Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Lumini Nissan Terrano 2 Razna

Adună
X

• Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

• Lumini Nissan Terrano 2 Razna

Am o problema mare.Luminile se comporta asa:
    -Aprind pozitia-nimic fata,cele de pe spate merg
    -Aprind lumina de drum-nimic fata dar mi se aprinde martorul de faza lunga :P ,pe spate ok.
    -Aprind faza lunga-se aprinde doar farul dreapta,ambele becuri fata nefiind arse.
    -Dau flash la fel se aprinde farul dreapta.

In fata acum am doar farurile de ceata care merg,semnalizari ok,avarii ok,frana ok.
    Am crezut ce e un scurt de la priza de la remorca,am desfacut-o am prins mai bine firele dar tot nimic!
    Sa fie blocul de lumini?Sigurantele par bune,din cate vad pe capac sunt acelea de sub capota a 2-a si a 3-a nu?

Help!
    Nu mai semnez.

Re: Lumini Nissan Terrano 2 Razna

am patit ceva similar cu pozitiile pe fata ...era releul ...de fapt plusul care intra in releu era desfacut si nu alimenta releul doar cand avea chef:)/....verifica si alea

Comentariu

Si cam pe unde este acest releu?
      Nu mai semnez.

Comentariu

Ti-as propune sa arunci un ochi la blocul de lumini. Eventual sa il desfaci (daca nu e capslulat - la pick-up nu este), ii verifici lamelele de contact, daca sunt slabe le mai intinzi si apoi cu darnicie bagi 2+2 pentru contact electric. Faci probe eventual cu blocul deschis. Spor la treaba!

Later edit: Daca pozitiile pe spate ti se aprind, si cele de pe fata nu, atunci e o alta problema. Daca pozitiile ti se aprind (fata si spate), si farurile nu, eu as merge pe verificarea blocului de lumini (care este continuarea manetei de comanda - de unde aprinzi luminile). Apropos: Fiecare far are: lamela lui, siguranta lui, releul lui, deci cu alte cuvinte - circuitul lui. Cel putin asa e la pick-up si terrano I.
        Inainte ocoleam gropile 10 km, acum ocolesc 10 km ca s-ajung la gropi. - EU (c)Copyright 2007 :)

Comentariu

Multumesc de lamuriri.
          Pe fata nu imi merge nici faza scurta nici faza lunga,nici pozitile,dar pe spate merg pozitile oricum as lasa maneta.
          Nu mai semnez.

Comentariu

la pajero releele de lumina sunt in cutia de sigurante de langa baterie...probabil si la terrano la fel

Comentariu

ai reusit?...ce era?

Comentariu

Nu am facut nimic ca a plecat tata cu ea,maine vine,o sa umblu pe acolo si postez dupa ce am rezolvat :).
                Nu mai semnez.

Comentariu

Am desfacut pe acolo dar nu stiu ce are :|,m-am uitat la contacte,par ok.Cred ca e din maneta totusi dar nu sunt sigur.
                  Nu mai semnez.

Comentariu

Salut.

Nu am mai scris demult pe aici,am luat bac-ul,am intrat la facultate,bla bla bla si am practic am pierdut toata vara,nu am facut nimic m-am plimbat si atat :).

Revenind la subiect,luminile nici acum nu s-au reparat dar stiu ce au,mufele de la becuri sunt topite.Daca imi recomandati si de unde sa cumpar unele noi,va multumesc din inima.

Alta problema,radiatorul de la A/C este gaurit.Din nou am nevoie de o recomandare unde sa-l sudez ca vine iarna.
                    Ma gandesc serios sa il inalt.Am inteles ca ma costa undeva la 1300eur fara manopera si se inalta cu 10cm.Masina e prea joasa si acum are o gaura in esapament de 5 cm circumferinta.

Am bagat-o iar in service si cheltuiele sunt urmatoarele:

Piese:
                    4 x Bucsa bieleta stabilizatoare =89 ron
                    Set placute frana fata = 142 ron
                    Cap planetara = 470 ron
                    Saboti frana spate 1 set=420 ron
                    2x cilindru frana = 250 ron
                    Cablu frana de mana =450 ron (deci incredibil cat poate sa coste un rahat de cablu)
                    + filtre,becuri si altele de care nu imi aduc aminte.
                    Piesele sunt luate de la diferite magazine,unele si de la Badsi,AlPadrino...

Manopera Badsi pentru inlocuri si verificari = 1511 ron

Orice recomandare de service sau piese mai ieftine sau orice este bine venita.

Stima,

Andrei.
                    Nu mai semnez.

Comentariu

verif pe becuri ce putere au. Daca sunt 55/65W sunt ok, daca sunt d'alea ilegale, dar care ne place la toti de 90/110W .........asta este cauza!
                      ing. Luigi PIRSU
                      www.nissan4x4.ro
                      service si tunning NISSAN
                      Facebook PAGE: NISSAN4x4 SERVICE

Comentariu

am o problema cu pozitiile pe spate,nu se mai aprind (pozitii si lumina numar) in rest merge tot (stop frana,semnalizari,ceata,mansalier).pe fata nici o problema.am verificat sigurante si sunt ok.de unde ar putea fi?

Comentariu

Salutare,

Am si eu problema aproximativ asemanatoare cu luminile la Terrano 2.
                          Aprind lumina de drum dar mi se aprinde martorul de faza lunga, luminile functioneaza dar unul dintre faruri e pe faza lunga celalalt e pe faza scurta. Unul dintre socluri era usor topit, le-am schumbat pe ambele cu unele ceramice dar problema persista.
                          Are cineva idee care ar fi rezolvarea?
                          Multumesc!

Comentariu

Postat în original de agt2012 Vezi post

am o problema cu pozitiile pe spate,nu se mai aprind (pozitii si lumina numar) in rest merge tot (stop frana,semnalizari,ceata,mansalier).pe fata nici o problema.am verificat sigurante si sunt ok.de unde ar putea fi?
                            Cum sa rezolvat problema? Am exact acelasi defect.Rog un ajutor

Comentariu

Procesare...
                            X

Sqreen | Runtime Application Protection