Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Va salut! Nissan Patrol, motor "grenada" 2002. Am luat microbul.....

Adună
X

• Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

• Va salut! Nissan Patrol, motor "grenada" 2002. Am luat microbul.....

Cum te numesti cand cumperi o masina, in speta un Patrol si dupa 2 saptamani iti cade pompa de injectie, iti da mare gaura in buget, iar tu, in loc sa o vinzi, pui si mai mult suflet si faci planuri de viitor?
    Ma declar virusat! (sau fraier)
    Este un Patrol lung, Y61, zd30, foarte ingrijit, editie Danemarca, cel cu doua baterii( Nu mai am loc de catch-can), incalzire in parbriz si o chestie pe toba, un fel de valva ce se inchide atunci cand apas "shocul", are si webasto fosila si rugina specifica pe dedesupt, primordial de schimbat fiind tragerul( e muci) Am schimbat deja(ne cunoastem de 4 luni) :
    -pompa de injectie, zemurile toate(va multumesc pt postarile ft educative in acest sens), pompa de apa, curea accesorii, revizuit frane(culisantele erau total blocate), bucsi bara panhard fata-spate si bara stabi spate.
    E singura mea masina, ma deplasez zilnic cu ea si imi e tare draga....
    Am in proiect kit-ul NADS, un intercooler marit, ceva becuri schimbate si interior si exterior.
    Merg 70% pe asfalt, nu trag nimic cu ea, nu am planuri de off-road greu, doar plaja Vadu si ceva forestiere usoare....

Ultima editare de maddock; 09.dec.2017, 20:46.

Re: Va salut! Nissan Patrol, motor "grenada" 2002. Am luat microbul.....

Salut,

Vazusem si eu la vanzare Patrolul asta, chiar ma tenta, parea foarte ingrijit la interior, dar vroiam scurt :)

Strict de curiozitate, daca nu te deranjeaza intrebarea - pentru ca vanzatorul de atunci nu a fost in stare sa ma lamureasca - cate locuri are in CIV ?

In ceea ce priveste "grenada", stai linistit, nu esti singurul: cand l-am luat pe al meu motorul nu stia pe ce lume se afla. Dupa reglat avans, facut distributie si schimbat debitmetru, se pare ca si-a dat seama pe ce lume traieste

Sa te bucuri de el, e misto.

Comentariu

Arata bine , imi place :). Sa iti aduca bucurii.
      Nissan Terrano R20 Panzer II BFG MT
      Nissan Patrol Y61 Panzer IV BFG MT
      Natura si aventura

Comentariu

In primul rand iti doresc sa te poarte sanatos pe unde vei dori !
        As zice sa mai rearanjezi "wish list" , treaba cu intercoolerul mai mare nu merita. Datorita pozitiei acestuia pe motor ( zona calda) si a fantei mici de pe capota, efectul acestuia este limitat. Adica , ori faci unul mare cat juma de motor , ori il pui in botul masinii unde are eficienta maxima ...
        ing. Luigi PIRSU
        www.nissan4x4.ro
        service si tunning NISSAN
        Facebook grup: NISSAN Tehnica4x4

Comentariu

Postat în original de nissan4x4 Vezi post
          Datorita pozitiei acestuia pe motor ( zona calda) si a fantei mici de pe capota, efectul acestuia este limitat.
          Si daca isi mareste fanta de pe capota,asa cum fac nenii de la antipozi?
          Life's Too Short To Drive Boring Cars

Comentariu

Postat în original de nomad Vezi post
            Si daca isi mareste fanta de pe capota,asa cum fac nenii de la antipozi?
            pai o mareste pe gaura si apoi trebuie sa bage si niste vant acolo, nu?
            ing. Luigi PIRSU
            www.nissan4x4.ro
            service si tunning NISSAN
            Facebook grup: NISSAN Tehnica4x4

Comentariu

Postat în original de nissan4x4 Vezi post
              In primul rand iti doresc sa te poarte sanatos pe unde vei dori !
              As zice sa mai rearanjezi "wish list" , treaba cu intercoolerul mai mare nu merita. Datorita pozitiei acestuia pe motor ( zona calda) si a fantei mici de pe capota, efectul acestuia este limitat. Adica , ori faci unul mare cat juma de motor , ori il pui in botul masinii unde are eficienta maxima ...
              Cand am re ansamblat pe Ruginica al meu mam gandit la varianta asta, am un radiator mare de tractor,dar am renuntat pt ca nu stiam ce flux imi permite acel radiator.
              Ben

Comentariu

[QUOTE=maddock;1103261]Cum te numesti cand cumperi o masina, in speta un Patrol si dupa 2 saptamani iti cade pompa de injectie, iti da mare gaura in buget, iar tu, in loc sa o vinzi, pui si mai mult suflet si faci planuri de viitor?
                Ma declar virusat! (sau fraier)

Sa il folosesti sanatos, ai grija la cancerul de rugina, mai ales sub inlargitoarele acelea frumoase de plastic,intercoolerul sa nu piarda aer, curata galeriile de admisie, daca se poate afla un loc de catch can si sunt inca multe.
                Sa mergi zi de zi cu el mi se pare scump, cel putin pt buzunarul meu, dar acum fiecare face cum vrea, eu il folosesc doar pt munca exclusiv.
                Ne mai auzim,
                Ben

Comentariu

@Ben: si eu folosesc Patrolul zilnic. Tu la ce te referi ca fiind scump? La consumul de motorina exclusiv ?
                  2.8-ul meu sta in zona de 12% consum (dupa ce i-am reglat avansul si schimbat debitmetrul). Un 3.0 cat consuma ?

Comentariu

Postat în original de Norian Vezi post
                    Salut,

Vazusem si eu la vanzare Patrolul asta, chiar ma tenta, parea foarte ingrijit la interior, dar vroiam scurt :)

Strict de curiozitate, daca nu te deranjeaza intrebarea - pentru ca vanzatorul de atunci nu a fost in stare sa ma lamureasca - cate locuri are in CIV ?

In ceea ce priveste "grenada", stai linistit, nu esti singurul: cand l-am luat pe al meu motorul nu stia pe ce lume se afla. Dupa reglat avans, facut distributie si schimbat debitmetru, se pare ca si-a dat seama pe ce lume traieste

Sa te bucuri de el, e misto.
                    Multumesc. 5 louri!

Comentariu

Si eu folosesc Patrolul zilnic dar locuiesc intr-un oras mic ;).
                      Nissan Terrano R20 Panzer II BFG MT
                      Nissan Patrol Y61 Panzer IV BFG MT
                      Natura si aventura

Comentariu

Multumesc tuturor pentru cuvintele frumoase :)

Comentariu

Procesare...
                        X