Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Alegerea grea: Patrol manual din 2002 sau automat din 2003?


DragosT

Postări Recomandate

Vă salut și vă mulțumesc încă de pe acum pentru timpul pe care mi-l acordați ca să rezolv această mare dilemă. :)

 

M-am decis să cumpăr un Patrol, m-am pus la curent cu probelemele comune, în special cu cele ale motoarelor cu probleme din 2000-2001. De aceea, m-am gândit să optez pentru un model 2002 sau 2003. Aici intervine defapt și marea îndoială: să fie cu manuală sau cu automată?

 

Vă las aici cele două link-uri ale mașinilor pe care le-am găsit:

 

http://autovit.ro/anunt/nissan-patrol-gr-ID7Gf0yB.html#3b0d316038 - vândută de dealer, manuală, cică ar oferi garanție 6 luni, fostă mașină de firmă, carte de service și km reali. Din poze arată chiar bine.

 

https://lajumate.ro/nissan-patrol-gr-1152898.html - vândută de privat, automată din 2003 (cu micul facelift), evident fără garanție și cu caietul de service completat până la 100.000 de km, după acești km mi-a spus omul că și-a făcut singur reviziile.

 

Ambele par variante rezonabile, nu par omorâte. De asemenea, sper să mai fie marjă de negociere?

 

Voi ce părere aveți:

 

1.Manuală din 2002 sau autpmată din 2003, cu teoretic, mai puțini kilometri?

2.Prețurile celor două cum vi se par?

 

Vă mulțumesc mult!

 

Dragoș

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Alegerea grea: Patrol manual din 2002 sau automat din 2003?

 

Ambele par variante rezonabile, nu par omorâte.

 

Cum ti-ai dat seama de asta? Nu intotdeauna o masina curata (pregatita de vanzare mai ales in cazul TOPCARS) inseamna si o masina buna.

 

Voi ce părere aveți ...

 

Parerea mea ar fi sa ai rabdare si sa mai cauti...

consiliere - diagnoza - evaluare - recovery

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Alegerea grea: Patrol manual din 2002 sau automat din 2003?

 

Mai este un topic cu acceasi masina ""de firma""de la Top Cars.

un km-traj corect ar fi 170....200.000 la anii aia.

Am in curte un englez si un american

:F

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Alegerea grea: Patrol manual din 2002 sau automat din 2003?

 

Mersi de răspunsuri!

 

@Yoghi: cea de la Top Cars are 206.000 km, mă gândeam că e cumva realist.

 

@Yonutz: ce anume ți se pare dubios la cele două mașini? Numărul de kilometri? Prețul? Iar dacă ar fi să alegi, ai lua-o pe cea manuală sau pe cea automată? Mersi!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Alegerea grea: Patrol manual din 2002 sau automat din 2003?

 

Eu m-as duce sa le vad si sa le aud, impreuna cu unul care stie cu ce se mananca aceasta masina....

NADS Fitted

Pentru mine, disputa stiinta vs religie s-a incheiat atunci cand pe biserica a aparut paratraznetul.

Cel mai bun sex oral mi-l ofera gura lumii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Alegerea grea: Patrol manual din 2002 sau automat din 2003?

 

TOPCARS are cateva feedbackuri pe aici ...nu tocmai bune...

In alta ordine de idei ... se pot gasi alte oferte si mai bune. Termenul mediu de asteptare ptr o masina de teren buna e 3-6 luni. Cu un noroc nebun ...o gasesti poate in doua ...

consiliere - diagnoza - evaluare - recovery

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Alegerea grea: Patrol manual din 2002 sau automat din 2003?

 

Am înțeles.

 

Dar la ce ar fi mai bine să mă uit? La manuală sau la auotmată? Eventual, modele după 2002?

 

Dacă aș merge la un service Nissan să o pună pe tester ajută cu ceva sau îmi pierd timpul?

 

Mersi!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Alegerea grea: Patrol manual din 2002 sau automat din 2003?

 

Eu iti propun sa il vezi si pe acesta, vandut de un prieten de al meu:

 

https://www.olx.ro/oferta/vand-nissan-patrol-gr-ID78oFV.html#c770ca5cee

 

Nu e chiar ieftin, dar masina nu a vazut offroad si e cinstita.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Alegerea grea: Patrol manual din 2002 sau automat din 2003?

 

O văzusem dar este un pic peste bugetul meu, mersi de sugestie. Mă gândeam să mă opresc undeva la 8.000 de euro cu investiția (plus ce mai bag după aceea în uleiuri, filtre și ce-o mai fi). Și ca să fiu sincer până la capăt, îmi cam face cu ochiul varianta automată. Momentan am un Pajero din 92 automat care funcționează impecabil și chiar îmi place cutia automată, face viața mai simplă. De aceea am pus și întrebările de mai sus, care din variante este mai ok, dar nu a răspuns nimeni până acum dacă merită manuală sau automată.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Alegerea grea: Patrol manual din 2002 sau automat din 2003?

 

Automat la patrol schibma greoi, e foarte demodata cutia. Daca Vorbim vrei sa iei pajero, cred ca se patoe inchide topicul :))) Dar nu ai ce comapra "ala" cu patorlul.

200Hp Boosted ZD30 - NADS Fitted - Oil Catch Tank - OME +5 - Cooper STT PRO 33" - 13000lbs winch - Snorkel - Roof Tent
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Alegerea grea: Patrol manual din 2002 sau automat din 2003?

 

Automata all the way.

Asa e, schimba mai greoi dar.....masina toata e un fel de camion, cum vrei sa schimbe?

 

Masina recomandata de @georgei23 nu e rea, un singur proprietar, carte service etc., chit ca nu e automata.

Cînd te-ai nascut, tu ai plîns, iar altii s-au bucurat. Traieste-ti viata astfel încît, cînd vei muri, toti sa plînga, iar tu sa zîmbesti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Alegerea grea: Patrol manual din 2002 sau automat din 2003?

 

Momentan am un Pajero din 92 automat care funcționează impecabil și chiar îmi place cutia automată, face viața mai simplă.

 

De ce vrei sa schimbi Pajero cu Patrol? In functie de preferinte si utilizare ...alegi cutia de viteze.

consiliere - diagnoza - evaluare - recovery

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Alegerea grea: Patrol manual din 2002 sau automat din 2003?

 

Vreau sa-l schimb pentru ca Pajero-ul are volanul pe dreapta si sincer, nu m-am putut obisnui. Nu am deranjeaza daca schimba greoi, important este sa schimbe bine. Mi se par mult mai comod cu automata. Cea manuala este de la Topcars, despre care am inteles ca au feedback destul de slab. Prin urmare, as sta departe de ei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Alegerea grea: Patrol manual din 2002 sau automat din 2003?

 

Cutia automata la Patrol (o masina foarte grea) e buna la mersul pe strada si offroad usor. Daca o bagi mai rau ...ceea ce s-ar putea intampla la un moment dat ...cutia manuala te-ar ajuta la un moment in masura in care stapanesti bine atat covrigul si mestecaul. Nu mai vorbesc de o eventuala reparatie la cutie. Cutiile automate sunt ceva mai greu de reparat si de intretinut decat cele manuale. Avand in vedere ca totusi discutam de masini care au fost exploatate peste 12-13 ani in conditii pe care nu le cunoastem...eu m-as orienta catre cutie manuala.

 

Principalul tau aliat in goana dupa gasirea unei masini de acest tip trebuie sa fie rabdarea. Trebuie sa te inarmezi cu asa ceva in masura in care doresti sa faci o astfel de achizitie.

consiliere - diagnoza - evaluare - recovery

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare