Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Masina mea: Nissan Patrol GR II Y61 3.0 LWB 2003

Adună
X
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

• Masina mea: Nissan Patrol GR II Y61 3.0 LWB 2003

salutare tuturor,

de anul acesta a intrat pe mana mea masina din titlu. este a socrului :) insa el nu se mai ocupa de ea, asa sa imi revine mie placerea.
    a fost cumparata de la badsi iar acum a ajuns la 115000 km. revizii initiale la badsi insa in ultimii ani nu stiu pe unde a fost la service.
    din cate stiu odata pe an au fost schimbate filtre si ulei motor si o singura data uleiul in cutie(automata 4 trepte). cica ar avea placutele originale de frana :)... ramane de vazut...
    masina nu are alte modificari inafara de un bullbar montat la cumparare

acum as vrea sa imi recomandati in bucuresti sau pe langa..., unde as putea merge pt o evaluare generala, sa vedem ce trebuie schimbat, reparat, etc. as vrea sa incep cu o revizie clasica de filtre si ulei, iar apoi sa vedem ce mai trebuie.

nu mai pricep prea tare insa la o prima evaluare personala am constatat urmatoarele:
    1. ulei motor si filtre neschimbate de 1 an
    2. ulei cutie schimbat acum 4 ani cam pe la 65000 km parca
    3. cutie transfer si grupuri - nu s-a umblat niciodata
    4. jantele de aliaj pe 16 s-au exfoliat. as vrea sa le sablez si sa le vopsesc inainte sa schimb cauciucurile
    5. cauciucuri fff vechi. as vrea sa le schimb... accept recomandari. acum are 265/70R16. am vazut ca se pot pune 265/75R16. intrebarea era daca se pot pune si mai mari. ca model ma gandeam la BF Goodrich AT dar nu m-am decis. masina ruleaza 80% pe asfalt.
    6. sonda/sondele de ulei functioneaza cand vor ele. as vrea sa le schimb pe amandoua ca sa fiu sigur
    7. amortizorul de directie are pistonul expus, adica nu mai are protectie peste el insa nu curge... asta daca o mai avea ce...
    8. caroseria ruginita. as vrea sa o curat, antifonez, etc... ce trebuie facut... este ruginita atat de mult incat seria nu s-a mai vazut la ITP. drept urmare trebuie sa merg la RAR cu ea sa o repansoneze.
    9. usile fata par putin lasate sau cel putin nu se inchid asa usor ca cele de pe spate insa apa nu intra inauntru
    10. diferentialul spate pare sa nu se blocheze cand il actionez.
    11. articulatiile, bucsi, pivoti, etc nu cred ca au fost verificate de mult
    12. MRL-urile, semeringuri, etc nu cred ca au fost verificate de cel putin 5 ani

pe viitor iau in calcul si update-uri specifice unei astfel de masini.
    insa momentan as vrea sa rezolv cu RAR-ul, revizia, cauciucuri si ce altceva ar mai fi urgent.

pt asta va rog sa ma ajutati cu recomandari unde as putea sa fac toate cele. as prefera sa merg la cine cunoaste fff bine masina evident.

Re: Masina mea: Nissan Patrol GR II Y61 3.0 LWB 2003

Cred ca ai putea incepe cu o discutie cu Yonutz....
    https://forum.club4x4.ro/showthread....ol-Y61-2-8-3-0

Regulament

Comentariu

merci mult.

am sa incerc sa vorbesc cu el.

pana atunci voiam sa va intreb ce uleiuri (motor, cutie, etc) recomandati?
      stiu ca sunt tone de discutii pe forum insa pana ajung sa le citesc pe toate va mai dura putin.

Comentariu

Ti-am dat mesaj privat cu tot ce te intereseaza.

Prima si prima data inainte de orice ban pe care il investesti in fer, fa-i evaluare/verificare/diagnoza amanuntita la unul dintre atelierele de profil. Si pune pe hartie toate problemele, sa vezi daca merita sau nu merita sa mergi mai departe.
        consiliere - diagnoza - evaluare - recovery

Comentariu

Procesare...
        X