Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Tip TTRACTIUNE si Tip SUSPENSIE Terrano 2 ... Fata + Spate


L4ur3ntziU

Postări Recomandate

Salutare,

 

O intrebare foarte simpla pentru voi cunoscatorii , mai grea pentru mine...

 

Ce tip de TRACTIUNE are terrano 2 motor 2,7 Tdi. Tractiune Fata + Spate " Omocinetica sau planetare clasice? " ???

Ce tip de SUSPENSIE are terrano 2 motor 2,7 Tdi. Suspensie Fata + Spate " Independenta cu arcuri, bara de torsiune , foi arc?"

 

 

Daca aveti si ceva poze ... ar fi super.

 

Cateva vorbe despre o astfel de masina , si cateva vorbe de motor.

 

MULTUMESC !!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Tip TTRACTIUNE si Tip SUSPENSIE Terrano 2 ... Fata + Spate

 

Are reductor cu 2x4High, 4x4High, 4x4Low, punte rigida pe spate cu arcuri elicoidale iar pe fata are punte independenta, cu brat superior - inferior si bari de torsiune.

 

Cam asa arata puntea fata:

2009-07-24_211847_sus.JPG.4178affb339266577eb60c236e988cf2.JPG

Editat de Cristian1

Off-Road in Waldland

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Tip TTRACTIUNE si Tip SUSPENSIE Terrano 2 ... Fata + Spate

 

Are reductor cu 2x4High, 4x4High, 4x4Low, punte rigida pe spate cu arcuri elicoidale iar pe fata are punte independenta, cu brat superior - inferior si bari de torsiune.

 

Cam asa arata puntea fata:

[ATTACH=CONFIG]181576[/ATTACH]

 

Multumesc MULTTTTTTT .... Slavit sa fiii CRISTI !!!:banana:banana:banana

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Tip TTRACTIUNE si Tip SUSPENSIE Terrano 2 ... Fata + Spate

 

Zici ca ai avut Pajero MK2 , pai terrano e masina care ai avut-o tu cu diferenta ca ii zice Nissan.

Eu zic ca sunt 90% identice. Sasiu rigid, punte spate rigida cu elicoidale , punte fata .independenta cu bara de torsiune , pana si dimensional sunt la fel de mari. Ce ar putea fi un plus la unele MK2 ar fi diff blocabil pe spate. La Terrano nu este blocant spate doar LSD sau dif normal.

Dar si terrano are plusuri :wink: fata de Pajero. Unul ar fi motorul de 2,7. Puternic

economic si cu distributie pe pinioane.

Al meu are doar 200.000 km. Dar al tatalui meu are 350.000 km pana acum nimic.

Si mai am si un amic la care i s-a dat peste cap o data ceasul si acum masina are iar 200.000 (in total 1.200.000 km ) acelas motor..... deja suna interesant nu?

Nissan Terrano R20 Panzer II BFG MT

Nissan Patrol Y61 Panzer IV BFG MT

Natura si aventura

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Tip TTRACTIUNE si Tip SUSPENSIE Terrano 2 ... Fata + Spate

 

Zici ca ai avut Pajero MK2 , pai terrano e masina care ai avut-o tu cu diferenta ca ii zice Nissan.

Eu zic ca sunt 90% identice. Sasiu rigid, punte spate rigida cu elicoidale , punte fata .independenta cu bara de torsiune , pana si dimensional sunt la fel de mari. Ce ar putea fi un plus la unele MK2 ar fi diff blocabil pe spate. La Terrano nu este blocant spate doar LSD sau dif normal.

Dar si terrano are plusuri :wink: fata de Pajero. Unul ar fi motorul de 2,7. Puternic

economic si cu distributie pe pinioane.

Al meu are doar 200.000 km. Dar al tatalui meu are 350.000 km pana acum nimic.

Si mai am si un amic la care i s-a dat peste cap o data ceasul si acum masina are iar 200.000 (in total 1.200.000 km ) acelas motor..... deja suna interesant nu?

 

Da Irod ai dreptate... masinile sunt identice...ieri m-am bagat sub una de pe strada si are cam aceeasi suspensie ca la pajero,,, sincer nu stiu ce sa fac sa imi iau iar pajero dar de data asta sa stiu la ce sa ma uit cand am sa il cumpra sa nu imi mai iau teapa ca data trecuta, sau sa imi iau un terrano 2 exact ca ala de il ai tu in poza de profil cu farurile mari. R20... ma tenta si un Disco 2 .

Orcum Multumesc de sfaturi...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Tip TTRACTIUNE si Tip SUSPENSIE Terrano 2 ... Fata + Spate

 

Terano2 e o masina care suporta destul de mult cu o singura conditie: sa fie intretinuta asa cum trebuie.

Am vazut motoare la peste 600.000km ...care inca mergeau cum trebuie.

 

E sensibil pe cutia de viteze, cutia de transfer, articulatia fata (sistemul de pivoti) si planetarele fata.

consiliere - diagnoza - evaluare - recovery

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare