Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Pana unde se poate modifica un Terrano 2 ?

Adună
X

• Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

• Pana unde se poate modifica un Terrano 2 ?

Salutare tuturor,

Nu stiu cat de bine imi merge functia search pe forum si totodata cat de aprofundat a fost cu adevarat acest subiect insa:

Cat de mult se poate modifica un Terrano 2 ?

Intrebarea nu cred ca e doar a mea ci una a celora care doresc sa elimine minusurile din partea fata a acestei masini si totodata sunt dispusi sa faca acest efort financiar.

A cumpara un Patrol sau un HDJ 80 (parerea mea) si sa gasesti o solutie e o chestiune...simpla si tine de buget.
    DAR cateodata dincolo de pasiune exista o provocare sa faci ceva mai special fata de un Patrol sau orice alta Toyota.

De curand am vazut acest filmulet :

la care am adaugat pasiunea pe care o pune colegul Make in a gasi solutii sa isi faca masina "mai speciala" si ajung sa ma intreb oarecum retoric...SI DACA... ?

Solutii au fost gasite de altii :

SAU

ORI

Erau un filmulet destul de detaliat cu unul care pusese o punte de K160 (daca nu ma insel ) insa nu il gasesc

Intrebarea de final si daca se poate un raspuns aici caci poate mai sunt si altii interesati:

Unde se poate face in RO ceva similar si cam ce costuri aproximative ar implica ?

Multumesc anticipat de raspunsurile si ideile sau filmuletele constructive care sa adaca un plus discutiei

PS: Exista chiar solutii funny si totodata utile :

Azi refuzi sa participi la viata publica.
    Maine vei ajunge sa fi condus de inferiorii tai !

Re: Pana unde se poate modifica un Terrano 2 ?

Inca un filmulet trimis de un coleg de pe forum caruia ii multumesc inca o data

Comentariu

Nu e un Terrano 2, dar e un bun exemplu pentru topicul acesta :
      http://forum.club4x4.ro/showthread.p...ssan-Terrano-1

Regulament

Comentariu

Incontestabil , a devenit 'mai calificata' pentru teren . Adica , adio asfalt ... liftata major ( ca atlfel n-ai cum , doar sa relochezi motorul ) , bare stabi - fara ... e o sursa majora de senzatii tari , prea tari ... pentru latimea ei .
        ... sa fim corecti pana la capat !
        Nu cere nimeni sa fii impecabil si un fel de varf de gama , doar corect e destul !

Comentariu

Re: Pana unde se poate modifica un Terrno 2 ?

@ cos
          Eu nu inteleg partea asta cu cat e de ingust R20...., ma tot uit la Mk1 , Mk2, LC90, G Klasse sau Galoper si sa ma bata cucu daca le vad mai late ca R20. Daca vb de Patrol sau LC 100 sau H2 treaba e evidenta dar in restul cazurilor chiar nu inteleg.
          Acum pot fi 2 situatii :
          Ori e o iluzie optica si mai multi useri cred ca R20 e ingust, ori am eu eroare la senzorul de detectat latimea .
          Nissan Terrano R20 Panzer II BFG MT
          Nissan Patrol Y61 Panzer IV BFG MT
          Natura si aventura

Comentariu

Ei aici chiar ai dreptate , e posibil sa judec prin prisma lucrurilor pe care le compar doar cu ce vreau eu sa le compar . Probabil am ramas obsedat de ideea de stabilitate . Daca tii cont de faptul ca am o caroserie ingusta de nissan spaniol , pusa peste punti late de Y61 ( rotile de 10,5 pe jante de -44 ma cam fac caracatita ) intelegi ca as putea avea o scuza cand zic ca e al naibii de inalta pentru latimea ei ...
            Multumesc de intelegere .
            ... sa fim corecti pana la capat !
            Nu cere nimeni sa fii impecabil si un fel de varf de gama , doar corect e destul !

Comentariu

Cred ca este o iluzie optica.De curand sunt posesorul unui terano scurt si este foarte stabil,in schimb in teren mi se pare fragil.
              Fiecare zi trebuie trăită ca și cum ar fi ultima..
              Off-road Alyon Team

Comentariu

Daca mergi cu el si in teren si pe asfalt sunt de acord cu tine. Piesele de pe puntea fata iau repede damage in teren si apoi mersul pe sosea devine un calvar. Daca ai merge numai in tersn cu el nu ar fi stres ca bate una sau alta sau ca trage stanga sau dreapta. Eu am folosit R20 vreme de cativa ani mixt: teren + sosea.
                Dupa aceasta perioada de timp nu mai cred in el ca masina mixta. Terrano daca nu vrei sa cheltui cu el o gramada de bani ai doua variante:
                Ori numai sosea.
                Ori numai offroad si atunci nu bagi in seama ca mai cariie si maraie.
                Ultima editare de Irod; 29.apr.2014, 13:18.
                Natura si aventura

Comentariu

Aici veti gasi niste modificari totale in ceea ce priveste aceasta masina

http://nissantrailriders.com/forum_o...php?f=10&t=299

Comentariu

Munca ce a depus-o nenea asta e de admirat. Am mai vazut asa ceva pe siteuri portugheze.
                    Sincer consider R20 ul o masina per total buna. Si ma gandes ofticat pe astia cu ochii mici oare de ce naiba i-au pus suspensie independenta pe fata. De ar fi avut fata rigida ar fi fost o masina foarte buna.
                    Natura si aventura

Comentariu

Salut
                      Din punctul meu de vedere cu experienta pe care o am terrano se poate modifica fără nici-o limită ,atuul principal este motorul de 2,7 foarte fiabil si foarte elastic (cunosc trei patroale pregătite de extrem cu motoare de terrano)

Comentariu

daca nu vb de masini taiate R20 ar mai avea si avantajul faptului ca e mai scurt decat un Patrol sau Lc de exemplu. Cum a zis si dany motorul de 2,7 e f fiabil si distributia pe pinioane il face mai usor de intretinut.
                        Natura si aventura

Comentariu

Postat în original de Irod Vezi post
                          daca nu vb de masini taiate R20 ar mai avea si avantajul faptului ca e mai scurt decat un Patrol sau Lc de exemplu. Cum a zis si dany motorul de 2,7 e f fiabil si distributia pe pinioane il face mai usor de intretinut.
                          Să nu uităm de greutatea mai redusă!

Comentariu

Procesare...
                          X