Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Ajutor functionare tractiune Terrano 2

Adună
X

• Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

• Ajutor functionare tractiune Terrano 2

salut! am un terrano 2 motor 3.0l diesel 2004 stoc, cumparat in martie 2010. Va rog daca poate cineva sa imi spuna:
    1. are diferential central blocant? daca da la 4x4 usor sau la 4x4 greu?
    2. diferentialul puntii spate este autoblocant? daca da mod functionare, plusuri/minusuri
    3. cum functioneaza tractiunea masinii in situatia de mai jos : 4x4 greu cuplat si o roata de pe puntea fata patineaza, o roata de pe puntea spate patineaza, toate rotile au contact cu solul-ce fac celellalte roti?

multumesc
    alec preotu
    Nissan terrano 5 usi 2004 3.0 Dti
    BFG AT, suspensie stoc si fara troliu deocamdata
    ...dar cu portbagaj mare pe plafon.

Re: Ajutor functionare tractiune Terrano 2

Din cate stiu eu are blocant natural in reductor care functioneaza si pe L si pe H cand o roata din fata este in aer si una de pe spate e in aer, atunci masina sta pe loc ca nu are aderenta, daca are autoblocant pe spate atunci se invarte cea cu aderenta de pe spate si iesi din "groapa"
    Off-Road in Waldland

Comentariu

Salut! Am un prieten care a avut un terrano din 2005 si nu avea pe el blocabil.
      Eu am un nissan patrol din "92 si are si blocant pe puntea din spate, se actioneaza si fara a fi pe 4x4. Cand il actionez amandoua rotile din spate trag concomitent, chiar daca una este suspendata trage cealalta. Toata treaba este ca nu trebuie sa iau viraje cand am puntea blocata. Eu am esit din multe situatii datorita blocantului si fara cuplaj 4x4. Este un buton separat, la terrano ar putea sa fie din calculator.
      NISSAN PATROL GR 2.8/1992 LUNG
      Învaţă din greşelile altora, viaţa e prea scurtă pentru a le face tu însuţi pe toate.

Comentariu

Majoritatea Terrano II au suspensia / transmisia de fabrica dupa cum urmeaza

- punte spate- axa rigida , arcuri elicoidale - diferential cu alunecare limitata (LSD)
        - punte fata - susp. independenta + arcuri bara de torsiune - diferential deschis (normal) + MRL automate (unele modele NU au MRL-uri ci o flansa fixa)

- cutie de viteza - 5 +1 manuala sau 4 (?) +1 automata

- cutie de transfer cu reductor - pozitii 2HI - 4 HI - 4LO (in 4HI si 4LO functioneaza ca un dif central blocat); In 2HI miscarea se transmite exclusiv puntii spate.
        Nissan Terrano II SGX - 2.4i - 1994- SWB - Strajerul
        NISSAN DRIVER

Comentariu

Am si eu un terano 2 din 2004 si il folosesc doar offroad mar interesa daca sar putea monta pe el punti cu diferential blocabil

Comentariu

Procesare...
          X

Sqreen | Runtime Application Protection