Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Dimensiuni maxime anvelope Terrano II


cristi 1

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 61
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Re: Dimensiuni maxime anvelope Terrano II

 

ai renuntat la jeep?????

 

Ce pot sa i-ti spun sigur e ca 31 nu intra ! 30 e la limita si 29 merge ! Apoi atentie daca sunt reesapate ca nu intra nici 30 ! :h5

 

Doamne fereste ! Cum sa renunt la Jeep.... informatia era pentru un prieten.

 

Multumesc Adi pentru informatie.

Nu vine nimeni din voi la cupa ORR la Valeni pe 15-18 octombrie ? Eu m-am inscris. E si festivalul :dr tuicii :dr

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Dimensiuni maxime anvelope Terrano II

 

Ce pot sa i-ti spun sigur e ca 31 nu intra ! 30 e la limita si 29 merge ! Apoi atentie daca sunt reesapate ca nu intra nici 30 ! :h5

 

:g Corect. Eu am 215/80/R15 ( aprox 28,5 dar fiind MT resapate, cred ca trec un pic de 29) si in fata e la limita!!! la viraje.

Nissan Terrano II SGX - 2.4i - 1994- SWB - Strajerul

NISSAN DRIVER

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Dimensiuni maxime anvelope Terrano II

 

Eu am incaltata cu 235/75/r15 mt de la Good Year (thx unimog ) si nu atinge nimic de departe asta cam ar insemna 30!

Am avut inainte , de fapt le am in pivnita 265/55/r15 sau ceva de genu' si tot mergeau(alea erau cam 31),ceea ce e nasol cred la 31 e ca daca te bagi in teren atunci atinge, pe strrada e ok !

B.B.B. -BIG BAD BUG!

T44

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Dimensiuni maxime anvelope Terrano II

 

Eu am incaltata cu 235/75/r15 mt de la Good Year (thx unimog ) si nu atinge nimic de departe asta cam ar insemna 30!

Am avut inainte , de fapt le am in pivnita 265/55/r15 sau ceva de genu' si tot mergeau(alea erau cam 31),ceea ce e nasol cred la 31 e ca daca te bagi in teren atunci atinge, pe strrada e ok !

 

 

265/55/15= 26/10.5/15

 

 

Eu pe Terrano am avut 235/75/16 resapate care intrau bine, ridicata din barile de torsiune, dar gumele fiind resapate erau ceva mai mari ...

maxim este 31 cu presurile roti date jos, barile torsionate

Presa Canario Kennel
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Dimensiuni maxime anvelope Terrano II

 

Am pus roti 31 10,5R15 (de Landcruiser) cu jenti originale Toyota si nu freaca, insa am kit OME si bara fata Asfir. Inainte de montarea barii din metal, frecau la cea de plastic, dar se poate rezolva la flex.

T O Y O T A

OFFROAD CLUB SIBIU

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 7 luni mai târziu...

Re: Dimensiuni maxime anvelope Terrano II

 

Pot pune de la BF Goodridge AT 235 x 85/16 la al meu? terrano 2 din 2000

cei de la service spuneau ca nu ar fi o problema

ce parere aveti?

 

Parerea mea este ca o sa atinga la flexari mai serioase . ai mai jos un calcul comparativ !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Dimensiuni maxime anvelope Terrano II

 

va atinge fara alte modificari... eu am pus 245.75 resapate si a trebuit sa tai putin cu un cuter din aparatoarea de noroi pentru ca atingea la viraje. la vanzari gasesti un user care vinde 235.85 pentru ca le-a cumparat si nu incap

vitara 92, 1,6, 8v, gpl, at
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Dimensiuni maxime anvelope Terrano II

 

Am vazut anvelopele, si sint foarte mari, diferenta este aprox 7 cm in diametru si cred ca o sa atinga nu numai la aripa in fata dar si lateral la zona de aparatoare, ramine maxim 1 cm.

Nu am avut curajul sa le montez nici macar pt proba.

Profilul TA de la Goodridge e super fain si cred ca fara modificari numai 235x75x16 ar merge fara dureri de cap.

 

Apropos, anvelope BF Goodridge unde gasesc?

Daca puteti sa-mi recomandati un profil bun pentru sosea si offroad, as fi happy.

Merci,

Terrano2 - 2.7 TDi/2000
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Dimensiuni maxime anvelope Terrano II

 

in poze ai profilul simex de la INSA ! pe ele scrie 235/70/16 , in realitate , fiind reconstruite sunt mai mari ! Au cazut presurile si suprtii laterali de prindere la bara !

http://i971.photobucket.com/albums/ae191/adionweb/simex%20terrano/30042010349.jpg

http://i971.photobucket.com/albums/ae191/adionweb/simex%20terrano/30042010350.jpg

http://i971.photobucket.com/albums/ae191/adionweb/simex%20terrano/30042010351.jpg

http://i971.photobucket.com/albums/ae191/adionweb/simex%20terrano/30042010355.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Dimensiuni maxime anvelope Terrano II

 

Tudor, de te bagi numai un pic la ceva mai mult decat soft, sa stii ca BFG AT nu's de treaba. Eu am invatat asta pe propria piele. Nu cumpara ca o sa iti para rau.Ia mai bine MT.

Nissan Terrano R20 Panzer II BFG MT

Nissan Patrol Y61 Panzer IV BFG MT

Natura si aventura

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Dimensiuni maxime anvelope Terrano II

 

Merci de sfat,

Sincer, trebuie sa imi iau anvelope noi si nu stiu ce imi va fi mai folositor.

Eu fac offroad light, maxim mediu - folosesc masina la pescuit pe noroi light sau pe drumuri forestiere de munte.

Mi-ar trebui un profil care sa ma descurce bine in multe situatii dar nu extreme.

Orice sfat e bine venit!

 

TA dela BFG mi-a fost recomandat de un prieten vinator care le are pe un Navara si e foarte multumit de ele, iese mult afara pe araturi, etc.

Imi spunea ca nu l-au lasat balta pina acum.

Nu stiu preturi, si de unde sa iau.

Terrano2 - 2.7 TDi/2000
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Dimensiuni maxime anvelope Terrano II

 

TA dela BFG mi-a fost recomandat de un prieten vinator care le are pe un Navara si e foarte multumit de ele, iese mult afara pe araturi, etc.

Imi spunea ca nu l-au lasat balta pina acum.

Nu stiu preturi, si de unde sa iau.

 

de lasat „balta„ nu l-au lasat ... dar o sa-l in balta ! Parerea mea (din experienta proprie) incerca MT de la BFG !:h5

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri


×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare