Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Patrol nou pe forum y61

Adună
X

• Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

• Patrol nou pe forum y61

Salutare la toata lumea,
    dupa prezentarea personala am decis sa imi prezint si masina in caz ca ne vedem prin paduri sa ne recunoaste.
    Am achizitonat acum 2 luni un Patrol y61 2,8 ywb scurt, ca upgrade-uri am pus kit suspensie Ironman nitrogaz +5``, stabilizator directie ironman, kit de coborare cutie de viteze, bucsi caster 2 grade, trimere de asiete de 10 mm ome, Troliu LIFTWINCH SIC12000W cu plasma sintetica, jante offroad cu et -30 cauciucuri silverstone 33" mt extrem modificari cu sfatul si ajutorul D-lui Luigi multumesc. Inainte de a monta accesoriile am facut o revizie tehnica a masinii prin schimbare uleiurilor, kit de distributie, filtre tot, la revizie am constatat ca bolborosea apa :), am decis sa dau jos chiuloasa si sa o repar dar intr-un final decizia a fost de a lua o chiuloasa noua amc (masina vreau sa o tin si nu am vrut o chiuloasa reparata), radiatorul era fisurat de asemenea din nou am mers pe un radiator nou conform cu originalul. Cam asta a fost deocamdata acum momentan ma voi ocupa de servisarea etrierelor ca am vazut ca is problematice, refacerea blocantului spate care nu imi functioneaza momentan furtunele de vacuum fiind rupte dar am comandat un set de furtune vacuum arb si voi schimba complet traseul dar si de schimbarea cutiei de viteze care agata in treptele 3-4. Sper sa ne vedem cat de curand la o intalnire a forumuluiClick pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	IMG_3940.JPG 
Afișări:	1 
Mărime:	357,2 KB 
ID:	1035092Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	IMG_3944.JPG 
Mărime:	258,4 KB 
ID:	1035093Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	IMG_3968.JPG 
Mărime:	1,49 MB 
ID:	1035094Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	IMG_3983.JPG 
Mărime:	1,44 MB 
ID:	1035095Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	IMG_4068.JPG 
Mărime:	1,81 MB 
ID:	1035096Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	IMG_4380.JPG 
Mărime:	382,3 KB 
ID:	1035097Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	IMG_3964.JPG 
Mărime:	1,09 MB 
ID:	1035098Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	IMG_3978.JPG 
Mărime:	1,32 MB 
ID:	1035099

Re: Patrol nou pe forum y61

Bine ai venit . Sa îl folosești muuuulti ani fără probleme .
    Nissan Terrano R20 Panzer II BFG MT
    Nissan Patrol Y61 Panzer IV BFG MT
    Natura si aventura

Comentariu

Salut,
      daca nu este secret cu cat l-ai cumparat si cat te costa toate reparatiile cu upgrade?
      Eu am inceput de o saptamana sa repar Terrano al meu.
      Visual parea fara rugina, dar cand am inceput sa ma uit cu atentie am vazut ca rugina incepea sa fie peste tot.
      Nu este nici usor sa o cureti pt ca nu ai acces.
      Eu ma uit de mai mult timp pe net sa cumpar si eu un Patrol.
      Trebuie sa am rabdare.
      Dupa parerea mea cam toate sunt cu rugina si probleme.
      Si indiferent la ce pret o cumperi trebuie sa calculezi cu o chiulasa sau radiator spart, deci bani in plus.
      Super, sa il folosesti mult si fara probleme.

Eu am vorbit cu o firma din polonia pt o demontare completa, refacut motor, curatat caroserie si sasiu, 7000EU, sant sume mari.

Daca nu il cureti de rugina o sa fie de aruncat in cativa ani.
      La terrano, pragurile erau toate ruginite in interior, pe dinafara nu se vedea nimic.
      Lucrez la el de 6 zile m-am cam si saturat, dar nu am incotro pt ca nu vreau sa platesc 2-3 mii euro.
      Cred ca inca 6 zile si o sa fiu gata.
      Ultima editare de Astral; 29.oct.2016, 13:25.

Comentariu

Postat în original de Ben 07 Vezi post
        Lucrez la el de 6 zile mam cam si saturat ...
        Orice inseamna masina ca si hobby presupune rabdare, timp si foarte multe munca ...Poti sa incerci alt hobby care nu te solicita asa tare ...de exemplu ...colectionatul de timbre.

...nu vreau sa platesc 2-3 mii euro.
        2-3 mii de euro sunt bani de tigari ...nu bani ptr reconditionat un asemenea acaret ...Daca reusesti sa o reconditionezi cu bugetul asta sa-mi dai si mie reteta. Eu muncesc la ea de aproape 5 ani, am depasit de cateva ori acel buget si inca ...nu e gata, asa cum mi-as dori.

Cred ca inca 6 zile si o sa fiu gata.
        Dupa 12 zile de munca poti sa spui ca ai incercat sa te apuci de ea ... Putem insa vorbi insa despre un presupus "termen de finalizare" dupa cativa ani.
        Referitor la PM in care spuneai ca gumele Silverstone sunt extrem de scumpe ...apai domnule ...ai putea sa incalti acaretul cu niste gume de Logan care vor fi ...mai mult decat acceptabile la pret.

Diferenta intre a avea masina si a avea Nissan Patrol ...e uriasa, ori te-ai inhamat intr-o hora in care nu poti tine pasul cu pantofarii si e timpul sa te mai odinesti oleaca ori ...hora de o joci nu e conforma cu muzica. Hobby, ieftin si fara munca ... nu exista!

Sa aveti spor.
        consiliere - diagnoza - evaluare - recovery

Comentariu

Salutare

Într-adevăr un Nissan este un proiect interesant la care vei avea tot timpul ceva de făcut din câte am observat, dar plăcerea PE care ți-o oferă când ieși cu el face sa merite toți banii :) si eu momentan încet încerc sa o fac cât mai buna ca mai are ea probleme cu rugina cu cutia si cu blocantul. Ca si costuri momentan:
          - kit de suspensie complet NITROGAZ 980 EURO ironman +5
          4 arcuri
          4 amortizoare nitrogaz
          1 amortizor de directie
          1 set bucse caster 2 grade
          1 set kit deplasare cutie de viteze
          -trimere de asieta pt compensare inclinare masina 30 euro
          -jante 5 buc et-30 270 euro noi
          -cauciucuri Silverstone 33" 3600 RON
          -troliu liftwinch 12000w cu plasma sintetica 2200 RON
          -chiuloasa aproximativ 5000 RON cu montaj Garnituri
          -radiator aproximativ 900 RON
          -bucse tendoane fata spate super pro aproximativ 100 euro
          -revizia si kitul de distribuție dar nu mai știu exact cât a fost si nu vreau sa zic aiurea
          -cutie de viteze de y60 200 euro aici o sa aflu săptămâna viitoare dacă potrivește sper sa meargă :)
          Mai urmează sa văd după aceea blocantul dacă reușesc sa îl fac, mai este de lucru dar merita:)
          Ultima editare de Astral; 30.oct.2016, 11:24.

Comentariu

Sa te bucuri la maxim de patrolache.
            Jantele pe 15 sau 16. De unde le-ai luat?

Comentariu

Postat în original de Dutzu Vezi post
              -cutie de viteze de y60 200 euro aici o sa aflu săptămâna viitoare dacă potrivește sper sa meargă :)
              Mai urmează sa văd după aceea blocantul dacă reușesc sa îl fac, mai este de lucru dar merita:)
              La cati bani ai bagat pana acum mai stai in loc de o saiba? Cauta o cutie de Y61 in firea ei si sus cu ea... Nu vreau sa te dezamagesc dar "dexterismul" tau e aproape imposibil sa il faci sa mearga. O cutie de Y61 e pe piata in jurul a 4-500 euro depinde cum o gasesti.

Comentariu

Postat în original de Yonutz Vezi post
                La cati bani ai bagat pana acum mai stai in loc de o saiba? Cauta o cutie de Y61 in firea ei si sus cu ea... Nu vreau sa te dezamagesc dar "dexterismul" tau e aproape imposibil sa il faci sa mearga. O cutie de Y61 e pe piata in jurul a 4-500 euro depinde cum o gasesti.
                Mâine se recondiționează cutia la Cluj, se pune ambreiaj nou si cu cea de y60 am rămas :))

Comentariu

Postat în original de aditupopa Vezi post
                  Sa te bucuri la maxim de patrolache.
                  Jantele pe 15 sau 16. De unde le-ai luat?

Mulțumesc frumos, jantele sunt pe 16, le-am luat de aici din Tg Mureș de la Mammoth tyres

Comentariu

Cutia nu s-a putut recondiționa :( am luat alta cutie de y61

Comentariu

rezolvata si problema blocabilului :D functioneaza perfect dupa inlocuirea furtunelor si a valvelor vacuum

Comentariu

Salut,
                        Poti sa ma ajuti te rog cu un cod la amortizoare.
                        Vin al naibii de bine ..ce varianta sunt ?
                        De la nitrogas am vazut ,dar sunt cele confortabile sau mai dure ?
                        Daca ma poti ajuta cu codul de pe ele vb cu Luigi si iau tot asa .

Felicitari pt achizitie !!
                        Merci!!

Comentariu

Postat în original de bankerul Vezi post
                          Salut,

Merci!!
                          Salut,

Momentan nu o sa pot sa te ajut cu codul de pe ele ca sunt plecat din țara 2 săptămâni si sincer nu știu de care sunt eu am mers pe recomandarea lui Luigi sigur el știe de care sunt dacă nu in 2 săptămâni iti dau codul

Comentariu

Postat în original de bankerul Vezi post
                            Salut,

Merci!!
                            Ce cod te intereseaza?

Comentariu

Postat în original de Yonutz Vezi post
                              Ce cod te intereseaza?
                              Codul de pe telescoape si arcuri ,cred ca unele sunt mai dure altele mai moi
                              Ma intereseaza varianta soft

Comentariu

Procesare...
                              X