Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Suspensie Y 61

Adună
X

• Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

Re: Suspensie Y 61

Postat în original de luciango Vezi post
    Eu am incercat setul de suspensii (arcuri comfort si amortizoare) Pedders pentru Dacia Duster.
    Le am din Iunie 2017 si nu au vazut inca zapada sau sare insa amortizoarele au suprafete mari unde a sarit vopseaua si a inceput rugina...
    Vopseaua este asa de subtire incat sare la o spalare cu jet mai puternic.
    La caruta de bani pe care am dat-o pe ele nu le pot recomanda!!!
    Nu in ultimul rand sunt infiorator de rigide astfel incat in 90% din cazuri masina pur si simplu topaie...
    Ce suspensie ai pe masina ? De la ce producator ?
    Nissan Terrano R20 Panzer II BFG MT
    Nissan Patrol Y61 Panzer IV BFG MT
    Natura si aventura

Comentariu

Postat în original de Irod Vezi post
      Ce suspensie ai pe masina ? De la ce producator ?
      Pai am zis: Pedders (Australia) pe Dacia Duster. :-)
      Duster PH1 4x4 1.5 dci 2011

Comentariu

Postat în original de luciango Vezi post
        Eu am incercat setul de suspensii (arcuri comfort si amortizoare) Pedders pentru Dacia Duster.
        Le am din Iunie 2017 si nu au vazut inca zapada sau sare insa amortizoarele au suprafete mari unde a sarit vopseaua si a inceput rugina...
        Vopseaua este asa de subtire incat sare la o spalare cu jet mai puternic.
        La caruta de bani pe care am dat-o pe ele nu le pot recomanda!!!
        Nu in ultimul rand sunt infiorator de rigide astfel incat in 90% din cazuri masina pur si simplu topaie...
        Eu am tot Pedders pe masina din luna aprilie 2017. Intrucat am ales singur suspensia (setarea), si asta dupa un studiu de vreo doua luni (Pedders cel putin pe Patrol are foarte multe setari). Dupa aproape 8 luni de utilizare ma declar multumit (momentan). Nu mi se pare nici rigida si nici prea flescaita DAR astept trecerea iernii sa vedem cum sta si la capitolul vopsea ("testul sarat"). Dupa fiecare ieseala, masina a fost spalata foarte bine acolo unde "ma doare" respectiv pe dedesubt dar nu am remarcat inca sa sara vopseaua undeva. Un alt aspect a fost undeva spre 1000 euro, fiind o setare mai "performanta". Nici aici nu mi s-a parut iesita din comun.

Nu a fost masina de zi cu zi decat vreo doua luni, in rest cam o ieseala mai "la omor" pe luna plus ce a mai calarito nevasta.

@luciango
        E posibil ca setarea ta sa nu fie una corecta de aici si suspensia ...topaitoare.
        Pretul unui kit de suspensie ptr Duster este din cate stiu eu in jur de 750 euro ceea ce nu mi se pare asa "usturator" ptr o suspensie noua dedicata offroad ptr o masina de teren. Ar fi interesant sa pui niste poze cu suspensia...asa cum o sa fac si eu imediat ce timpul imi va permite.
        In alta ordine de idei din cate stiu in primul an te poti adresa linistit furnizorului tau de suspensie ptr a reclama si eventual remedia de comun acord problemele aparute.
        consiliere - diagnoza - evaluare - recovery

Comentariu

Yonutz, iti voi raspunde punctual mai jos:
          1. La Duster nu ai decat 2 optiuni (arcuri comfort sau heavy duty). Eu am ales comfort insa se pare ca amortizoarele (care sunt aceleasi) sunt extrem de rigide si nu se pot regla
          2. Si eu am spalat tot timpul masina insa nu ajuta. Vopseaua este extrem de subtire. Am atasat poze relevante.
          3. Pretul la Duster este 3600Lei ceea ce e mult in comparatie cu competitia
          4. Am adresat deja furnizorul (4x4atelier) insa persoana de la care le-am cumparat nu mai lucreaza pt ei iar Catalin (cred ca e patronul) caruia i-am adresat problema prin email-ul nu raspunde...

Eu personal o trec la capitolul test nereusit si din pacate nu pot recomanda Pedders sub nici o forma!!!
          Fișiere atașate
          Ultima editare de luciango; 05.dec.2017, 11:28.
          Duster PH1 4x4 1.5 dci 2011

Comentariu

Ms. de sfaturi!
            Am luat Fox Shocks pt. Patrol, dupa montaj si cativa km. o sa vin cu un feedback.
            Sarbatori fericite!

Comentariu

Cu ce arcuri le ai montat?
              LUCIAN

Comentariu

Procesare...
              X