Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

ULEIURI NISSAN R20 ( TERRANO II ) - please HELP


bigdaddy

Postări Recomandate

Va trebui sa schimb fluidele in agregat (masina din semnatura). M-am uitat putin pe documentatia care o am, si intentionez sa iau urmatoarele :

 

 

Motor - semisintetic 10W40 - nu m-am hotarat inca ce marca

 

Cutie de viteza - - ulei CV Manuala 75w-90

 

Diferential Fata - - ulei pentru diferential 80w-90

Diferential Spate - - ulei pentru diferential 80w-90 (care diferential ori e normal ori e un LSD care nu mai lucreaza)

Cutie de Transfer - aici am ajuns in impas - am gasit intr-o parte scris ulei normal de CV , dar din manual am citit ca se utilizeaza Nissan ATF fluid / DEXRON II. Sa inteleg ca e Automatic Transmission Fluid in cutia de transfer? Va rog sa-mi dati un sfat!

Multumesc anticipat pentru informatii

Nissan Terrano II SGX - 2.4i - 1994- SWB - Strajerul

NISSAN DRIVER

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: ULEIURI NISSAN R20 ( TERRANO II ) - please HELP

 

Eu va pot ajuta cu urmatoarele informatii...

 

http://i212.photobucket.com/albums/cc178/asfalttango/amestecate%204x4/nissaninformatii.jpg

Invata din experienta altora....ca pina inveti din a ta...mori.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: ULEIURI NISSAN R20 ( TERRANO II ) - please HELP

 

Cutie de Transfer - aici am ajuns in impas - am gasit intr-o parte scris ulei normal de CV , dar din manual am citit ca se utilizeaza Nissan ATF fluid / DEXRON II. Sa inteleg ca e Automatic Transmission Fluid in cutia de transfer? Va rog sa-mi dati un sfat!

Multumesc anticipat pentru informatii

Da. De regula e de culoare rosie (poate sunt si producatori care-l fac de alta culoare). Acelasi ulei se 'baga' si in circuitul de servodirectie.

I Have No Idea What You Are Talking About

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 ani mai târziu...

Re: ULEIURI NISSAN R20 ( TERRANO II ) - please HELP

 

am si eu o intrebare: prima data cand am schimbat am bagat in cutia de transfer ulei ca si in cv. Acum trebuie sa schimb din nou si am aceasi dilema care e totusi cea mai buna solutie pentru cutia de transfer? 75W90 sau din astea 3 ? (ATF Dextron III,SynPower ATF , MaxLife ATF ) ?

Nissan Terrano R20 Panzer II BFG MT

Nissan Patrol Y61 Panzer IV BFG MT

Natura si aventura

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 săptămâni mai târziu...

Re: ULEIURI NISSAN R20 ( TERRANO II ) - please HELP

 

datorita faptului ca in timp am gasit tot felul de documentatii cu tot felul de informatii am hotarat sa scriu aici inca o data cantitatile de uleiuri asa cum intra in masina mea.

-motor 6,5L

-diferential fata 1,3L

-diferential spate 1,3L

-cutia de transfer 2,3L

-cutia de viteze 6L

Nissan Terrano R20 Panzer II BFG MT

Nissan Patrol Y61 Panzer IV BFG MT

Natura si aventura

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 luni mai târziu...

Re: ULEIURI NISSAN R20 ( TERRANO II ) - please HELP

 

Mergi pe valvoline , sunt uleiuri smechere.

http://www.valvolineeurope.com/english/lubricant_advisor

 

Eu folosesc asa ceva pentru terrano al meu.

Mergi pe 10-40 ,este cel mai bun .

 

Daca ai bani foloseste metabond e super smecher dar eu as merge pe valvoline.

:cortDaca nu faci rau , poti face tot ce vrei!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: ULEIURI NISSAN R20 ( TERRANO II ) - please HELP

 

Buna ziua

 

1 Uleiul indicat pt motor este 5w 40 nicidecum 10w 40

2 De unde stiti ca lsd ul de pe spate nu functioneaza?

 

Va trebui sa verificati daca are pe el o eticheta verde parca in care este trecut use only lsd oil.

Daca are asemenea eticheta puteti verifica daca si functioneaza saltand masina de spate si invartind de una dintre roti in directia de mers.

 

In mod normal daca lsd ul este in mintile lui cealalta roata ramasa libera ar trebui sa se invarta in aceeasi directie si nu invers(situatia unui diferential normal complet deschis)

In concluzie in situatia in care functioneaza va trebui sa i puneti

HYPOID LSD GL-5 80W-90

 

O zi buna.

Editat de Catalin Petrescu
Nissan Navara Nissan Terrano
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: ULEIURI NISSAN R20 ( TERRANO II ) - please HELP

 

Baieti, v-ati uitat la data topicului ?... are azi maine 4ani .

Cand recomandati uleiuri, uitati-va si la anul de fabricatie al masinii. 10W40 e foarte bun pentru motorizarea 2.4i 1993 , iar daca e si Max Life de la Valvoline e si mai bine. Diferentialul spate e LSD, dar e cam obosit. Apropo de eticheta :ha: la 18 ani impliniti si la anii buni umblati in teren putin probabil sa mai ramana vreo eticheta pe dif.

Nissan Terrano II SGX - 2.4i - 1994- SWB - Strajerul

NISSAN DRIVER

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 lună mai târziu...

Re: ULEIURI NISSAN R20 ( TERRANO II ) - please HELP

 

Salut. Completez si eu aici sa nu mai deschid alt topic. Eu am Terrano II, 2002, 3.0 D. Vreau sa schimb toate uleiurile (in afara de motor unde am pus deja Mobil1 5w-40), ma poate ajuta cineva cu o lista, detalii, sfaturi? Mersi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: ULEIURI NISSAN R20 ( TERRANO II ) - please HELP

 

De la un magazin mi-au spus ca am nevoie de urmatoarele:

 

3.6 litri cutie viteze, GL-4 75w-90

cutie intermediara 2.3 l, GL-4 75w-90

osie fata 1.3 l, GL-5 80w-90

osie spate 2.8 l, GL-5, 80w-90

 

Deci practic orice ulei care are specificatia asta, GL-4 75w-90, respectiv GL-5 80w-90? Confirmati lista asta? Recomandati ceva?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: ULEIURI NISSAN R20 ( TERRANO II ) - please HELP

 

De la un magazin mi-au spus ca am nevoie de urmatoarele:

 

3.6 litri cutie viteze, GL-4 75w-90

cutie intermediara 2.3 l, GL-4 75w-90

osie fata 1.3 l, GL-5 80w-90

osie spate 2.8 l, GL-5, 80w-90

 

Deci practic orice ulei care are specificatia asta, GL-4 75w-90, respectiv GL-5 80w-90? Confirmati lista asta? Recomandati ceva?

 

ca si cantitati nu ai citit de loc atent topicul: vezi ca la cutia de viteze iti trebuie 6 litre , sa nu te trezesti la mecanic cu 3,6 l si cutia pe jumatate ca nu mai ai ce sa pui in ea. Iar la dif. spate in unele modele intra 1,3-1,5 l exact ca si la dif. fata. In privinta indicativelor uleilui revin mai incolo cu un msg ca le am pe undeva notate.

Trebuie sa vezi ce ai pe spate, dif. normal sau LSD. Pentru LSD nu cred ca e bun leiul ce l-ai scris tu acolo.

Nissan Terrano R20 Panzer II BFG MT

Nissan Patrol Y61 Panzer IV BFG MT

Natura si aventura

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: ULEIURI NISSAN R20 ( TERRANO II ) - please HELP

 

Cantitatile par sa fie in regula, @Irod - 6 litri e cam mult la cutie manuala , poate cutia de viteze impreuna cu reductorul. Daca e automata nu ma bag, dar atunci ii trebuie ATF.

Majoritatea T II au LSD pe spate intra 2.8 litri, iar uleiul ar trebui sa fie pentru LSD. Daca nu e LSD atunci intra 1.3 , ulei normal pt. diferential. Baga un ochi si pe aici, sunt cantitatile de ulei date pe site-ul Valvoline pentru masina mea si poza cu ambalajul de la uleiul pt.LSD. Merita sa incerci la ei pe site, vezi ce-ti iese tie :) avand alta motorizare si alt an de fabricatie.

Nissan Terrano II SGX - 2.4i - 1994- SWB - Strajerul

NISSAN DRIVER

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: ULEIURI NISSAN R20 ( TERRANO II ) - please HELP

 

deci mie imi intra in dif spate 1,3L in cutie 6L si in reductor 2,3 acum vad ca depinde de la una la alta.

Nissan Terrano R20 Panzer II BFG MT

Nissan Patrol Y61 Panzer IV BFG MT

Natura si aventura

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: ULEIURI NISSAN R20 ( TERRANO II ) - please HELP

 

Ba am citit cu mare atentie topicul, dar e alt motor, alta cutie, alta distractie :) Mersi oricum pentru pontul cu Valvoline, folosind aplicatia Valvoline de aici se cam confirma lista de la magazin, adica:

 

Differential, front: Capacity 1,3 liter - SynPower TDL 75W-90, DuraBlend GL-5 75W-90, HP GL-5 80W-90, HP GL-5 85W-140

Differential, rear, limited slip (numai asa apare, deci banuiesc ca toate cu motorul de 3.0D au LSD): Capacity 2,8 liter - HP GL-5 80W-90 LS

Transmission, manual 5/1: Capacity 3,5 liter - SynPower TDL 75W-90, DuraBlend GL-4 75W-80, DuraBlend GL-4 75W-90, HP GL-4 80W-90, HP Gear Oil GL-4 SAE 80W

Transferbox: Capacity 2,3 liter - SynPower TDL 75W-90, DuraBlend GL-4 75W-80, DuraBlend GL-4 75W-90, HP GL-4 80W-90, HP Gear Oil GL-4 SAE 80W

 

Nu precizasem ca e cutie manuala, scuze. Deci atunci astea or fi. Aveti recomandari de uleiuri? La magazin mi-au zis de ex ca pt cel de cutie pot aduce Valvoline cu ~50lei sau altceva nemtesc cu 30lei. Nu e cazul sa ma zgarcesc?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: ULEIURI NISSAN R20 ( TERRANO II ) - please HELP

 

Intr-adevar NU este bine sa te zgarcesti la uleiuri, un lucru important insa este sa nu platesti ceva si sa primesti "altceva" :( ! Eu am luat uleiurile de la un distribuitor de uleiuri Valvoline, deocamdata nimic "suspect".

Nissan Terrano II SGX - 2.4i - 1994- SWB - Strajerul

NISSAN DRIVER

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 ani mai târziu...

Re: ULEIURI NISSAN R20 ( TERRANO II ) - please HELP

 

Salutare,

 

 

Posed un Terrano 2 din 2004, cutie automata, motorul de 3.0 Diesel, 113 Kw. Ar putea cineva sa ma ajute sa ma lamuresc daca pot sa pun in cutia de viteze ulei de transmisie de la Royal Purple?

Adica acesta: http://www.royalpurpleconsumer.com/products/max-atf-automatic-transmission-fluid/

 

 

Multumesc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare