Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Stingere bec bara stabilizatoare din bord


sopo

Postări Recomandate

Salutare,

 

In urma eliminarii barei stabilizatoare spate la un Y61 lung din 2007 a ramas martorul aprins in bord.

Va rog o solutie pentru stingerea lui (in afara de a scoate becul :wink:).Ma gandisem sa fac un strap in mufa care intra in motorasul care actiona bara stabilizatoare, dar nu am gasit o schema electrica in sensul asta.

Please help.

 

Numai bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Stingere bec bara stabilizatoare din bord

 

Am facut asta la vreo doua masini, dar nu mai stiu ce fire am pus in scurt, plus ca masinile erau 1999 si 2000.

Fotografiaza mufa sa se vada pinii si pune-o aici, apoi ne uitam pe schema.

Cînd te-ai nascut, tu ai plîns, iar altii s-au bucurat. Traieste-ti viata astfel încît, cînd vei muri, toti sa plînga, iar tu sa zîmbesti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Stingere bec bara stabilizatoare din bord

 

Ce parere aveti de aceasta bara stabilizatoare cu motoras? e conceputa sa devina libera cand vrei sa se flexeze puntea mai mult? sepoate monta si pe y60?

Ma scuzi ca am intervenit aici, daca e deranj sterg mesajul!

Merci!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Stingere bec bara stabilizatoare din bord

 

Daca tot e adusa in discutie decuplarea , da , principial vorbind mie imi pare o idee buna , practica in teren si utila pe asfalt .

 

... dar , la Y61 cursa bieletei decuplabile e mica , nu ridicola dar mica , prea mica ... potrivita doar la masina stock pentru offroad ocazional . La Jeep este o decuplare mult permisiva ( de fapt totala , bratele barei stabi se pot roti la orice unghi dupa decuplare ) dar din pacate au complicat inutil sistemul smartbar , impuscand in genunchi o idee cu adevarat buna ... cu un sevomecanism fragil si rau protejat , incluzand si un computer in carcasa mecanismului ( conform ideii de mai bine sa fie decat sa nu se strice nimic ... ) . Gugaleste putin ... cu sculele pe care le ai te rezolvi mai mult decat elegant , poate ca si cu o lata bara stabi , mai rigida - mai buna pe asfalt si odata decuplata nu mai are importanta cat de rigida e .

... sa fim corecti pana la capat !

Nu cere nimeni sa fii impecabil si un fel de varf de gama , doar corect e destul !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Stingere bec bara stabilizatoare din bord

 

 

culoarea firelor plecand de la pinul din dreapta spre stanga: verde, alb, rosu (portocaliu).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Stingere bec bara stabilizatoare din bord

 

Pai nu culoarea firelor din mufa spre actuator ne-ar interesa, ci culoarea celor din mufa cablajului.

 

Oricum nu ai decat 3 fire, pune-le in scurt doua cate doua 1-2, 1-3 si 2-3 pana se stinge becul, nu ai ce sa strici.

Cînd te-ai nascut, tu ai plîns, iar altii s-au bucurat. Traieste-ti viata astfel încît, cînd vei muri, toti sa plînga, iar tu sa zîmbesti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Stingere bec bara stabilizatoare din bord

 

Firele au aceeasi culoare si la mufa care a ramas.

Am vrut sa le pun in scurt prin incercari cum ai zis, dar mi-a fost frica sa nu belesc ceva prin instalatie.

Incerc asa si ne auzim.

Multumesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare