Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Curatenie de primavara in Terano

Adună
X

• Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

Re: Curatenie de primavara in Terano

La mine nu a mers cu cablu aveam un horsurub pe furtun

Comentariu

Poate ma luminati si pe mine, apa de ploaie care intra pe la gura de aer de sub parbriz, pe unde ar trebui sa se scurga?
      Eu la fiecare ploaie ma trezesc cu apa sub filtrul AC picura de undeva dar in filtru nu-i. Are o vecuare separata?
      Tubuletul care face denajul de la AC este liber si in poitie OK.
      Merci,
      Terrano2 - 2.7 TDi/2000

Comentariu

Re: si mie imi intra apa in masina

Postat în original de alex_pajero Vezi post
        Salut, referitor la desfundarea scurgerilor de la trapa fa in felul urmator (asa e la mine la pajero), deschide trapa sa poti iesii pe ea, vezi ca in stanga si in dreapta pe colturile din fata ar trebuii sa ai doua gaurele de scurgere, cam cat degetul mic de groase, baga pe ele un cablu otelit si flexibil asemanator cu cel de acceleratie sau cablu frana bicicleta de exemplu si se va rezolva, la mine a mers perfent si nu am mai avut probleme.

Alex.
        Si mie imi intra apa in masina pe la trapa, nu foarte multa, dar nu am vazut gaurele de scurgere de care zici. Adica prin acele gaurele unde ar trebui sa iasa apa ? Eu am o rac de ala de desfundat chiuvete, din otel cu maner la capat - ce zici il pun la treaba in acest caz ?

Comentariu

Postat în original de Tudor Vreme Vezi post
          Poate ma luminati si pe mine, apa de ploaie care intra pe la gura de aer de sub parbriz, pe unde ar trebui sa se scurga?
          Eu la fiecare ploaie ma trezesc cu apa sub filtrul AC picura de undeva dar in filtru nu-i. Are o vecuare separata?
          Tubuletul care face denajul de la AC este liber si in poitie OK.
          Merci,
          Aveam si eu aceeasi problema ! La o ploaie mai abundenta, in dreapta sub aeroterma, mocheta era uda si in plus multa apa se scurgea in pragul din dreapta, care la plecarea de pe loc sau la frana, imi facea varza toata masina pe interior.

Probabil ca exista undeva intre carenajul de la roata din dreapta, contra aripa si aripa un canal de scurgere.
          Spun probabil pt ca tot acolo se duce si furtunul de scurgere de la trapa iar eu nu am avut rabdare sa investighez traseul in amanunt.

Pt ca nu am putut sa scap de apa din prag, am ales o solutie "romaneasca" Am dat gaura cu un spiral de 8 in prag in sectiunea inferioara, am lasat sa se scurga toata apa, am tratat locul la cateva zile cu inhibitor de rugina (preventiv) l-am vopsit putin si de atunci poate sa ploua afara sa rupa ...masina e uscata in partile unde alta data aveam apa
          Azi refuzi sa participi la viata publica.
          Maine vei ajunge sa fi condus de inferiorii tai !

Comentariu

meseriasa treaba ai facut pantzerrow !!!

Comentariu

Procesare...
            X