Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Directie R20

Adună
X

• Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

Re: Directie R20

Buuun , acum stam asa:
    -Capatul bara inlocuit
    -pivotul inlocuit
    -bucsile tiranti inlocuite
    -geometrie facuta
    Rezultatul este urmatorul:
    Pe drum usor inclinat in dr. masina trage dreapta
    Pe drum usor inclinat in stg. masina trage stanga
    Cu linia continua intre roti masina merge drept.
    Sincer sa fiu am ajuns de unde am plecat.Masina mea merge drept numai in parcare la mol
    Nissan Terrano R20 Panzer II BFG MT
    Nissan Patrol Y61 Panzer IV BFG MT
    Natura si aventura

Comentariu

Tind sa ma declar pertotal nemultumit de directia masinii.
      Acum nu stiu ce sa mai fac :(. Totul este schimbat , nu mai exista nici un joc, masina nu merge drept.
      La dr. fata ii stricat un prezon. Se invarte in gol . Din cauza lui nu am putut schimba rotile fata cu cele spate. Rotile spate sunt uzate uniform, in timp ce rotile fata au uzura pe interior.
      Martea viitoare va fi inlocuit prezonul buclucas, apoi schimbate rotile intre ele si verificate si bucsile bara panthard si bucsile de tendoane spate inca o data.
      Daca nici asa nu se rezolva nu cred ca ar mai fi ceva de facut.
      Natura si aventura

Comentariu

Postat în original de ovidiua-car Vezi post
        Trebuie reglata torsiunea si ulterior geometria.....Trebuie verificat axul de la bratul inferio,care are prinderea spre spate si probabil exista o uzura majora in suport...adica este ovalizat orificiul.... Asta permite convergentei sa se modifice (adica deschide fata).....si concluzia este ceea ce se-ntampla....
        Deci S-a facut la masina tot ce mi-a trecut prin cap pana acum. Sa imi fie cu iertare dar eu nu mai inteleg cum dracului merge ea intr-o parte cand pe aparat toate valorile sunt cu verde. Daca ma poate ajuta cineva cu vreo idee as fi recunoscator.
        La ce te referi prin reglarea torsiunii?
        Natura si aventura

Comentariu

Ataseaza te rog raportul de la geometrie, sa vaza si ochiul nostru cum e toata verde
          Cînd te-ai nascut, tu ai plîns iar altii s-au bucurat. Traieste-ti viata astfel încît, cînd vei muri, toti sa plînga, iar tu sa zîmbesti.

Comentariu

Nu te mai chinui , comportamentul e normal . Odata cu modificarea pozitiei elementelor suspensiei se modifica unghiurile geometriei ( foarte putin totusi sesizabil ) .
            Geometrie neutra cu cursa lunga a suspensiei nu e aplicabila practic ( ar trebui sa fie cu multe articulatii compensatoare , cu o cinematica complexa ) . Acum ceva timp am vrut sa fiu eu mai destept decat miezul din gogoasa , incercand sa pun in practica o directie perfect neutra . pentru un bughy-caracatita . Nu e posibil fara compromisuri ... iar fabricantii au de rezolvat la o masina amplasarea multor componente - trebuie sa faca compromisuri si sa le ingramadeasca cumva si masina sa mai fie si utilizabila . Uneori pare ca s-a construit total gresit , dar e o solutie la care multi si-au batut capul si nu erau prosti .... ( desi ... ... uneori ... parca .... cum sa trebuiasca sa demontezi motorul pentru a repara electromotorul cand putea fi montat invers , pe cutia de viteze ... la Renault ...) ...
            ... sa fim corecti pana la capat !
            Nu cere nimeni sa fii impecabil si un fel de varf de gama , doar corect e destul !

Comentariu

Postat în original de Irod Vezi post
              Deci S-a facut la masina tot ce mi-a trecut prin cap pana acum. Sa imi fie cu iertare dar eu nu mai inteleg cum dracului merge ea intr-o parte cand pe aparat toate valorile sunt cu verde. Daca ma poate ajuta cineva cu vreo idee as fi recunoscator.
              La ce te referi prin reglarea torsiunii?
              probabil se refera la reglarea barilor de torsiune

Comentariu

Hmmm...

Masoara distanta de la buza jantei de jos pana la aripa sau overfender...fata-spate, stanga-dreapta. Pune valorile aici. Mai vorbim dupa aia ...

A ...si inca un lucru ...nu te mai apuca sa investesti banii in piese ...intai diagnostic, vezi ce e de schimbat si dupa aia ...mastercard!

La mine sta directia singura ...fara sa pun labele pe volan ...directie facuta "profesional" ...la sfoara!
                Ultima editare de Yonutz; 29.mar.2014, 00:07.
                consiliere - diagnoza - evaluare - recovery

Comentariu

Am sa pun si valorile cu suspensia azi sau maine.
                  Intre timp s-au intamplat urmatoarele. Am pus pneurile de pe spate pe fata si am dus masina la un alt atelier de geometrie. S-a facut geometria si surpriza. Si pivotul superior de pe dr. e dus si va trebui inlocuit. Au mai spus ca in zona tirantului pe partea dreapta pe fata vor trebui introduse saibe distantier speciale cu scop de avansare usoara a rotii dreapta fata (masina trage dr. - si s-a constatat ca roata stg. fata ar avea o pozitie mai anterioara fata de roata dreapta fata).
                  In ciuda faptului ca mai sunt piese de pus, dupa geometria de aici masina are un comportament mult imbunatatit, lucru ce ma face sa cred ca cei de dinainte nu faceau ceva bine.
                  Natura si aventura

Comentariu

Pivotul stricat a fost inlocuit. Desi initial el nu a fost descoperit de cei la care am fost prima data la geometrie. Cand mi-au spus cei de la atelierul 2 ca e dus nu mi-a venit sa cred. Am verificat si eu la mana si jocul parea 0. Le-am spus ca nu are rost sa il schimb dar ei au spus ca nu vor face geometria daca nu il schimb.
                    Uff..... cred ca v-am plictisit... am dat jos pivotul, si da avea joc, nu mare dar avea.
                    Dupa ce am pus pivotul cel nou masina parca trage un pic mai tare dreapta.
                    Cei de la geometrie au comandat deja saibele. Cand ajung piesele masina intra din nou la geometrie. Sa vedem ce va fi de data aceasta.
                    Natura si aventura

Comentariu

Inca nu am fost la geometrie, dar am facut ieri un drum de 350 km. Masina mai targe dreapta in principiu. Mult mai rar . Daca drumul e perfect plan sau cu cadere spre stanga nu mai trage deloc. Daca e spre dreapta trage dreapta dar forta cu care trebuie sa tin volanul e foarte mica. Oricum mult mai mica decat inainte de reparatii.
                      Natura si aventura

Comentariu

Buuuuun, ieri au fost puse saibele distantiere de la tirantul rotii dr. fata. Scopul lor fiind de avansare a rotii dreapta fata. Apoi a urmat un lung sir de probe , reglaje de geometrie cat si ale casetei de directie. Timpul de lucru total a fost de 8 ore.
                        Ca rezultat :
                        - jocul volanului stanga-dreapta fara sa fie angajate rotile a fost adus spre zero
                        -masina merge perfect drept (in sarcina - pe accelerare)
                        -masina merge drept o vreme apoi vireaza usor dreapta cand e in viteza dar e pe franande motor
                        Dupa reglajele de acum ma declar foarte multumit dar inca nu e gata. Baietii de la geometrie au spus ca mai mult de atat pe fata nu se poate obtine asa ca s-au concentrat pe puricarea puntii spate:
                        -au descoperit jocuri in bucsile de tendoane ale puntii spate pe partea dreapta.
                        Asa ca ultima ipoteza lansata e ca Panzer II nu va merge perfect numai dupa inlocuirea acestora.
                        Dupa masa daca am timp ma bag personal si verific tot ce inseamna bucsi de tendoane si de bara stabi.
                        Natura si aventura

Comentariu

Irod, te urmaresc de ceva vreme cu posturile tale...sunt posesor nou de terrano, cumparat la second, si pot sa spun cand l-am luat m-m speriat cum mergea si tremura la viteze de peste 70...boon, masina second, asta e, schimbam...am bagat 500 de euro cap coada cu manopera si am schimbat tot ce inseamna suspensie si directie (aproape...) atat fata cat si spate...
                          acum masina merge impecabil fara trageri de directie in nici o parte...probabil ca secretul la masinile astea este sa le identifici si sa le schimbi cam tot ce se poate in faza incipienta...mecanicii mei cand au facut lista cu piese nu se mai termina, ma speriam...noroc ca sunt ieftine :))
                          acum pot sa ma declar super multumit de ea si pe asfalt (desi cam zgomotoasa)....
                          ce mi-ai dat seama e ca au foarte multe piese de directie...

Comentariu

Is cam multe minuni pe fata..... .
                            Eu am facut numai in 2014 vreo 4 geometrii pana sa fie treaba ok. Faza ii ca am vb cu multa lume si nimeni nu stia de existenta acestor saibe de avansare a rotii fata. Si exact piesa asta mica a facut diferenta in reglaje.
                            Mai trebuie sa vad acum cum sta cu bucsile de tendoane.
                            Natura si aventura

Comentariu

Nu am mai postat pe aci ca masina s-a miscat decent. De ce spun decent? Pentru ca directia nu am reusit sa o fac neutra. Oricat s-a lucrat la ea tot aveam impresia ca trage usor dreapta. Pe de alta parte odata ce directia a fost facuta nu a mai consumat deloc cauciucurile neuniform. Lansez pe aceasta cale o intrebare pentru cei mai experimentati : este posibil ca masina sa nu uzeze neuniform cauciucurile dar sa nu aiba directia reglata bine? ca nu mai inteleg nimic.
                              In alta ordine de idei de cateva saptamani ceva s-a schimbat. Adica nu mai trage deloc si simt ca directia e perfect echilibrata. Asta nu s-a intamplat dupa un reglaj de geometrie ci dupa un schimb de roti. Masina era initial incaltata cu jante tabla OEM 16" si gume 235/70/16 BFG MT. In loc de astea am pus jante aliaj 16" OEM si gume 265/70/16 profil rutier. Ambele seturi de jante sunt originale de NISSAN. Masina merge acum perfect. Ce credeti ? ceva explicatii posibile pentru ce v-am povestit?
                              Natura si aventura

Comentariu

Ai trecut la un ET mai pozitiv .
                                ... sa fim corecti pana la capat !
                                Nu cere nimeni sa fii impecabil si un fel de varf de gama , doar corect e destul !

Comentariu

Procesare...
                                X

Sqreen | Runtime Application Protection