Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Y61 scurt ,probleme stergatoare.

Adună
X

• Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

• Y61 scurt ,probleme stergatoare.

Salutare si la multi ani sanatosi sa aveti, promblema pe care o am este ca imi coboara lamelele stergatoare pe partea de plastic, nu mereu ci doar cand vrea. Am verificat azi , iar problema pare a fi din cauza unu joc mult prea mare. Adica cu stergatoarele pe pozitia oprit daca misc de ele sus jos au un joc de circa 7-10 cm fata de unde ar trebui sa stea normal. Din pacate timpu de afara nu imi permite sa desfac mai mult sa vad care ar fi cauza exact(motoras,ansamblu stergatoare)ne avand garaj. A mai intampinat cineva problema? Soluti? Multumesc!
    Ultima editare de crystyy; 08.ian.2017, 12:32.
    Ssangyong Rexton si Nissan patrol y61 scurt

Re: Y61 scurt ,probleme stergatoare.

Cel mai probabil timoneria , se inlocuieste sau se reconditioneaza daca e cineva amator de migaleala .
    ... sa fim corecti pana la capat !
    Nu cere nimeni sa fii impecabil si un fel de varf de gama , doar corect e destul !

Comentariu

Cel mai probabil este slabita prinderea bratului stergatoarei pe axul ce il antreneaza. Incearca si stringe piulita ce fixeaza bratul pe ax. Daca amandoua stergatoarele se deplaseaza la fel, cauta defectiunea la prinderea timoneriei pe reductorul motorului (pot fi deteliorate canelurile de pe ax/timonerie)

Comentariu

Cu prima ocazie, ferific cele spus de voi. Multumesc

Comentariu

Am reusit sa verific , cauza ar fi jocu mare al timoneriei. Prinderea in motoras este fixa, insa la bucsile timoneriei este joc mare. De strans nu am cum pt ca sunt nituite (cred). Singura solutie ramane un alt ansamblu.

Comentariu

Nu ai ce strange dar problema e reparabila ruseste ( la strungar ) , englezeste ( cu piese SH) , nemteste ( platind si montand piese noi ) ... luate in ordinea bugetului ...
            Personal am adoptat varianta cea mai scumpa cu toate lagarele pe rulmenti si totul articulat cu capete sferice SKF , costul fiind aproape identic ca la piese noi renault/nissan insa solutia e forever dpdv al timoneriei si lagarelor .
            Nu cere nimeni sa fii impecabil si un fel de varf de gama , doar corect e destul !

Comentariu

Nu merita migaleala ...schimba mai bine ...
              consiliere - diagnoza - evaluare - recovery

Comentariu

Se subintelege , evident nu merita ... aia a fost la mine o ambitie putintel negandita ... alimentata de momentul fatidic al opririi stergatoarelor dupa trecerea printr-o mare balta in camp agricol ...

Comentariu

Procesare...
                X