Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Curatenie de primavara in Terano

Adună
X

• Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

• Curatenie de primavara in Terano

Salutare tuturor,

Inca de saptamana trecuta mi s-a pus pata sa fac o curatenie la sange in masina.
    Nu stiu cati ati facut asta ,insa am constatat ca sub mocheta(indiferent de masina) intotdeauna primavara pot aparea urme de umezeala, care apoi se transforma in miros urat si apoi in rugina.
    Toata operatiunea a durat aproximativ 10 ore (asta pt ca am facut singur absolut tot) insa cred eu ca a meritat.
    A fost nevoie de o cheie de 14 ,cheie de 10 ,surubelnita dreapta si una in cruce ,WD40 detergent chimic pt spalat mocheta si multa multa munca.
    Fișiere atașate
    Azi refuzi sa participi la viata publica.
    Maine vei ajunge sa fi condus de inferiorii tai !

Re: Curatenie de primavara in Terano

ai muncit ceva nu gluma. Rugina ca rugina dar mirosul in masina asta te termina cand apare .
    Nissan Terrano R20 Panzer II BFG MT
    Nissan Patrol Y61 Panzer IV BFG MT
    Natura si aventura

Comentariu

Da da foarte multa munca acolo, da o faci ca noua. O sa ai miros de proaspat de curat , da daca tot veni vorba si o vazui asa de dezbracata , stie cineva ce se fixeaza cu aceste 2 inele incercuite cu galben ?
      Fișiere atașate

Comentariu

Sunt ancore pentru cordeline elastice. Fixezi lucruri care nu vrei sa-ti zboare in mers.
        VW Touareg V6 benzina - gaura neagra

Comentariu

Exista chiar si plase speciale pentru asa ceva ,care se fixeaza de acele carlige astfel incat sa nu o ia valiza,butoiul sau caramida de bani la vale prin masina.

@Irod -ai dreptate cu mirosul si de aceea la toate masinile care le-am avut am facut operatiunea asta.
          Aici am constatat ca pe dreapta fata ,desi mocheta la suprafata era perfect uscata ,sub ea are ca un fel de vata ,lana sau ce o fi care era uda si deja prinsese un pic de miros .
          Ultima editare de pantzerrow; 24.apr.2012, 12:15.

Comentariu

Se pare ca odata cu sezonul ploilor a revenit si apa in masina
            Azi am desfacut iar TOT si am scos mocheta la uscat.Problema se pare ca vine putin de la trapa (aia se va rezolva) insa o cantitate mare de apa patrunde in interior prin aeroterma .
            La cantitati mari de apa se umple zona de sub parbriz (acolo unde se afla mecanismul stergatoarelor) si apoi se scurge in interior prin partea dreapta.

A rezolvat cineva problema asta pana acum?
            Avand in vedere ca zona in cauza are contact direct cu exteriorul e clar ca e o problema vesnica...
            Exista vreun canal de scurgere a apei din acea zona care e posibil sa fie infundat?

Multumesc de raspunsuri.

Comentariu

Nimeni nu stie pe unde se scurge apa din acea incinta unde este ansamblul la stergatoare si aeroterma?

Comentariu

La al meu Terrano se prelingea apa pe sus pe la parbriz si pe la trapa. Problema de la trapa am rezolvato am desfacut plafonu si am curatat furtunasele de la trapa

Comentariu

Postat în original de pantzerrow Vezi post
                  Nimeni nu stie pe unde se scurge apa din acea incinta unde este ansamblul la stergatoare si aeroterma?

Nu cred ca intra apa pe acolo ar trebui sa între si când folosesti stergatoarele

Comentariu

si mie imi intra apa in masina

salut
                    si eu am trapa, amsina este din 2004, si am urmatoarele probleme:
                    se prelinge apa pe sub chederul trapei, dar putina
                    pe sub bord se prelinge (acum cu ploile astea pot spune ca a curs chiar) mult mai mult, banuiesc tot de la infundarea unui furtun de scurgere.

ref la intratul apei pe la compartimentul motorului stergatoaelor, am avut un mercedes unde pateam acelasi lucru si unde erau infundate cu bucati de frunze uscate, canalele colectoare.

alec preotu

Comentariu

Postat în original de pantzerrow Vezi post

trebuie sa desfaci ca sigur are locuri de scurgere a apei care sunt infundate.
                      • LJ 7O

Comentariu

Dupa multe ore de munca am rezolvat urmatoarele:
                        -la trapa ,se scurgea la ploaie mai puternica ,deoarece 2 din cele 4 furtune erau infundate.
                        Dupa ce am desfundat furtunele,totul a fost ok .La ploaia infernala de ieri din Bucuresti pot sa spun ca nu s-a scurs pic de apa.
                        -la problema din dreapta a fost un pic mai greu deoarece pentru a lucra mai lejer am dat jos tot bordul.
                        Se poate da jos doar aeroterma dar e foarte greu de lucrat.
                        Apa se scurge de la stergatoare sau intra pur si simplu prin gura de la aerisire,apoi trece in zona unde este ansamblul la stergatoare ,apoi in aeroterma dupa care intra in zona unde este un calorifer/radiator ca cel din poza pe care cu greu l-am curatat la compresor.
                        In spatele acestuia este un furtun (foarte mic ca si diametru) care arunca apa patrunsa aici pe traseul amintit in compartimentul motor pe undeva pe sub conductele de A\C.
                        Deoarece este destul de mic,orice frunza sau gunoi poate bloca imediat scurgerea apei care neavand unde sa mearga, se scurge in dreapta jos pe mocheta.
                        Am pus o sita in fata sub parbriz la aerisire ,astfel incat aerul sa mearga pe traseul lui normal dar fara frunze sau gunoaie

Legat de gunoiul patruns in timp...judecati pozele
                        Fișiere atașate

Comentariu

Re: si mie imi intra apa in masina

Postat în original de Ironman4x4 Vezi post
                          salut
                          si eu am trapa, amsina este din 2004, si am urmatoarele probleme:
                          se prelinge apa pe sub chederul trapei, dar putina
                          pe sub bord se prelinge (acum cu ploile astea pot spune ca a curs chiar) mult mai mult, banuiesc tot de la infundarea unui furtun de scurgere.

ref la intratul apei pe la compartimentul motorului stergatoaelor, am avut un mercedes unde pateam acelasi lucru si unde erau infundate cu bucati de frunze uscate, canalele colectoare.

alec preotu
                          Salut, referitor la desfundarea scurgerilor de la trapa fa in felul urmator (asa e la mine la pajero), deschide trapa sa poti iesii pe ea, vezi ca in stanga si in dreapta pe colturile din fata ar trebuii sa ai doua gaurele de scurgere, cam cat degetul mic de groase, baga pe ele un cablu otelit si flexibil asemanator cu cel de acceleratie sau cablu frana bicicleta de exemplu si se va rezolva, la mine a mers perfent si nu am mai avut probleme.

Alex.

Comentariu

Re: si mie imi intra apa in masina

mersi Alex,
                            stiu principiul, dar nu m-as fi gindit la un cablu de frina de bicicleta.
                            O sa incerc asa

mersi

alec preotu

Comentariu

bravo pantzerow, te invidiez pentru tenacitate.
                              Bravo inca o data

Comentariu

Procesare...
                              X