Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Modificare Nissan Terrano ll 2002 2.7 5 usi


octav94

Postări Recomandate

Va salut..nu de mult timp am gasit acest forum si sincer nu imi pare rau. Dupa cum ati vazut si in descriere, detin un nissan terrano r20 2002 2.7tdi. As dori cateva sfaturi de la voi in privinta modificarii, vreau sa imi fac masina pentru vanatoare, suspensie inaltata gume de 31 si alte cateva modificari.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Modificare Nissan Terrano ll 2002 2.7 5 usi

 

Bine ai venit in randul posesorilor de R20. Pentru 31 ai decat 2 variante ( ambele implica flexul) , deci sa revenim:

1. Cea mai buna - suspension lift + flex

2. Mai putin buna dar mai ieftina - body lift + flex

Nissan Terrano R20 Panzer II BFG MT

Nissan Patrol Y61 Panzer IV BFG MT

Natura si aventura

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Modificare Nissan Terrano ll 2002 2.7 5 usi

 

Variante de kit-uri de suspensie:

 

images?q=tbn:ANd9GcSE_-lPtM0jpKgyjKjLSxqUGQjrRVZaP4b-OlKc23s8_ocOE0vp

Old Man Emu

Nitrocharger Sport

suspensieOMEterrano2.jpg.230cba672e53a77718afe43bcb14fbc2.jpg

 

678,60 euro TVA inclus

Kit-ul contine 4 amortizoare si 2 arcuri spate si ofera o inaltare de 4 cm. Ajustarea pe fata se face prin reglarea din barile de torsiune existente.

 

 

 

images?q=tbn:ANd9GcR4CBvP763tEjzICDdo_vvOBawdHpeuyofbTFisps-XB2Qj88Rz

Ironman4x4

Nitrogas

790-1185-large.jpg.48840a8df705820ef1162b13492c1a19.jpg

 

 

870 euro TVA inclus

Kit-ul contine 4 amortizoare, arcuri spate si bare de torsiune HD fata. Lift fata 30 mm, spate 40mm, la varianta lunga lift spate 30mm.

 

 

Exista si varianta ieftina dar cu unele semne de intrebare de a monta un kit de distatiere la arcurile spate si prelungitoare la tija amortizoarelor combinata cu reglajul barilor de torsiune pe fata.

 

Daca vrei o inaltare si mai mare, atunci poti combina inatarea din suspensie cu inaltarea caroseriei pe sasiu (body lift) cu un kit de maxim 5 cm.

bodylift.jpg.c43d20baba08fa2360c2e74ff18cfe39.jpg

 

10782.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Modificare Nissan Terrano ll 2002 2.7 5 usi

 

A mea are Iron Man fata/spate, inclusiv bari de torsiune schimbate. O folosesc tot la vanatoare (cel mai des) si i-am schimbat inclusiv marimea jantelor - de la 15 la 16, ceea ce pe un Terrano de generatia ei este mai rar.

 

Masina se comporta bine spre foarte bine, dar nu uita: Terrano este o masina inalta si ingusta, nascuta pentru forestiere si/sau drumuri mai nasoale, nicidecum chestii mai greute. Asa ca scoate cumva rotile in afara masinii sa ii corectezi stabilitatea laterala si comportamentul pe ravene.

Scot fum din A/T-uri
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Modificare Nissan Terrano ll 2002 2.7 5 usi

 

salut unde gasesc si eu acesc kit de la ironman? si cu cat ai innaltat masina?

 

La farmacie???

 

Glumesc ...tocmai ai primit o oferta mai sus ...:grin:

consiliere - diagnoza - evaluare - recovery

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Modificare Nissan Terrano ll 2002 2.7 5 usi

 

salut unde gasesc si eu acesc kit de la ironman? si cu cat ai innaltat masina?

 

De la orice distribuitor IRONMAN4x4.

Daca nu ai unul in zona ta, poti apela si la noi.

Putem comanda kit-ul si il trimitem direct la tine urmand sa iti gasesti un service care sa il monteze.

 

Daca ai chef de un drum pana la Cluj ti-l putem monta chiar noi. :grin:

Iti programezi un weekend cu familia si pana vizitati voi Clujul si imprejurimile, kitul e montat si reglat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Modificare Nissan Terrano ll 2002 2.7 5 usi

 

Am rezolvat...am facut comanda de kit urmeaza sa il ridic...mai am cateva nelamuriri :D

1) Care este dimensiunea maxima a cauciucurilor care le pot pune pe masina fara sa decupez din aripi?

2) Cat se decupeaza din aripi pentru a incape cauciucurile de 31?

3) Pentru cauciucurile de 31 ce modificari mai sunt necesare in afara de decuparea aripilor?

4) Rezista transmisia masinii pt 31 sau trebuie ceva schimbat?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Modificare Nissan Terrano ll 2002 2.7 5 usi

 

Am rezolvat...am facut comanda de kit urmeaza sa il ridic...mai am cateva nelamuriri :D

1) Care este dimensiunea maxima a cauciucurilor care le pot pune pe masina fara sa decupez din aripi?

2) Cat se decupeaza din aripi pentru a incape cauciucurile de 31?

3) Pentru cauciucurile de 31 ce modificari mai sunt necesare in afara de decuparea aripilor?

4) Rezista transmisia masinii pt 31 sau trebuie ceva schimbat?

 

Daca tot ai luat kitul de suspensie cumpara si body liftul ca body liftul e ieftin si atunci nu trebuie taiat din aripi asa mult ma gandesc.

Eu stiu ca transmisia duce fara probleme pana la 33, asa ca la 31 chiar nu ar trebui sa iti bati capul.

Nissan Terrano R20 Panzer II BFG MT

Nissan Patrol Y61 Panzer IV BFG MT

Natura si aventura

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Modificare Nissan Terrano ll 2002 2.7 5 usi

 

Salutare baieti...masina a ajuns azi la service unde am constatat urmatoarele :D: placute frana tocite toata bucsaraia fata trebuie schimbata, joc in semicarcasa de directie, tamburi frana terminati, finala tobei coapta de atatia ani, joc la crucile cardanice si planetara dreapta fata troncane ... Piesele o sa le inlocuiesc cu unele noi dar after din pricina preturilor foarte piperate din reprezentanta...am o mica nelamurire si nu stiu ce sa fac sa caut planetara la dezmembrari sau sa iau alta after:D o sa revin cu poze mai tarziu sa va arat cum era masina inainte de a intra in service

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Modificare Nissan Terrano ll 2002 2.7 5 usi

 

Inainte sa hotarasti sa mergi pe after market ar trebui sa vezi si cat sunt preturile pe original. Exista situatii in care piesele after market sunt la acelas pret cu cele originale. Noi avem in familie 2 bucati de R 20 de ceva ani incoace. Sincer din ce am observat nu prea merita de pus pe ele decat 2 branduri (Lamfoerder sau Nissan). Alte incercari de dif. chestii ce le-am pus s-au stricat extrem de rapid.

Nu ai spus care parte a planetarei este stricata dinspre roata sau dinspre grup.

Nissan Terrano R20 Panzer II BFG MT

Nissan Patrol Y61 Panzer IV BFG MT

Natura si aventura

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Modificare Nissan Terrano ll 2002 2.7 5 usi

 

Atunci te poti orienta spre un cap de planetara after market.

ATENTIE la burduful planetarei. Dupa ce vreme de ani am mers pe burdufe after market am constatat ca acestea nu tineau in medie mai mult de 7-8 luni. Asta inseamna ca tot la 2 ani de 3 ori manopera cacacioasa de schimbat burduful.

Eu am acum pe masina mea ambele capete dinspre roata after market si burdufele Nissan.

Nissan Terrano R20 Panzer II BFG MT

Nissan Patrol Y61 Panzer IV BFG MT

Natura si aventura

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Modificare Nissan Terrano ll 2002 2.7 5 usi

 

salut...am o nelamurire cu pozele astea tot incerc sa adaug pe forum si nu se incarca s-a mai intamplat la cineva? In legatura cu masina luni sau marti o scot din service :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Modificare Nissan Terrano ll 2002 2.7 5 usi

 

Bine ai venit in randul posesorilor de R20. Pentru 31 ai decat 2 variante ( ambele implica flexul) , deci sa

2. Mai putin buna dar mai ieftina - body lift + flex

 

referitor la ce spui mai sus ... te referi la ridicarea din barile de torsiune ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Modificare Nissan Terrano ll 2002 2.7 5 usi

 

Salut...pe masina am pus un kit de suspensie de la ironman care a innaltat masina undeva la 7 cm pe spate si 5 pe fata din ce am masurat eu...desigur pe fata ridici masina din barile de torsiune. Eu sm un tovaras care are tot un R20 ca al meu din 2002 si are suspensia stock care a trans barile de torsiune la maxim si a ridicat-o aproape cat a mea

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Modificare Nissan Terrano ll 2002 2.7 5 usi

 

Ei bine a mea masinuta iese maine din service :D abia astept sa vad cum se comporta in teren... A suferit muulte operatiuni de "readucere la viata" sa spun asa dar a iesit chiar bine :) Maine ii curat EGR-ul si ma bate gandul sa ii maresc si presiunea din turbina sa traga mai bine ce parere aveti? Intre timp a mai primit si o bara de leduri de la domnu Alecu pe care sper sa o montez tot maine... Mai am o intrebare daca ii pun cauciucuri de 255 mai trebuie decupat ceva din aripile fata? O sa revin cu poze cand o sa reusesc sa le incarc pe site. Toate cele bune!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Modificare Nissan Terrano ll 2002 2.7 5 usi

 

255/70/16 ? Sincer eu cred ca nu mai trebuie decupat.

Eu mai stiu o smecherie de aci de pe forum cat si de pe forum de la portughezi.

(nu am incercat-o personal) Cica pe jentile de Patrol pe 15 ar intra 31 pe R20 fara sa trebuiasca decupat.

Nissan Terrano R20 Panzer II BFG MT

Nissan Patrol Y61 Panzer IV BFG MT

Natura si aventura

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Modificare Nissan Terrano ll 2002 2.7 5 usi

 

255/70/16 ? Sincer eu cred ca nu mai trebuie decupat.

Eu mai stiu o smecherie de aci de pe forum cat si de pe forum de la portughezi.

(nu am incercat-o personal) Cica pe jentile de Patrol pe 15 ar intra 31 pe R20 fara sa trebuiasca decupat.

 

eu tocmai am cumparat jante de patrol pe 15 cu 8J si cauciucuri 31x10,5x15 si trebuie sa decupez cu toate cae ridicata aproape maxim din barile de torsiune.

pe scurt trebuie decupat din fata din aripa deoarece nu pot coti ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Modificare Nissan Terrano ll 2002 2.7 5 usi

 

eu tocmai am cumparat jante de patrol pe 15 cu 8J si cauciucuri 31x10,5x15 si trebuie sa decupez cu toate cae ridicata aproape maxim din barile de torsiune.

pe scurt trebuie decupat din fata din aripa deoarece nu pot coti ...

 

Ai ramas pe barile de torsiune originale ?

De la ce firma sunt gumele pe 31 ?

Ma gandesc ca la puntea spate nu a trebuit deloc taiat. Unde mai exact a trebuit taiat la puntea fata?

Nissan Terrano R20 Panzer II BFG MT

Nissan Patrol Y61 Panzer IV BFG MT

Natura si aventura

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Modificare Nissan Terrano ll 2002 2.7 5 usi

 

Ai ramas pe barile de torsiune originale ?

De la ce firma sunt gumele pe 31 ?

Ma gandesc ca la puntea spate nu a trebuit deloc taiat. Unde mai exact a trebuit taiat la puntea fata?

 

da am ramas cu barele de torsiune originale si gumele sunt Matador Izarda 31x10.5x15 puse pe jante 8J ET - 22.

la puntea spate nu am probleme deloc dar pe fata pot coti foarte putin ... 90 de grade maxim ca pe urma ating in pragul de pe interior.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Modificare Nissan Terrano ll 2002 2.7 5 usi

 

baieti am scos masina..arata super si se comporta la fel zici ca este alta masina i-am facut testul acum cateva zile si am impresia ca merg cu tractorul acum...problema cu atasarea pozelor o am si acum nu pot incarca poze pe forum...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Modificare Nissan Terrano ll 2002 2.7 5 usi

 

Sigur nu faci ceva bine. Asa ceva nu exista, sa nu poti pune pozele. Spune-mi pe unde te blochezi.

Nissan Terrano R20 Panzer II BFG MT

Nissan Patrol Y61 Panzer IV BFG MT

Natura si aventura

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare