Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Directie R20

Adună
X

• Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

Re: Directie R20

Postat în original de cos Vezi post
    Ai trecut la un ET mai pozitiv .
    eu as spune ca nu, nu am gasit pe ele scris ceva legat de ET. Dar jantele sunt prezentate cu poze in sectiunea jante in doua topicuri diferite intitulate recunoaste janta. Oricum la ochi par a avea ambele modele ET pozitiv in jur de 5-10.
    Nissan Terrano R20 Panzer II BFG MT
    Nissan Patrol Y61 Panzer IV BFG MT
    Natura si aventura

Comentariu

Postat în original de Irod Vezi post
      eu as spune ca nu, nu am gasit pe ele scris ceva legat de ET. Dar jantele sunt prezentate cu poze in sectiunea jante in doua topicuri diferite intitulate recunoaste janta. Oricum la ochi par a avea ambele modele ET pozitiv in jur de 5-10.
      Posibil ca anvelopa respectiva sa fi fost cu probleme. Unde ai facut geometria ? imi poti recomanda si mie , trebuie sa fac si eu acest lucru...si nu stiu unde sa ma duc :) as vrea sa merg la cineva la care a mai facut la acest tip de suspensie.
      Ultima editare de Halogen; 20.oct.2015, 18:52.

Comentariu

eu iti recomand dar te-ai uitat la semnatura? ai vazut ca eu locuiesc in Baia Mare?
        Am facut geometria la ATP Exodus. E o multinationala cu capital romanesc. In mod normal ar trebui sa aiba punct de lucru si in Bucuresti dar nu stiu.
        Natura si aventura

Comentariu

masina poate sa nu toceasca anvelope , fara a avea unghiurile pe verde :)
          spune-ne si noua cat de tare trage....adica la viteza de 100 km/h in x metri deviaza cam y metri
          si apoi fata mare nu o faci , asa ca abuzeaz-o :))

Comentariu

Postat în original de Irod Vezi post
            eu iti recomand dar te-ai uitat la semnatura? ai vazut ca eu locuiesc in Baia Mare?
            Am facut geometria la ATP Exodus. E o multinationala cu capital romanesc. In mod normal ar trebui sa aiba punct de lucru si in Bucuresti dar nu stiu.
            Am omis acest lucru , o sa vad prin bucuresti ce gasesc :D mersi de info.

Comentariu

Postat în original de patriciu Vezi post
              masina poate sa nu toceasca anvelope , fara a avea unghiurile pe verde :)
              spune-ne si noua cat de tare trage....adica la viteza de 100 km/h in x metri deviaza cam y metri
              si apoi fata mare nu o faci , asa ca abuzeaz-o :))
              asta cu cat trage ii tare relativa, e in functie de drum , spre exemplu pe anumite sectoare de drum ( mai ales pe cele cu sens unic unde drumul nu are inclinatie spre dreapta ci e perfect drept sau inclinat spre stanga , tinde sa nu traga de loc). Daca drumul e inclinat usor spre dreapta in 20 m ma scotea pe margine cu gumele vechi. Forta care trebuia sa o pun pe volan ca sa pastrez cursul era infima dar treaba era ca nu avea acea tendinta neutra de a sta pe drum care o au foarte multe masini. Acum cu gumele noi inca nu am fost la drum lung asa ca inca nu pot sa ma pronunt.
              Natura si aventura

Comentariu

eu zic sa nu iti bati capul, la primul sant mai sanatos sau o groapa mai mare undeva in teren si masina iarasi trage stanga. pe urma dai in alta si poate ai norocul sa traga dreapta(si se indreapta situatia). Eu m-am tot chinuit cu a mea si am lasat totul balta pana la urma(desi am facut de cateva ori sa stea dreapta, si pe drum si volanul...)

Comentariu

cam asa ceva am facut la al meu. pozele sunt de pe net Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	Steering20009.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	33,8 KB 
ID:	981098Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	5361_centrelink_3_2.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	50,5 KB 
ID:	981097

are si calmini.
                  DXX

Comentariu

da ... asta e o semicaseta ramforsata , am vazut asta la colegii portughezi.
                    Natura si aventura

Comentariu

semicaseta ca semicaseta, uitati va si la bara de legatura. s a renuntat la doua capete de bara din cele 4
                      DXX

Comentariu

tot rasfoind forumuri de pe-afara, la Terrano modelul WD21 am vazut ca mai exista variant montarii unei casete de directie manuala in locul levierului intermediar/semi-casetei de directie. Daca sistemul la R20 e la fel ca la modelul anterior de Terrano, presupun ca si acolo e valabila variant asta.

Avantajele tehnice sunt reprezentate de sistemul de 3 rulmenti cu ace pe care se roteste axul casetei de directiv manuala, comparativ cu sistemul de bucsa sau ce e in varianta de levier intermediar/semi-caseta.

Un alt detaliu la Solutia de mai sus este ca bratul de legatura intre bara de directive si semi-caseta, a carui prindere trebuie majorata pe partea cu caseta manuala, axul acesteia fiind mai gros decat al piesei originale de acolo.

Comentariu

Intodeauna m-am intrebat care e motivul pentru care semicasetele sunt atat de fragil dimensionate , unele fiind chiar un ax amarat intr-o bucsa de cauciuc la fel de amarata cu ceva saibe subtiri de tabla etc ...

Nu m-as duce chiar pana la folosirea unei casete intregi doar pentru axul ei , devreme ce pot oricand sa pun in practica o semicaseta simpla cu o largaruire cel putin la fel de durabila . Doi rulmenti cu role seria NU sau NUP si un arbore bine elaborat sau si mai simplu doi rulmenti conici 3030 si un simering plus un ungator si un arbore mult mai simplu , ar fi chiar si ajustabil adica teoretic ar merge si la alte generatii mostenitoare ... ma rog , cam asta e idea ... detaliile ar face restul ... Chiar si cu totul nou si cu materiale de calitate tot as iesi mai ieftin decat o caseta de directie SH . Si cred ca la a doua as iesi in profit ...
                          ... sa fim corecti pana la capat !
                          Nu cere nimeni sa fii impecabil si un fel de varf de gama , doar corect e destul !

Comentariu

Stie cineva dimensiunile saibelor de reglaj pentru camber/caster ?

Comentariu

1 / 2 / 2.6 / 3 / 4 mm cele pentru reglaj grosier
                              1 / 2 mm cele pentru reglaj fin
                              manualul zice a se folosi maxim 2 simultan pe o parte
                              Ultima editare de Astral; 19.nov.2015, 17:58.

Comentariu

Grosimea o stiu, nu mai stiu diametrul interior. Pentru reglajul fin mai sunt si alte grosimi. Voi desface un surub pentru diametru. Multumesc.

Comentariu

Procesare...
                                X