Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Ceas suplimentare temperatura apa


jannu

Postări Recomandate

Salut,

 

De ceva vreme ma bate gandul sa-mi pun un ceas suplimentar de apa pentru ca stim cu totii ca Patrolul il fierbi odata, ca a doua oara nu mai ai ocazia (sau macar chiulasa respectiva).

 

Am gasit un ceas digital + senzor + suport pe stalpul din stanga.

212871154_2018-07-08(4).png.2aa6ae83dd63a985cb5e93e013b739bb.png

 

373461974_2018-07-08(5).png.fd77ea58d944f1209b9ef2c9ded0197e.png

 

Acum pentru partea de montare a senzorului am gasit asa ceva:

 

Adaptor.jpg.efcad35fa113e729b6d181dad7ac6679.jpg

 

M-am gandit sa-l montez pe furtunul care iese din motor si merge la radiator. E o idee buna sau ar fi un loc mai OK?. Acesta este de 36mm dar sunt si de 38, 40 etc. Stie cineva cat e diametrul furtunului dintre motor si radiator?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Ceas suplimentare temperatura apa

 

Daca-i pe asa cu fiertu' , eu unul as pune alarma ca de multe ori te fura peisajul si ceasul o sa iti arate doar daca a fiert bine.

Eu as pune pe intrare in motor de la radiator ca sa vezi ce apa bagi in el, fiarta sau mai rece. Eu asa am la doua masini.

XJ '96 2.5i, WJ '00 4.7
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Ceas suplimentare temperatura apa

 

Alarma e o idee buna, o sa mai sap sa vad cu pot lega si o alarma audio, sau sa caut un ceas care are si aceasta optiune. Cat despre montaj eu totusi cred ca ar fi mai ok sa vad ce apa iese din motor. Degeaba vad ca intra apa la 85 de grade daca iese la 110 inseamna ca atat are si chilulasa si e grav.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Ceas suplimentare temperatura apa

 

daca il pui la intrarea in radiator...ce faci daca termostatul se blocheaza pe inchis....ce mai masori?

personal as masura temp apei din chiulasa.....

Editat de Marius C alias Turagmes
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Ceas suplimentare temperatura apa

 

Si cum as putea masura temperatura apei din chiluasa? Unde sa pun senzorul? Evident asta fara sa dau gauri in chiulasa :grin:

Ideal ar fi sa pot pune senzorul inainte de termostat dar nu prea vad cum.

Editat de jannu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Ceas suplimentare temperatura apa

 

[ATTACH=CONFIG]289223[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]289224[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]289225[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]289226[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]289227[/ATTACH]

Eu am pus si de ulei nu numai de apa

1416108104_Germania2015318.jpg.7e6a25dca3482149efc90fc18297156f.jpg

1640700294_Germania2015317.jpg.984f713ca4d8b6709ac2c8ce10f14eb6.jpg

1104843155_Germania2015316.jpg.fafa8ea0f4a7cfa7a4f21ec0c439c445.jpg

1990054195_Germania2015315.jpg.5ff0fb4ecce194301c154e089f5ee09d.jpg

1444846055_Germania2015314.jpg.435e3317c3539d39303d0595011f83c2.jpg

Membru club GTC Motosport:
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Ceas suplimentare temperatura apa

 

Eu am pus si de ulei nu numai de apa

 

Imi poti spune te rog si unde ai montat senzorul pentru apa? Intrare sau iesire din motor?

 

L.E.: Oare e posbil sa leg indicatorul suplimentar la senzorul original al masinii? Teoretic senzorii astia de temperatura sunt niste rezistente care isi schimba valoarea in functie de temperatura iar indicatoarele convertesc acea rezistenta citita in grade. Nu stiu daca e posibil dar e o idee ce mi-a venit acum, ca teoretic cel mai bun loc pentru a citi temperatura e acolo unde au pus japonezii senzorul original

Editat de jannu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Ceas suplimentare temperatura apa

 

Ca și alarmă așa ar trebui cum zice Marius într-o zonă relevantă pentru chiulasă. Eu aveam ideea setata pentru o termocupla pe intrarea în motor a apei, că dacă sistemul de răcire e deficitar macar vezi ca nu îți face față sistemul și în câteva secunde până se încălzește rău chiulasa poți face ceva. Dar cazul cu termostatul blocat închis nu poate fi sesizat.

XJ '96 2.5i, WJ '00 4.7
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Ceas suplimentare temperatura apa

 

Imi poti spune te rog si unde ai montat senzorul pentru apa? Intrare sau iesire din motor?

 

L.E.: Oare e posbil sa leg indicatorul suplimentar la senzorul original al masinii? Teoretic senzorii astia de temperatura sunt niste rezistente care isi schimba valoarea in functie de temperatura iar indicatoarele convertesc acea rezistenta citita in grade. Nu stiu daca e posibil dar e o idee ce mi-a venit acum, ca teoretic cel mai bun loc pentru a citi temperatura e acolo unde au pus japonezii senzorul original

 

1. treaba cu masuratul temperaturii lichidului de racire pe furtunul de apa :

- se monteaza la iesirea apei din radiator

- iti masoara strict temperatura apei atunci cand este apa, daca de ex ai pierdut ceva apa din instalatie o sa iti arate o temperatura inferioara.

- cand totusi apa "stropeste" senzorul , adica sonda are contact direct cu lichidul de racire o sa citesti o valoare un pic mai mare decat temp chiulasei , racirea acesteia fiind realizata si prin alte circuite precum cel al apei din calorifer ( aceasta circula continuu) , bloc motor ( racit de uleiul din motor prin intermediul racitorului de ulei.

concluzie - dar avand deja ceas in bord , al doilea circuit e cumva useless

 

2. poti pune ceas de masura a temp de ulei a motorului si/sau a cutiei de viteze automata ( daca ai) , temp uleiului merge in trend cu cea a apei , diferentele fiind de cateva grade

 

3. poti pune ceas de masura a temp gazelor de evacuare

 

4. poti pune un senzor de presiune a circuitului de recire, sa "sune" imediat cum are intentia de a da la fiert

 

5. si ....obligatoriu ceas de masura a presiunii uleiului din circuitul motorului

ing. Luigi PIRSU

www.nissan4x4.ro

service si tunning NISSAN

Facebook PAGE: NISSAN4x4 SERVICE

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Ceas suplimentare temperatura apa

 

1. treaba cu masuratul temperaturii lichidului de racire pe furtunul de apa :

- se monteaza la iesirea apei din radiator

- iti masoara strict temperatura apei atunci cand este apa, daca de ex ai pierdut ceva apa din instalatie o sa iti arate o temperatura inferioara.

- cand totusi apa "stropeste" senzorul , adica sonda are contact direct cu lichidul de racire o sa citesti o valoare un pic mai mare decat temp chiulasei , racirea acesteia fiind realizata si prin alte circuite precum cel al apei din calorifer ( aceasta circula continuu) , bloc motor ( racit de uleiul din motor prin intermediul racitorului de ulei.

concluzie - dar avand deja ceas in bord , al doilea circuit e cumva useless

 

2. poti pune ceas de masura a temp de ulei a motorului si/sau a cutiei de viteze automata ( daca ai) , temp uleiului merge in trend cu cea a apei , diferentele fiind de cateva grade

 

3. poti pune ceas de masura a temp gazelor de evacuare

 

4. poti pune un senzor de presiune a circuitului de recire, sa "sune" imediat cum are intentia de a da la fiert

 

5. si ....obligatoriu ceas de masura a presiunii uleiului din circuitul motorului

 

1. OK deci, am lamurit cu pozitionarea senzorului pentru temperatura apei, aici ar mai fi doar daca stie cineva diametrul furtunului care iese din radiator sa stiu ce sa comand. Tot pe acest racord de aluminiu este loc sa mai fac o gaura sa pun si senzor de presiune, asta e o idee buna la care nu m-am gandit :grin:

 

2. si 5. aici unde ar trebui montati acesti senzori? M-am gandit si la treaba asta dar nu stiu unde sa-i pun. pentru masurarea presiunii se poate face un T si pus si senzorul suplimentar langa cel original al masinii dar cel de temperatura? Cine are asa ceva pe masina ar putea face niste poze?

 

Multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Ceas suplimentare temperatura apa

 

Eu la ceasul de presiune ulei,temperatura ulei am montat un adaptor cu 3 iesiri,astfel incat senzorul de fabrica sa ramana si el pe masina.Practic adaptorul respective e in forma de cruce,unul se infileteaza in locul senzorului de fabrica si restul de ai liber pentru senzori

Ever tried.Ever failed.Try again.Fail again.Fail better
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Ceas suplimentare temperatura apa

 

Imi poti spune te rog si unde ai montat senzorul pentru apa? Intrare sau iesire din motor?

 

La iesirea din motor langa cel din fabrica .

Membru club GTC Motosport:
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare