Anunț

Adună
Nici un anunț īncă.

Ranforsare axa fata Nissan Patrol

Adună
X

• Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

Re: Ranforsare axa fata Nissan Patrol

Postat īn original de nissan4x4 Vezi post
    Pana la urma este un fier , deci se poate si stramba. Daca dai intr-un bolovan la 60 la ora ....rezultatul acesta va fi
    Mai tii minte cand ti-ai strivit genunchii in bordul meu?
    Nu aveam 60 la ora, vreo 20-30 poate, pe urcare bang->stop. Noroc ca am airbag-urile dezactivate.
    Ceaunul diferentialului fata s-a proptit intr-o stanca.
    Troliu, manevre, priviri pe dedesubt, don' Luigi zice: merge.
    Si a mers.
    Am lovit fix in dreptul coroanei, daca loveam un pic alaturi iesea coroana prin carcasa.
    Acasa am dezmembrat puntea, am indreptat ceaunul, am umplut cu sudura santul raschetat de coroana si gata.

@avolocaru: se indoaie puntile, fara indoiala.
    Ultima editare de giorgel; 29.ian.2017, 22:36.
    Cīnd te-ai nascut, tu ai plīns iar altii s-au bucurat. Traieste-ti viata astfel īncīt, cīnd vei muri, toti sa plīnga, iar tu sa zīmbesti.

Comentariu

Da asta este evident, dar ca sa-mi dau cu parerea, trebuie sa vad concret.

Comentariu

Postat īn original de avolocaru Vezi post
        Da asta este evident, dar ca sa-mi dau cu parerea, trebuie sa vad concret.
        Pai...ia patrolul, tinteste un cap de pod si da-i tare, vei vedea concret.
        WTF?
        Ce vrei sa vezi concret? Ce nu e clar?
        Cīnd te-ai nascut, tu ai plīns iar altii s-au bucurat. Traieste-ti viata astfel īncīt, cīnd vei muri, toti sa plīnga, iar tu sa zīmbesti.

Comentariu

Mai usurel domnu' "giorgel" sa nu va ia cineva in serios! banuiesc ca domnu Luigi a deschis acest subiect intrucat are o punte de reparat, peste doua zile trebuie sa predea masina si daca nu o face e onoare lui in joc. :)
          Deci sa ne dam cu parerea asa cum ne duce capu'.
          Si ca sa fim la subiect: teava de care vorbeam mai devreme eu as deplasa-o in fata. Cred ca cei care au mai sudat una alta pe la masina, inteleg.

Comentariu

Mai usurel domnu' "giorgel" sa nu va ia cineva in serios! banuiesc ca domnu Luigi a deschis acest subiect intrucat are o punte de reparat, peste doua zile trebuie sa predea masina si daca nu o face e onoare lui in joc. :)
            Si ca sa fim la subiect: teava de care vorbeam mai devreme eu as deplasa-o in fata. Cred ca cei care au mai sudat una alta pe la masina, inteleg.
            Te inseli ..nu ma mai chinui sa indrept fiarele astea, le schimb ...
            ing. Luigi PIRSU
            www.nissan4x4.ro
            service si tunning NISSAN
            Facebook grup: NISSAN Tehnica4x4

Comentariu

In tara cangurilor , puntile asta sunt modificate si transformate in punti portal, avantajele sunt enorme:
              - creste garda la sol, semnificativ
              - poti modifica raportul de transmisie , schimband rotile dintate din reductor
              - scade efortul pe planetare

Vis umed de 13.000E/perechea de punti
              Fișiere atașate
              ing. Luigi PIRSU
              www.nissan4x4.ro

Comentariu

Hai bre sa fim seriosi, ca ne ia lumea de neseriosi.
                Ce propui dumneata in schema ca ranforsare este o frectie la picior din lemn.
                Cele mai mari solicitari sunt asupra gatului sferei, de acolo se indoaie la o saritura serioasa, sau daca dai in viteza cu roata/homocinetica in ceva dur.
                Se poate indoi puntea si intre grup si roata stanga daca dai tare intr-o stanca, dar aici intram deja pe alt teritoriu - soferul.
                Eu in 7 ani am reusit sa evit acest lucru, pentru ca monitorizez constant exact aceasta zona. In dreapta am grupul, alaturi este tendonul, iar daca e critic reduc viteza sau opresc. Deci despre ce vorbim?
                Vrei sa faci o punte indestructibila? Succes. Trebuie sa construiesti si o masina in jurul ei.

Aproape ca nu inteleg despre ce este vorba aici - mrl-uri, planetare, portale sau ranforsare punte?

Comentariu

DEX zice...
                  RANFORSĮ vb. I. tr. (Tehn.) A īntări cu ranforți. ♦ A īntări, a consolida, a face mai rezistent. [< fr. renforcer].
                  Deci discutia e deschisa catre orice argument ce intareste fierul stok ;)
                  Ultima editare de nissan4x4; 30.ian.2017, 00:13.
                  ing. Luigi PIRSU
                  www.nissan4x4.ro

Comentariu

In stanga unde nu a putut sa treaca ATV-ul am izbit ceva cu axa, oala e pe dreapta unde i-a facut don Luigi ceva protectie, am raschetat pamantul doar cu mini scutul ala. in rest a zis cand l-am intrebat ca nu trebe' nica'
                    am izbit si cu bara care m-a saltat, poata d-aia nu are nimic puntea. i-am indoit nitel bara lui don Luigi.
                    https://www.youtube.com/watch?v=LVl-7XvZJoU

ce a facut australianul ca tot vorbim de ei, la 3:00:
                    https://youtu.be/V6paR7al0ik?t=181
                    adica:
                    https://www.superiorengineering.com....filter=128,355
                    https://www.superiorengineering.com....filter=128,355
                    Ultima editare de adrianfd; 30.ian.2017, 00:09.

Comentariu

Ma gandeam ca deasupra atinge in baia de la motor daca daca se comprima arcurile la maxim. Dar se pare ca nu!

Comentariu

[QUOTE=adrianfd;1083740]In stanga unde nu a putut sa treaca ATV-ul am izbit ceva cu axa, oala e pe dreapta unde i-a facut don Luigi ceva protectie, am raschetat pamantul doar cu mini scutul ala. in rest a zis cand l-am intrebat ca nu trebe' nica'
                        am izbit si cu bara care m-a saltat, poata d-aia nu are nimic puntea. i-am indoit nitel bara lui don Luigi.
                        https://www.youtube.com/watch?v=LVl-7XvZJoU

Pareai "cumintel" , dar se pare ca m-am inselat ... ;).
                        ing. Luigi PIRSU
                        www.nissan4x4.ro

Comentariu

Da da, lucruri care nu-ti trebuie dar fara de care nu poti trai ranforsare superioara fara portal.
                          Dupa cum se vede, nici macar cangurosii nu au ranforsat puntea dedesubt.

Ca sa fiu oarecum ontopic, referindu-ma la primele postari despre cuplaje.

AVM-uri normale am rupt vreo cateva seturi in 3 ani, intrasem deja in vrie, ce sa fac.

Un coleg forumist, participant in campionat pe vremea aceea, mi-a spus ca, dupa ce s-a saturat de schimbat AVM-uri la fiecare cursa, a pus automate originale si no problem.
                          Prin amabilitatea unui coleg am intrat in posesia unui set de MRL-uri automate originale Nissan, le-am pus, cand intru in teren le blochez pe Lock, de atunci nu mai am probleme.
                          Sunt foarte convenabile, pe zapada asta le tii pe Auto, bagi doar in 4x4 si ai tractiune, treci in 4x2 si hai pa.

Comentariu

Ma gandeam ca deasupra atinge in baia de la motor daca daca se comprima arcurile la maxim. Dar se pare ca nu!
                            Sunt niste piese, ce se numesc "bump stop" ce opresc cursa puntii inainte ca aceasta sa atinga in baie...
                            - poate fi un simplu tampon de cauciuc sau
                            - o piesa cu amortizare complexa
                            vezi foto
                            Fișiere atașate
                            ing. Luigi PIRSU
                            www.nissan4x4.ro

Comentariu

Cam asa arata masina "post portal"
                              Fișiere atașate
                              ing. Luigi PIRSU
                              www.nissan4x4.ro

Comentariu

Dintre toate ranforsarile posibile prima optiune si singura necesara la masinile care fac trasee extreme necronometrate mi s-a parut a fi ranforsarea gatului sferei . E si cea mai putin restrictiva , nu reduce garda la sol sub punte , piesele se pot fabrica si pe genunchi - mai greu dar un artistu' le poate scoate din flex dintr-un otel lat de 8 mm , polizand ca egipteanu'. La prima punte m-am muncit sa le scot din flex dar am considerat ca e prea aiurea si ulterior le-am taiat la CNC unde am platit altceva decat cum stiam eu ca se plateste kilu' de fer ... practic am luat alea cateva kg cam gratis dar am platit gras debitarea si desenarea in programul masinii ... cele patru piese de adaugat au cam un kilogram si la zece seturi eu socotisem ca ar fi sub o suta de lei ... dar surpriza , nici pe departe doar o suta ....

Pentru cei care cred ei ca stapanesc sudura de patrundere cu energie liniara mica ranforsarea puntii ar putea fi un upgrade . Daca nu , mai bine o lasi in pace asa cum e fara s-o strambi ca te-a mancat in 'dupa ureche' sa sudezi aiurea .

Partea cu portalele e smecherie curata , e prea adevarat ca mai adauga ceva greutate dar zic io ca se compenseaza numai bine cu cat de grea ar fi roata de 44' echivalenta la castgul la garda la sol .
                                ... sa fim corecti pana la capat !
                                Nu cere nimeni sa fii impecabil si un fel de varf de gama , doar corect e destul !

Comentariu

Procesare...
                                X