Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

anvelope de offroad pt terrano. sfaturi?

Adună
X

• Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

• anvelope de offroad pt terrano. sfaturi?

De fro' doua luni ma tot uit si io pe acest forum si-mi curg balele vazandu-va pe voi prin toate noroaiele.
    Drept urmare...vreau si io! intrebarea e, ce roti sa pun pe al meu terrano 2.7tdi, roti pe care sa le poata duce fara alte modificari pe la suspensie, caroserie si diferentiale. nu ca n-as vrea asemenea modificari, da' pe seceta asta nu prea imi vine sa ma bag la cheltuieli de anvergura.
    Precizez ca masina are 235/70/16 iar intebarea mea se refera mai mult la dimensiuni (sa nu atinga) si pe cat posibil un profil care sa ma si scoata di noroaiele in care m-am bagat, e drept, si cu astea ''de stada'' da de cateva ori am iesit pe 4x4x4 Traiasca tractoristii!
    Astept parerile voastre inainte sa fac iar vre-o investitie 'nefericita'.
    P.S.: daca nu mai postez nimic pana peste vre-o 2 zile, inseamna ca a aflat 'inamicu' de intentiile mele si atunci puteti sa-mi inchideti topicu si sa ma treceti la ''disparuti fara urma''

Re: anvelope de offroad pt terrano. sfaturi?

235/70 /R16 profil MT sau
    30x9.5xr16 profil MT .... sau pentru 31x10.5 xR16 ...dar treb sa ridici putin fatza din arcuri ( stii ca se regleaza din celalalt capat al basculei iar la presurile fatza tai putin din ele..)
    cumpar oblon patrol 260 la 2 usi ...!!!!

Comentariu

235/70/16 nu prea am gasit. am gasit in schimb 235/80/16, Fulda Tramp Trac. O fi ceva de capu lor? Bfg-uri pe unde gasesc? merci

Comentariu

fulda tramp trak = f bune in fata casei si cel mai de "viteza" MT , 0 in cea mai mica urma de noroi, chiar cu presiunea mica nu mai scoti noroiul din ele decat cu surubelnita. Poate or fi bune de raid !?
        Patrol GR 94, in continua evolutie

Comentariu

cu mici modificari intra un 265 70 15 si opteaza pt recip trial ,astea le am eu pe terrano al meu ,modificarile se refera doar la ridicarea din barile de torsiune fata si ceva sub arcuri pe spate daca nu optezi pt arcuri ome spate .crede ma e extraordinar ,pt cauciucuri incearca la zoli brasov .

Comentariu

Postat în original de micu cristian
            235/70/16 nu prea am gasit. am gasit in schimb 235/80/16, Fulda Tramp Trac. O fi ceva de capu lor? Bfg-uri pe unde gasesc? merci
            la mine gasesti BFG mt 235/85/16 tlf.0766538852.
            Nu sunt noi dar excelente[attachment=1:z3yg0p7u]Picture adina 246 [640x480].png[/attachment:z3yg0p7u][attachment=0:z3yg0p7u]Picture adina 247 [640x480].png[/attachment:z3yg0p7u]
            Fișiere atașate

Comentariu

Roti profil simex ...parca o prinde mai bine! BFG = o mare porcarie in teren!
              consiliere - diagnoza - evaluare - recovery

Comentariu

depinde ce vrei sa faci cu masina,intradevar BFG sunt deplorabile in teren .dar nu numai simex in teren te satisface.mai sunt si altele.

Comentariu

Cred ca te-am zapacit, nu mai intelegi nimic!
                  Parerea mea este ca se mergi pe doua randuri de roti: unele de asfalt si unele de teren accidentat! Asa iesi cel mai usor din dilema!
                  consiliere - diagnoza - evaluare - recovery

Comentariu

Daniel esti sigur ca nu intra 265/70/16?
                    Nissan Terrano R20 Panzer II BFG MT
                    Nissan Patrol Y61 Panzer IV BFG MT
                    Natura si aventura

Comentariu

Merci pt sfaturi. Ideea e ca tre' sa combin cumva rotile cu capabilitatile se offroad ale masinii. Adica sa nu stric orzu pe gaste . Mai astept ceva pareri, daca se poate. Multam'!

Comentariu

BFG-urile MT nu sunt chiar atat de rele pe cat spun baietii astia - Daniel si Yonutz... Depinde ce vrei sa faci cu masina . Ceea ce este sigur insa,este ca MT-urile de la BFG sunt poate compromisul ideal intre mersul pe sosea si off-road .
                        Daca nu vrei sa repari la transmisie foarte frecvent, nu-ti recomand anvelope gen Simex sau Recip Trial, sau boggere sau alte gume cu profil agresiv. Terrano nu e chiar heavy duty (din pacate) si risti sa rupi planetare fata si directie.
                        Deci eu zic BFG M/T. :p
                        Nissan Terrano II SGX - 2.4i - 1994- SWB - Strajerul
                        NISSAN DRIVER

Comentariu

eu am 265 70 15 si ti am explicat ce trebuie sa fac sa intre nu oricum dar intra ,trebuie sa renunti la presuri pe fata ,ceva sub arcuri ,si barile de torsiune daca nu sunt obosite trebuie torsionate mai mult. dar se merita arata splendid .

Comentariu

big daddy eu sunt la al 7 lea nissan terrano sunt un fun terrano crede ma nu te lua dupa presupusele altora sunt in masura sa ti spun ca l am testat in conditii superextreme si in afara de directia care cedeaza foarte usor dar cu mici retusuri s a rezolvat si asta in rest e super ok ,trialurile de la recip le am de un an nu fac reclama la ele dar nu am schimbat nici o planetara s au ceva pe la transmisie profilul e super ok pt ambele nevoi ,aste este o parere cu toate ca pe masina de off road am simex si sper sa mearga la fel ca acestea .o zi frumoasa!

Comentariu

Procesare...
                            X