissanu tinea Toyota sa nu se duca in rapa ...la pascut! Ce nu se vede in poza si asta chiar nu inteleg de ce ai taiat tu ...cum unul cu Samuraiul ii trage pe amandoi ...

Comentariu

Postat în original de Roby200487 Vezi post
                    Luigi, toata teoria ta duce la ruperea diplomei:)))

Ce explici tu acolo se refera la motoarele pe benzina!

La diesel este total altceva, in lipsa de oxigen temperatura creste!!!

Nu stiu la ce scoala ai invatat tu toate alea, dar este gresit!

Motorina arde prin comprimare. Prin comprimare automat temeratura creste. Ori incerci sa induci lumea in eroare, ori ai sarit acest capitol:))

Chiar nu imi vine sa cred ca un inginer sustine asa ceva.

In articolul in engleza scrie foarte frumos ce ai nevoie sa intelegi.

Daca vrei iti pot dovedii ai prin carti si alte cele.

L.E. Tu cred ca eti expert in facut gratare in cazul asta ... compari mere cu pere.... comprimarea motorinei cu lemnele de foc .. super comparatie :))

Luigi are fixul asta, cu excesul de aer cauzeaza EGT mare, diesel = benzina....probabil ca Rudolf se invarte in mormant acum.

Am mai avut noi discutiile astea cu Luigi, dar el o tine sus si tare pe a lui, ca daca a facut 10 ani ceva, inseamna ca sigur a facut bine. Cu blow-off pe diesel, ca sa nu ai exces de boost.
                    '02 WG CRD - EGR delete
                    '94 MX5 NA8 - Low, fast and stupid.

Comentariu

Pai este foarte simplu, hai sa facem un pariu si sa masuram, eu sunt dispus sa pun sonda si masina la bataie pentru test, sau sonda pe oricare alta masina de a ta sau a altora sa vedem alb pe negru rezultatul.

Testul este foarte simplu, la debitul de motorina dat, scadem debitul de aer (E mai simplu decat sa crestem debitul daca vorbim de un motor diesel cu pompa electrica). Putem face testul si pe un Y60 cu pompa mecanica, unde sa crestem usor debitul! Ca si rezultat motorul se va incinge mai tare cu debitul de motorina crescut sau cu aerul din turbo scazut. EGT o sa creasca!

Atita injinerie si explciatii. Cum ai spus Luigi, "faptele vorbeste de la sine" hai sa facem cu fapte, ca povesti is multe!

Este ceva mai simplu si doveditor decat a masura pe o masina? Ei bine, nu este!

Stabilim? Cand cum unde? Filmat si rezultate pe forum!

P.s. O vorba buna veche, "Daca esti sofer batran, nu inseamna ca esti sofer bun" . Asa ca idee. Eu totusi sper ca vrei sa induci lumea in eroare si nu vrei sa recunosti realitatea!

Comentariu

Eu zic sa nu va mai dati cocosi. Nu are sens sa faceti experimente de genul (parerea mea). Scopul topicul e sa ne facem sculele sa mearga mai bine nu sa-i aratam lui nea Luigi ca nu are dreptate.

Eu am tencuit blowoff-ul si am manevrat turbo dintr-un boost controler manual (mi-a luat ceva timp sa-l reglez). Scoate oleaca mai mult fum dar merge altfel utilajul. Sunt constient ca sunt pe limita de rupere a turbinei (se duce acum in 1.4-1.5) , dar iaca au trecut aproape doi ani si nu s-a rupt sa o schimb cu sora ei geamana si virgina din sertar.

Precizez ca sunt inca pe evacuarea originala aia cu ditai dulapu de toba centrala si cu finala. Urmatoarea miscare ...as renunta la toba centrala si as mari putin debitul pe evacuare.
                        N-am umblat in pompa si nici nu am de gand. Imi place consumul de taximetrie 4x4 ...mic de tot...

EGT-ul a crescut cu circa 20% apreciez eu odata cu "modificarile" de mai sus. Dar odata cu marirea debitului "scurgerii" prin rezistenta mai mica la evacuare lucrurile vor reveni in normal.

Comentariu

Pe XJ am observat usor legatura dintre EGT si temperatura antigelului.
                          Puteam tine urcari lungi pe sosea la 530*C (inainte de turbina) si antigelul statea bine-mersi la temperatura normala. Cand ajungea pe la 600*C pe evacuare incepea sa creasca si temperatura antigelului.
                          N-am verificat EGT inainte sa scot toba, dar in acelasi conditii in care testam si am verificat treaba cu 530*C, temperatura antigelului crestea cand aveam toba.

EGT nu a fost de folos cand s-a dizlocat camera de precombustie si a inceput sa imbratiseze pistonul
                          Ultima editare de ssrli; 13.oct.2016, 09:47.
                          '02 WG CRD - EGR delete
                          '94 MX5 NA8 - Low, fast and stupid.

Comentariu

Postat în original de Yonutz Vezi post
                            Eu zic sa nu va mai dati cocosi. Nu are sens sa faceti experimente de genul (parerea mea). Scopul topicul e sa ne facem sculele sa mearga mai bine nu sa-i aratam lui nea Luigi ca nu are dreptate.

Eu am tencuit blowoff-ul si am manevrat turbo dintr-un boost controler manual (mi-a luat ceva timp sa-l reglez). Scoate oleaca mai mult fum dar merge altfel utilajul. Sunt constient ca sunt pe limita de rupere a turbinei (se duce acum in 1.4-1.5) , dar iaca au trecut aproape doi ani si nu s-a rupt sa o schimb cu sora ei geamana si virgina din sertar.

Precizez ca sunt inca pe evacuarea originala aia cu ditai dulapu de toba centrala si cu finala. Urmatoarea miscare ...as renunta la toba centrala si as mari putin debitul pe evacuare.
                            N-am umblat in pompa si nici nu am de gand. Imi place consumul de taximetrie 4x4 ...mic de tot...

EGT-ul a crescut cu circa 20% apreciez eu odata cu "modificarile" de mai sus. Dar odata cu marirea debitului "scurgerii" prin rezistenta mai mica la evacuare lucrurile vor reveni in normal.
                            Nu este un experiment complicat. Eu oricum pun sonda EGT si o sa fac niste filmulete, cu low boost si high boost.. este fooooarte simplu:)

Nu mi se pare normal sa fie lumea prost informata pe forum.

Eu cu Y60 ul am mers cca 2-3 luni cu presiune 1.4-1.5 apoi am scazut la 1.3, nu am observat vreo diferenta de putere. NU aveam intermediara si toba se termina la jumatatea masinii :)

Comentariu

Draga Roby, ref la diploma mea , trebuie sa o faca praf unii mai capabili ca matali, dar ai rabdare sa termine intai cu KOVESI, ca pana atunci cei in drept nu au timp de "parliti" ca mine ...sau k matali.

Sa revenim la tehnica , afirmatiile mele vin pe analiza ciclului de lucru al motorului, dar sunt dispus sa particip la experimentul dumitale, in interes "stiintific". Il vom face in paralel , eu cu un Y60 cu pompa mecanica, la turatie stationara , cred ca 3000 rpm ar fi ok, in cicluri de timp 15 min dupa atingerea temperaturii de lucru a lichidului de racire. Sincer vorbind , eu o sa citesc cu laser si temp chiulasei si cea a galeriei de evacuare , pt a fi sigur ca EGT-ul nu sa nu faca figuri , ceea ce folosim noi nu sunt echipamente prea profi, de laborator. Sunt atatea variabile , racirea chiulasei, starea radiatorului , turatia reala a elicei , incat , experimental, nu stiu ce o sa iasa...
                              Totusi , ref la observatia ca regula cresterii temperaturii e valabila numai la motoarele pe benzina, fapt ce ma bucura , iti pot spune ca :
                              1. motorul Diesel, al batranului Rudolf, nu "bate" mai mult de 1000 rpm , insuficient pt un automobil
                              2. ceea ce folosim noi pe masina se cheama DIESEL rapid , e de fapt un motor ce functioneaza dupa ciclul celui pe BENZINA ce are "strecurata" o secventa de apridere prin comprimare, deci regula supraalimentarii cu motorina ar trebui sa conduca inevitabil la scaderea temperaturii in capul pistonului odata cu cresterea debitului de combustibil.

hai la treaba...
                              Ultima editare de nissan4x4; 16.oct.2016, 21:34.
                              ing. Luigi PIRSU
                              www.nissan4x4.ro

Comentariu

avand in vedere ca discutia a pornit de la faptul ca surplusul de motorina topeste pistoanele si eu am precizat ca fara o cantitate mare de oxigen suplimentar , acestea nu s-ar topi, te rog in cursul experimentarii sa ramai la aceeasi valoare a presiunii turbinei si sa variezi NUMAI debitul de motorina, pt a ne pastra in limitele discutiei anterior avute. ok?
                                ing. Luigi PIRSU
                                www.nissan4x4.ro

Comentariu

Procesare...
                                X

Sqreen | Runtime Application Protection