Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Gullwing (pe romaneste - geamuri rabatabile...) pe SWB sau chiar LWB

Adună
X

• Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

• Gullwing (pe romaneste - geamuri rabatabile...) pe SWB sau chiar LWB

Salutare, ati montat careva asa ceva?

Ati cumaprat sau facut?

Y60 scurt avea geamuri culisante, daca vroiai sa scoti ceva in timp ce esti campat.. mergea usor.. 61 sucrt nu am mai vazut cu asa ceva, asadar "gullwing" pare sa fie foarte util... in afara faptului ca ai "acces" foarte rapid in masina, se poate folosi si la alte chestii.

Pun cateva poze :D

http://www.emuwing.com.au/site/asset...ium.1024x0.jpg
    http://www.bigcountry.co.za/wp-conte...Gullwing-3.jpg
    http://uploads.tapatalk-cdn.com/2016...eecebb8971.jpg
    http://www.bigcountry.co.za/wp-conte...ng-Oct16-6.jpg
    Ultima editare de Astral; 13.oct.2017, 20:43.
    200Hp Boosted ZD30 - NADS Fitted - Oil Catch Tank - OME +5 - Cooper STT PRO 33" - 13000lbs winch - Snorkel - Roof Tent

Re: Gullwing (pe romaneste - geamuri rabatabile...) pe SWB sau chiar LWB

Salut
    Astea sunt bune si de inlocuit chederele de la geamurile culisante (la masinile care au) si care de noi sunt destul de scumpe, undeva intre 150-200 euro bucata. La mine alea sunt destul de invechite si asta e solutia care cred ca o sa fie mai ieftina. Daca progresezi cu ideea sa pui detalii aici pentru inspiratie ...
    Mersi si spor
    Too much of a good thing can be wonderful.

Comentariu

Postat în original de Roby200487 Vezi post
      Salutare, ati montat careva asa ceva?

Ati cumaprat sau facut?

Y60 scurt avea geamuri culisante, daca vroiai sa scoti ceva in timp ce esti campat.. mergea usor.. 61 sucrt nu am mai vazut cu asa ceva, asadar "gullwing" pare sa fie foarte util... in afara faptului ca ai "acces" foarte rapid in masina, se poate folosi si la alte chestii.

Pun cateva poze :D

http://www.emuwing.com.au/site/asset...ium.1024x0.jpg
      http://www.bigcountry.co.za/wp-conte...Gullwing-3.jpg
      http://uploads.tapatalk-cdn.com/2016...eecebb8971.jpg
      http://www.bigcountry.co.za/wp-conte...ng-Oct16-6.jpg

Nu am pus si nici nu am pe patrol.
      dar am un nissan terrano, V6, 3.l Benzinar , este inlargit, rotile sunt asa de late ca merge foarte rau la viteza mare.
      A venit cu asa ceva montat pe el, probabil standard la modelul acela , nu stiu.
      Foarte , foarte practic, in padure, scoteam druzba, topoarele, tot de ce aveam nevoie, mai ales cand opream undeva in panta mare si daca deschideam portbagajul riscam sa cada tot din el.
      Nu stiu cat costa, sunt sigur ca daca reusesti sa iti faci sticla la cineva care taie sticla, costul total o sa fie foarte mic, sunt in Franta dar daca as fi in RO si puneti o comanda mai mare la geamuri as cumpara si eu 2x pentru Y61 scurt.
      Cred ca originalele nu se pot gauri pt ca sunt securizate, macar cred.

Daca iti montezi asa ceva iti garantez ca nu o sa regreti, 100%.

Ben
      Ultima editare de Ben 07; 20.oct.2017, 19:30.

Comentariu

Uite acilea un pdf care zice cum se monteaza ala "de firma". Daca ajungi sa iti faci tu unele poate sunt de ajutor.
        gq_fitting_instructions.pdf
        Too much of a good thing can be wonderful.

Comentariu

Ideea este ca nu as da tona aia de bani pe sistem .. oricum eu as vrea sa pun plexiglass.... Sunt curios daca a conceput cineva asa ceva si daca au montat(ma refer proiect propriu), sa nu ma apcu eu de gandit :D
          200Hp Boosted ZD30 - NADS Fitted - Oil Catch Tank - OME +5 - Cooper STT PRO 33" - 13000lbs winch - Snorkel - Roof Tent

Comentariu

Ideea este ca nu as da tona aia de bani pe sistem .. oricum eu as vrea sa pun plexiglass.... Sunt curios daca a conceput cineva asa ceva si daca au montat(ma refer proiect propriu), sa nu ma apcu eu de gandit :D

Salut, dupa parerea mea studiaza bine toate toate instalatile de la toate firmele, dute la magazinul tau din oras sau unde cumperi material si vezi ce poti sa gesesti si improvizezi.
            Din start pot sa iti spun ca la bucatari sun usi care se deschid in vertical, au telescop si sistemul de deschidere absolut aceleasi.
            Daca o sa am timp o sa fac poza si o postez

Comentariu

Stiu la ce te referi, atit ca usa de bcutarie nu este conceputa sa mearga pe macadam cu 90kmh ;))))

Comentariu

Oare de la dezmembrari rulote nu ar merge.?
                Dar pana la urma stau si ma intreb... cu ce ma ajuta aripioarele astea?

Comentariu

@doctoru' .. cred ca ar merge si este o idee buna....

Pai cum la ce ajuta? Eu cum am SWB, deschid geamul si am acces la toate cel enu tbreuie sa rabatez scaun sau sa ma intind din portbagaj.. dar la fel de util este si la LWB

Comentariu

Parerea mea....
                    Este o chestie de finete, pentru overlanding, camping und "Australian stuff like "

De ajutat,ajuta clar, daca destinatia masinii este asta....
                    gandeste-te ca la interior inchizi, faci o cutie cu acces din exterior pt diverse...de la bar la accesorii de offroad, dupa placere.si intra muuulte chestii organizate bine acolo,crede-ma....
                    Ajuta mult la organizarea interioara .

Am tras o tura in BG acum 4 ani... am pus in portbagajul generos de Jeep bagajele, imi dadea cu virgula pt ca planul era cu dormit in patul improvizat in spate si nu mai incapea -"bucataria" lada de Al cu tot ce trebe, de la aragaz la ceaun si nci multe bagaje -Haine-mancare.... am reorganizat totul in cutii din plastic transparent cu capac si am ajuns sa dormim cu toate bagajele in masina, langa noi , lucru de neconceput pana la asezarea lor in cutii.... 5 zile fara cort si cazare , doar motorina,primus si 2 dus solar de 20l....

Ajuta mult si la psihic...

dar este o chestie de nisa si de moft.
                    asa cum stim cu totii ,la specificul romanesc de offroad si expeditie, taria si paharele ei din inox (daca esti extravagant si nu pupi sticla fara jena) pot sta bine mersi intre sufe ,scaune ,cotiera sau in bord...
                    in porbagaj, poti pune totul si oricat de organizat sau dezorganizat ai fi, specificul romanesc, concediile si perioadele de explorat la noi, nu depasesc 3-4 zile... timp in care de obicei implica si ceva cazare ca deh, dusul nu poate fi suplinit de nimic neorganizat bine...

sincer, nu ai nevoie de asa ceva decat pt psihic....

dar cum exploratul tau nu este la fel ca al meu,ca si la offroad, sunt si exceptii si cine vrea sa faca revelionul in Maroc,21 zile, are nevoie de asa ceva ca-l ajuta la organizat maxim.... si esta este doar un exemplu.

nu stiu sincer cati dintre cei ce participa aici la discutii au petrecut mai mult de 3 zile in masina,traind in acest mod( mancare, somn, baie,utilitati,condus 300-500-800-1000km si iar reluat ciclul)..... este o chestie care-ti place la nebunie sau o urasti la nebunie....

dar deja trecem la alta discutie. 90% din posesorii de 4x4 folosesc masina la maxim 15-20% din potential....asta nu-i impiedica sa o detina..... ca exemplu,segmentul de doamne bine, 45-55 ani, posesoare de LC 120 si 200..... am vazut 3 ieri....una avea si troliu in bara originala.

spor la treaba, o consider o chestie tare faina ...
                    Dacă de întelepţi o povaţă este apreciată, de proşti e ca o jignire considerată.
                    Dream It, Do It, Live It....

Comentariu

@doctoru' .. cred ca ar merge si este o idee buna....

Pai cum la ce ajuta? Eu cum am SWB, deschid geamul si am acces la toate cel enu tbreuie sa rabatez scaun sau sa ma intind din portbagaj.. dar la fel de util este si la LWB

Ai o solutie pana la urma sau ai lasat-o balta?
                      Ben

Comentariu

Postat în original de RZV Vezi post
                        Parerea mea....
                        Este o chestie de finete, pentru overlanding, camping und "Australian stuff like "

De ajutat,ajuta clar, daca destinatia masinii este asta....
                        gandeste-te ca la interior inchizi, faci o cutie cu acces din exterior pt diverse...de la bar la accesorii de offroad, dupa placere.si intra muuulte chestii organizate bine acolo,crede-ma....
                        Ajuta mult la organizarea interioara .

Am tras o tura in BG acum 4 ani... am pus in portbagajul generos de Jeep bagajele, imi dadea cu virgula pt ca planul era cu dormit in patul improvizat in spate si nu mai incapea -"bucataria" lada de Al cu tot ce trebe, de la aragaz la ceaun si nci multe bagaje -Haine-mancare.... am reorganizat totul in cutii din plastic transparent cu capac si am ajuns sa dormim cu toate bagajele in masina, langa noi , lucru de neconceput pana la asezarea lor in cutii.... 5 zile fara cort si cazare , doar motorina,primus si 2 dus solar de 20l....

Ajuta mult si la psihic...

dar este o chestie de nisa si de moft.
                        asa cum stim cu totii ,la specificul romanesc de offroad si expeditie, taria si paharele ei din inox (daca esti extravagant si nu pupi sticla fara jena) pot sta bine mersi intre sufe ,scaune ,cotiera sau in bord...
                        in porbagaj, poti pune totul si oricat de organizat sau dezorganizat ai fi, specificul romanesc, concediile si perioadele de explorat la noi, nu depasesc 3-4 zile... timp in care de obicei implica si ceva cazare ca deh, dusul nu poate fi suplinit de nimic neorganizat bine...

sincer, nu ai nevoie de asa ceva decat pt psihic....

dar cum exploratul tau nu este la fel ca al meu,ca si la offroad, sunt si exceptii si cine vrea sa faca revelionul in Maroc,21 zile, are nevoie de asa ceva ca-l ajuta la organizat maxim.... si esta este doar un exemplu.

nu stiu sincer cati dintre cei ce participa aici la discutii au petrecut mai mult de 3 zile in masina,traind in acest mod( mancare, somn, baie,utilitati,condus 300-500-800-1000km si iar reluat ciclul)..... este o chestie care-ti place la nebunie sau o urasti la nebunie....

dar deja trecem la alta discutie. 90% din posesorii de 4x4 folosesc masina la maxim 15-20% din potential....asta nu-i impiedica sa o detina..... ca exemplu,segmentul de doamne bine, 45-55 ani, posesoare de LC 120 si 200..... am vazut 3 ieri....una avea si troliu in bara originala.

spor la treaba, o consider o chestie tare faina ...

Si la mine in cutii sunt organizate toate cele cand merg in excursie, dar este incomod mereu sa ma intind pe usa din spate sau sa ma strecor printre scaunele din fata:). Am facut o tura vara trecuta de cca 15 zile dormit la cort(pe masina) si am simiti mare nevoie de acest geam mobil :). Aproape zilnic ne schimbam locatia, deoarece am fauct o tura brin Balcani (3600 km aprox), iar impacehtatul si despachetatul ar fi fost muuult mai usor cu aceste geamuri pliabile :). Cat am avut Y60, si cu acel geam culisant, viata era mai roz. Probabil am sa fac asta anual, cel putin odata asadar vreau sa imi fac "viata" mai usoara, atit la propriu cat si la figurat :). Legat de dus, ba se poate rezovla, sunt rauri si dusuri mobile, la fel si toaleta mobile.
                        Nu vreau cutie in exterior, oricum patrolul este ft greu, incerc sa reduc din greutate decat sa adaug :). Avand cortul sus(50 kg), am suficietn spatiu in masina cu taote ca ea este scurta.

@Ben 07, nu am renuntat la idee dar este rpea firg ca sa mesteresc... :D. Va tin la curent!

Comentariu

Procesare...
                        X