Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Dimensiuni maxime anvelope Terrano II

Adună
X

• Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

Re: Dimensiuni maxime anvelope Terrano II

Pivotii inferiori deplasati se folosesc pt ca dupa supra+inaltarea masinii, rotile fata nu mai sunt perpendiculare pe asfalt, stau carcanate sub masina , utilizand acesti pivoti , unghiul de cadere revine la normal . Problema este ca in urma operatiunii de refacere a unghiului , planetara va lucra mult lungita, fiind expusa la rupere. Nici nu prea ai controlul deplasarii cu acesti pivoti , existand o singura varianta constructiva. De ce numai una? Pt ca sunt piese aftermarket ce se potrivesc ( intamplator sau nu) de la alta marca de masina.

Dar , dupa umila mea opinie :

Solutia tehnica cea mai buna este sa folosesti bascule superioare speciale cu pivoti deplasabili , in felul acesta se rezolva elegant din probleme:
    1. planetara revine la lungimea normala de lucru
    2. pivotii ce echipeaza aceste bascule gliseaza pe gauri ovale, permitand reglajul 0-max pe toata plaja de valori, in acest fel se poate regla precis perpendicularitatea rotii.
    Ultima editare de nissan4x4; 05.oct.2015, 15:51.
    ing. Luigi PIRSU
    www.nissan4x4.ro
    service si tunning NISSAN
    Facebook grup: NISSAN Tehnica4x4

Comentariu

Postat în original de Irod Vezi post
      pivoti astia se monteaza cand stau rotile fata cum?
      distanta dintre partea de jos a ambelor roti este mai mica sau mai mare fata de distanta dintre partile de sus a rotilor?

Cand rotile stau asa \ / (suprainaltare, cum spune si nissan 4x4)

@nissan4x4, ai pus un link cu acele brate superioare, sunt calmini sau ceva copii. Orice ar fi astea cam sunt urmatoarele mele optiuni daca mai imi cedeaza vreun bat superior sau pivoti...
      Ultima editare de Plumb; 05.oct.2015, 17:48.

Comentariu

Postat în original de Plumb Vezi post
        Cand rotile stau asa \ / (suprainaltare, cum spune si nissan 4x4)

@nissan4x4, ai pus un link cu acele brate superioare, sunt calmini sau ceva copii. Orice ar fi astea cam sunt urmatoarele mele optiuni daca mai imi cedeaza vreun bat superior sau pivoti...

Hmm ... "ceva copii" ? Pai in lumea pieselor aftermarket de offroad, toate firmele reprezinta "originalul" fie ca se cheama ARB, Ironman, Clamini...
        Basculele astea de le am eu sunt fabricate de o firma din Spania. Am mai montat, sunt ok
        ing. Luigi PIRSU
        www.nissan4x4.ro
        service si tunning NISSAN
        Facebook grup: NISSAN Tehnica4x4

Comentariu

Procesare...
        X

Sqreen | Runtime Application Protection