Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Motor Terrano TD27 montat pe Patrol Y61/Y60


lucicanu

Postări Recomandate

Am vazut ca spaniolii si portugezii monteaza pe y60/y61 aceste motoare, a vazut cineva ,stie cineva cum merge acest motor?

Cochetez cu ideea aceasta, cu o pompa mecanica cu cap marit si turbina cu geometrie variabila portughezii il duc undeva la 170cp si l folosesc in campionatul lor.Am citit ca duce mult , nu are probleme cu incalzirea ca rd28 si este mai mic, implicit mai usor decat rd28.

Raman dator celor ce ma pot ajuta cu info.

LUCIAN
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Motor Terrano TD27 montat pe Patrol Y61/Y60

 

Nu pot sa iti spun nimic despre schimb. Dar pot s a iti spun ca e un motor formidabil , f fiabil cu distributie pe pinioane. Si puternic cel putin asa mi se pare ca duce trupusoarele de R20 ( nu stiu cum ar duce un trup de y61 ... ) Eu am in casa 2 R20 - uri cu motorul de 2,7 , unul cu 350.000 km si unul cu 280.000 km .

  • Like 1

Nissan Terrano R20 Panzer II BFG MT

Nissan Patrol Y61 Panzer IV BFG MT

Natura si aventura

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Motor Terrano TD27 montat pe Patrol Y61/Y60

 

Am vazut ca spaniolii si portugezii monteaza pe y60/y61 aceste motoare, a vazut cineva ,stie cineva cum merge acest motor?

Cochetez cu ideea aceasta, cu o pompa mecanica cu cap marit si turbina cu geometrie variabila portughezii il duc undeva la 170cp si l folosesc in campionatul lor.Am citit ca duce mult , nu are probleme cu incalzirea ca rd28 si este mai mic, implicit mai usor decat rd28.

Raman dator celor ce ma pot ajuta cu info.

 

confunzi cumva motorul TD27 cu cu A28T (perkinsul ce echipeaza Patrol EBRO k260) ce are 4 cil si 2800cc TD?

ing. Luigi PIRSU

www.nissan4x4.ro

service si tunning NISSAN

Facebook PAGE: NISSAN4x4 SERVICE

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Motor Terrano TD27 montat pe Patrol Y61/Y60

 

Nu fac confuzie, este modelul TD27 care se monteaza pe Terrano R20.Modificarile aduse la pompa de injectie, turbo cu geometrie, intercooler marit duc puterea motorului undeva la 170cp.

LUCIAN
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Motor Terrano TD27 montat pe Patrol Y61/Y60

 

Am mai vazut si eu ca masinile astea au si numere de inmatriculare de strada. Oare isi pot trece motoarele in carte sau is pus3 motoarele asa pe naspa ?

Nissan Terrano R20 Panzer II BFG MT

Nissan Patrol Y61 Panzer IV BFG MT

Natura si aventura

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Motor Terrano TD27 montat pe Patrol Y61/Y60

 

Am mai vazut si eu ca masinile astea au si numere de inmatriculare de strada. Oare isi pot trece motoarele in carte sau is pus3 motoarele asa pe naspa ?

 

Nu se trece nimic in carte ...Se merge pe "fara serie" dupa care urmeaza transplantul... Daca e unul destept ti-o cam pune pe piept ...daca nu las ca e bine si asa ...inchidem ochii si merge baba ...

In alta ordine de idei din ce am citit eu, nu mi se pare cea mai buna solutie TD27 pe Patrol, dar orice e de incercat pana la urma ... atata vreme cat exista bani si timp ptr asta.

consiliere - diagnoza - evaluare - recovery

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Motor Terrano TD27 montat pe Patrol Y61/Y60

 

Nu fac confuzie, este modelul TD27 care se monteaza pe Terrano R20.Modificarile aduse la pompa de injectie, turbo cu geometrie, intercooler marit duc puterea motorului undeva la 170cp.

 

170 CP nu sunt prea multi fata de un ZD30

ing. Luigi PIRSU

www.nissan4x4.ro

service si tunning NISSAN

Facebook PAGE: NISSAN4x4 SERVICE

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Motor Terrano TD27 montat pe Patrol Y61/Y60

 

Probabil mai trebuie schimbate si ceva rapoarte finale sa mergi normal pe strada cu ala de 2,7l, nu de alta dar 2,8l/6L se crede motor de avion.

Editat de Ion_Bumbu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Motor Terrano TD27 montat pe Patrol Y61/Y60

 

Probabil mai trebuie schimbate si ceva rapoarte finale sa mergi normal pe strada cu ala de 2,7l, nu de alta dar 2,8l/6L se crede motor de avion.

 

Cu 2.8 cu 37 fara rapoarte in grupuri pe sosea ma descurcam fara probleme, chiar 130km/h pe autostrada..in teren am reductii in cutia de transfer.

Masina nu o fac pt a alerga pe sosea. Caut un motor bun si cat mai usor.

LUCIAN
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Motor Terrano TD27 montat pe Patrol Y61/Y60

 

Nu sunt prea multi, dar am un motor mai mic, mai usor.

 

Asta o crezi numai matali ! Numai chiulasa aia de fonta cantareste cat juma de zd 30 ... Parerea mea este ca nici un swap de motor la care nu castigi 100CP fata de ceea ce ai pe masina, NU MERITA !

Editat de nissan4x4
  • Like 1

ing. Luigi PIRSU

www.nissan4x4.ro

service si tunning NISSAN

Facebook PAGE: NISSAN4x4 SERVICE

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Motor Terrano TD27 montat pe Patrol Y61/Y60

 

Asta o crezi numai matali ! Numai chiulasa aia de fonta cantareste cat juma de zd 30 ... Parerea mea este ca nici un swap de motor la care nu castigi 100CP fata de ceea ce ai pe masina, NU MERITA !

Acum na, parerile sunt impartite e normal sa fie asa, altfel nu am mai progresa..

LUCIAN
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Motor Terrano TD27 montat pe Patrol Y61/Y60

 

eu zic ca 2.8-u merge fara probleme in teren si pe asfalt cu roti de 37' daca este gadilat unde trebuie si anume:

 

1. reductie cutie ( sa fii sef in teren)

2. rapoarte roti ( numarul il alege fiecare cum doreste)

3. pompa injectie (aici este cu morcovi)

4. injectoare (unele fortoase)

5. turbina geometrie variabila ( una mare si frumoasa)

6. tachetii care trebuie (numai la Y60 se stie)

7. intercooler marit (cat te tine buzunarul)

8. sistem racire modificat ( fara senzatii de fierbere)

9. chiulasa atinsa unde trebuie ( in dos)

etc..:grin:

 

in conditiile de mai sus nu exista masina lesinata..

 

Sa revenim la topic:

 

Motorul de Terano TD27 poate fi adaptat si montat pe Patrol fara probleme se fac ceva modificari adaptari si se monteaza.

Din feedback-ul altor popoare straineze se pare ca face treaba buna stiti cum se zice incercarea moarte n-are!

Spor la treaba Lucica sa fie bine ca sa nu fie rau.

  • Like 1

Y60 am zis!

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Motor Terrano TD27 montat pe Patrol Y61/Y60

 

eu zic ca 2.8-u merge fara probleme in teren si pe asfalt cu roti de 37' daca este gadilat unde trebuie si anume:

 

1. reductie cutie ( sa fii sef in teren)

2. rapoarte roti ( numarul il alege fiecare cum doreste)

3. pompa injectie (aici este cu morcovi)

4. injectoare (unele fortoase)

5. turbina geometrie variabila ( una mare si frumoasa)

6. tachetii care trebuie (numai la Y60 se stie)

7. intercooler marit (cat te tine buzunarul)

8. sistem racire modificat ( fara senzatii de fierbere)

9. chiulasa atinsa unde trebuie ( in dos)

etc..:grin:

 

in conditiile de mai sus nu exista masina lesinata..

 

Sa revenim la topic:

 

Motorul de Terano TD27 poate fi adaptat si montat pe Patrol fara probleme se fac ceva modificari adaptari si se monteaza.

Din feedback-ul altor popoare straineze se pare ca face treaba buna stiti cum se zice incercarea moarte n-are!

Spor la treaba Lucica sa fie bine ca sa nu fie rau.

 

Sperii lumea , dm. Cristake.

Mai taie din ele ..

LUCIAN
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Motor Terrano TD27 montat pe Patrol Y61/Y60

 

Acum na, parerile sunt impartite e normal sa fie asa, altfel nu am mai progresa..

 

visatorii au fost intodeauna motorul progresului, ii admir ....dar nu pot fi ca dansii...

as aprecia ceva link uri cu treaba asta cu terrano, scuze dar nu prea am timp sa sap netu !

ing. Luigi PIRSU

www.nissan4x4.ro

service si tunning NISSAN

Facebook PAGE: NISSAN4x4 SERVICE

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Motor Terrano TD27 montat pe Patrol Y61/Y60

 

visatorii au fost intodeauna motorul progresului, ii admir ....dar nu pot fi ca dansii...

as aprecia ceva link uri cu treaba asta cu terrano, scuze dar nu prea am timp sa sap netu !

 

Cum imi fac si eu putin timp liber, e o perioada foarte aglomerata acum la mine si frig afara..

LUCIAN
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Motor Terrano TD27 montat pe Patrol Y61/Y60

 

Se incinge treaba pe acilea de a ajuns sa imi fiarba motorul asta puturos Rd28T :ha:

trebuie sa fac swap dar nu sUnt hotarat ce sa pun astept sa prind ceva informatii despre TD27 :grin:

Editat de Astral
SUNT....https://forum.club4x4.ro/showthread.php?50746-Dictionar&p=856522&viewfull=1#post856522

Y60 am zis!

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Motor Terrano TD27 montat pe Patrol Y61/Y60

 

Se incinge treaba pe acilea de a ajuns sa imi fiarba motorul asta puturos Rd28T :ha:

trebuie sa fac swap dar nu sant hotarat ce sa pun astept sa prind ceva informatii despre TD27 :grin:

 

Dr.Cristake voi ajunge la dvs. la cabinet sa revorgoram rd28.

LUCIAN
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 an mai târziu...

Buenos días, si es cierto que aquí en España montamos esos motores en los Nissan patrol.

La adaptación no es complicada pero tampoco es pug and play.

Se tiene que usar la campana del cambio de marchas del td27 de 125hp o usar una placa adaptadora y recortar un poco la campana del cambio del rd28.

El Carter del td27 se tiene que modificar para que no toque con el cardan.

Los soportes del motor también se tienen que adaptar.

 

La historia de montar montar td27 en los y60 / y61, viene a partir que en España se vendieron Nissan patrol k260 con motor td27.

El td27 es el motor de 4 cilindros proveniente del td42 de 6 cilindros.

Si tenéis alguna duda, no dudéis en preguntar.

Un saludo.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 săptămâni mai târziu...

Off, am si uitat de forumul asta..ce vremuri !!!

Sa va zic de motorul meu de TD27 montat pe Patroly60, treaba sta cam asa: motorul td27 ti a fost montat cu o flansa adaptoare,cutia este originala de Patrol, ambreiaj Extreme Outback, pompa injectie mecanica cu cap de 12mm, injectoare marite, filtru aer K&N, intercooler fron mount Mishimoto, radiator alum cu electroventilator Spal, turbo hibrid vk2260 mfs 6+6 actuator Forge ( pres 1.7bar), serpisori din inox cu evacuare finala inox 76mm.

S-au pastrat suportii de motor de rd28, radiatoarele sau mutat mult mai in spate spre a face loc unui 8274 care a intrat perfect sub capota, pt cine doreste pot face poze...dar cum trendul este inima de BMW in trup de Patrol posibil sa scriu aici degeaba.

Pt cei care vor citi aici ,ca o concluzie a mea dupa 2 ani de cand merg in configuratia asta( Maxxis Trepador 37x12.5r16 cu grupurile originale) motorul trage f bine din ture mici , are un cuplu foarte bun comparativ cu rd28 pe care l-am avut anterior pe un y61 si inca doua y60. Chiulasa din fonta, nu fierbe cum are tendinta rd28-ul, motor simplu ce tine la abuzuri, distribitie pe pinioane, mic si nervos ;))

Pentru mine a meritat !

LUCIAN
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare