Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Directie R20

Adună
X

• Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

Re: Directie R20

poti desface un surub
    pentru reglaj e nevoie de a le desface pe amandoua

sunt saibe rotunde in spate.
    DXX

Comentariu

Postat în original de miky_ Vezi post
      Grosimea o stiu, nu mai stiu diametrul interior. Pentru reglajul fin mai sunt si alte grosimi. Voi desface un surub pentru diametru. Multumesc.

singurele grosimi sunt cele scrise de mine
      restul e artizanat :0

P.S. Mihai , poti sa ma suni :)

Comentariu

Nr ...

Comentariu

Am mari probleme cu geometria rotilor din fata, am pus acum 3 saptamani flanse de 30 si azi cand m-am uitat la roti partea interioara a gumelor fata e aproape stearsa iar pe partea exterioara crestele sunt doar putin uzate, mi-a venit sa urlu in mijlocul strazi cand am vazut, erau un set de 4 BFG MT 31 cumparate noi in vara si acum pot sa arunc 2 din ele, ce naiba am gresit, e din cazua flanselor sau e o alta problema ca vreau sa o remediez rapid
          PS
          daca are careva 2 bucati BFG MT 31x10.5/15 cu uzura mica spre medie sunt interesat
          Mercedes G Wolf 461 300GD
          Nissan Terrano II R20 2.7 TDi

Comentariu

Postat în original de bogus Vezi post
            .........
            PS
            daca are careva 2 bucati BFG MT 31x10.5/15 cu uzura mica spre medie sunt interesat

Pentru asta pune anunt la Mica Publicitate !

Regulament

Comentariu

Am mari probleme cu geometria rotilor din fata, am pus acum 3 saptamani flanse de 30 si azi cand m-am uitat la roti partea interioara a gumelor fata e aproape stearsa iar pe partea exterioara crestele sunt doar putin uzate, mi-a venit sa urlu in mijlocul strazi cand am vazut, erau un set de 4 BFG MT 31 cumparate noi in vara si acum pot sa arunc 2 din ele, ce naiba am gresit, e din cazua flanselor sau e o alta problema ca vreau sa o remediez rapid
              PS
              ai gresit ca nu ai monitorizat atent pneurile.
              Crede-ma eu am in familie 2 R20 . Cel pe care il conduc eu il am de 8 ani. Masina asta e f rezistenta , indura multe , dar cand vine vorba de directie este o p***a cu P mare!
              O groapa mai zdravana si ai dereglat-o. Nu ii musai sa distrugi vreo piesa ci doar sa dereglezi directia si apoi amin gume .
              Nissan Terrano R20 Panzer II BFG MT
              Nissan Patrol Y61 Panzer IV BFG MT
              Natura si aventura

Comentariu

Insist sa cred ca e o problema din cauza flanselor pentru ca gumele sunt roase exact de la jumate in interior si sunt roase perfect la fel, ieri am dus masina la spalat iar cand am plecat m-am intalnit cu cineva, i-am aratat ce am patit cu gumele si am constatat cu stupoare ca jumate din partea de rulare era neagra spalata iar jumate avea culoarea gri prafuit de la contactul cu asfaltul.... deci in cei 3km parcursi de dupa spalare partea exterioara a gumei nici nu a atins asfaltul
                ...si mai mult decat atat problemele au aparut de 3-4 saptamani de cand le-am pus, ca altfel as fi observat la montaj cand am dat fiecare roata jos si am avut timp se le studiez

Comentariu

treaba e asa , cu flanse sau cu jante cu ET- roata ar trebui sa ,,calce,, tot perpendicular pe suprafata de rulare. La tine cred ca rotile stau asa : / \ lucru care la inceput fara flanse nu era vizibil cu ochiul liber dar afecta pneurile (intr-o mai mica masura ) odata adaugate flansele rotile s-au inclinat si mai mult, uzura crescand galopant. Trebuie sa verifici de urgenta starea pivotilor inferiori de ambele parti, sunt 90% convins ca sunt terminati. Numai din flanse nu era permis sa apara o asemenea uzura.
                  Pe spate nu ai pus flanse?
                  Ultima editare de Irod; 22.dec.2015, 10:39.
                  Natura si aventura

Comentariu

Sigur ca am pus flanse si pe spate si gumele sunt perfecte, dar acolo e punte rigida nu brate ca pe fata

Comentariu

cu siguranta ai ceva probleme la bucsaraia fata care iti dau caderea rotii, cum s-a spus mai devreme, pivotii inferiori trebuie verificati, si saibele de reglaj ale basculei superioare, la prinderea de sasiu. pe forum nu vei rezolva problema, fie te apuci de desfacut, daca ai cunostintele si sculele necesare, fie mergi la un service unde vor costata ei piesele uzate si iti dau necesarul de schimb.

Comentariu

Sigur ca am pus flanse si pe spate si gumele sunt perfecte, dar acolo e punte rigida nu brate ca pe fata
                        da stiu... am si eu, tocmai asta iti arata ca gumele s-au distrus datorita unei probleme preexistente si nu datorita flanselor. asta este ceea ce voiam sa subliniez si in postarea de mai devreme.
                        Natura si aventura

Comentariu

mai bagi niste saibe la bascula superioara la prindere si o reglezi pana la urma. Oricum dupa cum mai spun colegi ai putea avea probleme si din pricina pivotilor inferiori(dar cam cu greu cred ca s-au dus amandoi si e la fel unghiul la ambele).

Mai poti si ridica putin fata la masina din barile de torsiune si atunci o sa se mai indrepte rotile.

Comentariu

dupa orice manevra de genul , trebuie facut unghiul de fuga. E clar ca unghiul de fuga e praf daca rotile stau asa.
                            Natura si aventura

Comentariu

Procesare...
                            X