Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Cum pregatim un Terrano 2 pentru iarna?

Adună
X

• Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

• Cum pregatim un Terrano 2 pentru iarna?

Salutare,

Deoarece niciodata nu am intrat in iarna cu masina nepregatita, usor usor am inceput sa demarez lucrari marunte de intretinere care sunt destul de incomode de facut la temperaturi mai mici.
    Astazi am verificat sabotii si am curatat tamburii.

Restul urmeaza...

Orice informatie utila conteaza de aceea, orice puteti ajuta si voi, e bine venit pt toti posesorii de Terrano 2.
    Fișiere atașate
    Azi refuzi sa participi la viata publica.
    Maine vei ajunge sa fi condus de inferiorii tai !

Re: Cum pregatim un Terrano 2 pentru iarna?

Dupa ce se pune masina pe cric/elevator, se foloseste un ciocan mai sanatos cu ajutorul caruia se bate pe toata suprafata tamburului.
    Apoi cu 2 suruburi mai lungi de 8 (verificati pe exteriorul tamburului cele 2 gauri ) se impinge tamburul afara concomitent cu batai usoare cu ciocanul pe toata suprafata tamburului.

Exista posibilitatea nedorita sa va chiunuiti destul la scoaterea tamburilor mai ales daca intretinerea s-a facut din an in Paste si se pot scoate sabotii odata cu tamburii...insa nu e un capat de tara ci doar mai multa munca.

LE: odata dati jos, am curatat acea calamina si rugina , tamburii au fost curatati cu flexul si o perie aferenta iar apoi au fost vopsiti.
    De preferat ca si vopsea, ceva rezistent la temperaturi ridicate sa evitati ulterior cand se incing rotile pe spate sa iasa miros neplacut
    Ultima editare de pantzerrow; 09.sep.2013, 19:31.

Comentariu

Cu rugina de pe sasiu ce faci ?

Comentariu

Ce vezi tu in poze e acel strat de suprafata care se formeaza in timp la orice masina
        Masina a fost terosonata de vechiul proprietar si cat de curand urmeaza unul mai atent facut...asa preventiv.

Comentariu

eu am ucis si acel strat superficial de rugina de care zici, intai cu perii de sarma si apoi cu Kelfos ;)
          si vopsea hammerite peste. Teroson am bagat (body950) la contra aripi si pe fata interioara a aripilor.

Tot la categoria pregatire iarna ar putea intra introducerea de ceara in cavitatile caroseriei - praguri si aripile spate

Comentariu

Am avut rezultate bune cu vopseaua Protecta. Tot sasiul il am vopsit asa.

Ma intreb acum ce sa bag in sasiu, praguri si usi ? Caut ceva sa nu se scurga.

Comentariu

http://www.sinto.ro/produse/auto-car...avitati-master

sau

http://www.hbbody.ro/produse.php?sup...0&dID=4&lng=ro

sau

BODY900 (pe asta l-am folosit eu)
              http://www.hbbody.ro/produse.php?sup...0&dID=5&lng=ro
              bidoanele de la Body se infileteaza la pistolul de vopsit si usureaza oarecum treaba

Comentariu

Postat în original de Sony Vezi post
                Am avut rezultate bune cu vopseaua Protecta. Tot sasiul il am vopsit asa.

Ma intreb acum ce sa bag in sasiu, praguri si usi ? Caut ceva sa nu se scurga.

Nu vreau sa te dezamagesc, dar experienta mea cu Protecta n-a fost pe masura asteptarilor : rugina a iesit la suprafata, din nou, in mai putin de 1 an si se pare ca nici colegii forumisti n-o recomanda pentru protectia la exterior.....Citeste aici :
                http://forum.club4x4.ro/showthread.p...l=1#post819635

Comentariu

Ha, si cand ma gandesc ca am ales Hammerite in detrimentul Protecta numai pe considerentul ca se usuca mai repede intre aplicari => mai putin timp mort. ca si la pret era mai avantajoasa Protecta - dar bag de sama ca la calitate da cu minus :D

Comentariu

Pe alt forum, s-a vorbit la un moment despre o solutie facuta in mod special pentru vapoare.
                    Rezistenta acesteia banuiesc ca nu poate fi contestata, insa se poate gasi de cumparat asa ceva?

Cel care a tratat o masina cu aceasta solutie ,"s-a descurcat" prin port la Constanta la santierul naval, insa ulterior a fost imposibil sa gaseasca asa ceva la vanzare.

Vreo idee de ceva echivalent?
                    Ultima editare de pantzerrow; 19.sep.2013, 19:57.

Comentariu

Cea mai sfanta este dezechiparea dupa sasiu. Cu sasiul se merge la baia de zincare si asta e pentru totdeauna.

Vopseaua aia care se vopseste la dublu fund la vapoate este exceptionala, contine pulbere de Zinc si Bronz foarte fina. Asa am antifonat batrana dacie in vremea cand santierele navale erau de stat. Ruginisera doar usile cand am dato la remat

Am sa pun maine foto cu protecta pe sasiu data acum 2 ani.
                      Ultima editare de Sony; 19.sep.2013, 19:17.

Comentariu

durabak. costa, e din USA, dar nu mai ai probleme de rugina. e super rezistenta la zgirieturi. decit sa faci o varza la fiecare 2 ani, mai bine dai ceva mai mult si te tine 5-6 ani...
                        iar daca vrei ceva romanesc dar rezistent, pentru protectie, da niste clor-cauciuc. e ieftin si face treaba. la 62 a tinut circa 8 ani.
                        Ultima editare de air_wolf; 19.sep.2013, 23:09.
                        The Climber - V6 4runner 1st gen. on 31x11.5x15 TSL SX, T-Max 9500
                        4x4MANIA is where we are !!!
                        “ It doesn't matter how slowly you go, as long as you don't stop. ” — Confucius.

Comentariu

asa vopsele si grunduri sunt multe, gen:

http://www.emex.ro/grunduri-anticorozive.html

http://www.rust-oleum.eu/english

depinde ce po sa gasesti si ce vrei sa folosesti.
                          La un Y60 pe care l-am avut mai demult am folosit ceva grund culoare gri petrol de uz industrial, a facut un prieten rost de el si mi-a spus ca ar fi ceva din gama "rust-oleum", dar nu stiu exact ce produs a fost. Cert este ca a protejat exceptional (sasiu, pasaje roti, contraripi, etc.) , nu s-a agatat rugina deloc de masina.

Comentariu

Procesare...
                          X