Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

terrano 1

Adună
X

• Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

Re: terrano 1

multumesc pentru raspunsuri.Am gasit pe stoc una la al padrino.O astept sa vina sa vad ce fac, ca deja stau cu masina pe dreapta de doua zile si imi vine sa urlu de nervi.Am vrut sa iau de t2 de la dezmembrari dar in Ct nu am gasit niciunul si nu vreau sa comand din tara ca mi-e frica sa nu se potriveasca si sa nu le iau degeaba ca am vazut ca cea de t2 are alt cod fata de t1.Sper sa o rezolv.

Comentariu

Postat în original de ilidanx Vezi post
      multumesc pentru raspunsuri.Am gasit pe stoc una la al padrino.O astept sa vina sa vad ce fac, ca deja stau cu masina pe dreapta de doua zile si imi vine sa urlu de nervi.Am vrut sa iau de t2 de la dezmembrari dar in Ct nu am gasit niciunul si nu vreau sa comand din tara ca mi-e frica sa nu se potriveasca si sa nu le iau degeaba ca am vazut ca cea de t2 are alt cod fata de t1.Sper sa o rezolv.
      Salut,

Te sfatuiesc sa ai mare grija la montajul barei in flansa canelata de pe brat. Deasemenea am observat ca daca nu bagi piesa de reglaj in canal ( ca in foto anexat) masina trosneste si in timp sa lasa intr-o parte. Daca bara de torsiune nu intra suficient de mult in flansa exista riscul sa patesti ce am patit eu in postul de mai sus. Bafta la montaj!!!

Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	WP_20140906_003.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	354,9 KB 
ID:	960008Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	WP_20140906_002.jpg 
Mărime:	363,8 KB 
ID:	960007Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	WP_20140906_001.jpg 
Mărime:	380,4 KB 
ID:	960006
      EX-NISSAN

Comentariu

gedaci multumesc mult pt explicatii. am rezolvat intr-un fel problema. am gasit undeva la dezmembrari tot ansamblul bari torsiune cu furci si traversa si le-am montat in locul alor mele.problema e ca nu le-am regla calumea si tre sa mai ridic un pic botul masinii ca am 265 70 15 rotile si i-am pus si aparatorile de plastic originale pe aripi si cea din stanga imi tot atinge la viraje.revin cu poze.dar am si alta problema.eu folosesc masina la tractare si acum cateva zile am urcat pe platforma un ford ka pe care am adus-o in capatul platformei si mi-a apasat spatele de imi frecau si rotile din spate in aparatori. ma gandesc daca e posibil sa fie arcurile prea moi imi trebuie unele mai tari sa nu se mai lase la greutate relativ mica.imi puteti da un sfat?revin maine seara cu poze.pana atunci pun una de asta vara :)
        Fișiere atașate

Comentariu

As alege din prima perne de aer suplimentare pe spate , e o solutie versatila si o rezolvare eleganta pentru marea majoritate a situatiilor .
          ... sa fim corecti pana la capat !
          Nu cere nimeni sa fii impecabil si un fel de varf de gama , doar corect e destul !

Comentariu

Postat în original de ilidanx Vezi post
            gedaci multumesc mult pt explicatii. am rezolvat intr-un fel problema. am gasit undeva la dezmembrari tot ansamblul bari torsiune cu furci si traversa si le-am montat in locul alor mele.problema e ca nu le-am regla calumea si tre sa mai ridic un pic botul masinii ca am 265 70 15 rotile si i-am pus si aparatorile de plastic originale pe aripi si cea din stanga imi tot atinge la viraje.revin cu poze.dar am si alta problema.eu folosesc masina la tractare si acum cateva zile am urcat pe platforma un ford ka pe care am adus-o in capatul platformei si mi-a apasat spatele de imi frecau si rotile din spate in aparatori. ma gandesc daca e posibil sa fie arcurile prea moi imi trebuie unele mai tari sa nu se mai lase la greutate relativ mica.imi puteti da un sfat?revin maine seara cu poze.pana atunci pun una de asta vara :)
            Salut,

Eu am arcuri Ome pe spate care mi se par destul de moi, adica si eu patesc acelasi lucru cand tractez platforma incarcata. Am vazut unele wd21 cu arcuri fata de jeep grad cherokee. Nu am aprofundat ideea pentru ca nu m-a interesat.
            Nu stiu daca merita sa incerci solutia colegului cos de mai sus. Costul pernelor suplimentare este destul de ridicat in comparatie cu niste arcuri de la dezmembrari.
            Eu ca sa compensez acest neajuns incerc sa echilibrez cat mai bine incarcatura de pe platforma.

Bafta la modificari.

Ps: Mai baga poze cu agregatul.
            EX-NISSAN

Comentariu

Iaca poze cu agregatul
              Fișiere atașate

Comentariu

din nou probleme. cine ma poate ajuta si pe mine sau unde as putea gasi niste flanse fixe pt rotile fata?

Comentariu

Salut,

Am facut flanse din vechile mrl-uri manuale+ un strungar. Nu recomand asa ceva. Vei avea probleme cu burdufurile la planetare, cu rulmetii care sprijina planetara in fuzeta, directia va vibra, consumul creste etc.

Eu am pus un set de mrl-uri manuale de la AVM si nu am avut probleme.

O seara buna.

Ps: ai cumva la masina de rezerva ornamentul de la geamul spate?

Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	nissan_terrano_2276119_2_orig.jpg 
Mărime:	375,0 KB 
ID:	964868
                  EX-NISSAN

Comentariu

imi pare rau dar nu am ornamentul ala ca asta de piese a fost in patru usi si nu a mai ramas mare lucru din ea ca am oprit doar ce mi-a trebuit ca nu prea aveam unde sa o tin.ma gandeam la flanse doar pentru iarna asta ca mi-a fugit de spate cu remorca incarcata si era sa sar de pe un pod cam mare. Norocul meu ca din toata patania m-am ales doar cu un protap de remorca stramb si o cupla facuta praf dar am realizat ca am mare nevoie de 4x4 pe polei si gheata si nu dispun acum de bani de mrl-uri. Cautam o solutie mai ieftina ptr iarna asta.Sa vad ce naiba o sa fac.

Comentariu

salut,

solutia ieftina de acum te va costa dublu mai tarziu. parerea mea.
                      EX-NISSAN

Comentariu

Postat în original de gedaci_2005 Vezi post
                        salut,

solutia ieftina de acum te va costa dublu mai tarziu. parerea mea.

,i agree
                        Ever tried.Ever failed.Try again.Fail again.Fail better

Comentariu

Buna, am si eu un terano si am o problema, mi s-a stricat delcoul. Unde as putea gasi un delcou? Sau ce modificare as putea face in afara de aprindere electranica. Delcoul pe care il am eu este cu platina si membrana de vacUum. Multumesc anticipat!
                          Ultima editare de Astral; 26.dec.2014, 14:44. Motiv: vacUUm...cu doi U

Comentariu

bogdanteodor21 imi pare rau dar nu te pot ajuta ca al meu e diesel si cel de piese tot diesel a fost. Singura saolutie ar fi sa iti gasesti un delcou original . vezi ca sunt pe olx care dezmembreaza benzinare. Intre timp revin si eu cu alta problema. Are cineva niste scheme de la instalatia electrica pentru wd21? problema e ca imi stau aprinse in bord bateria si becul de motorina si cand urc in turatie scad in intensitate si cand scad in turatie cresc in intensitate. am crezut ca e alternatorul . Am schimbat releu de incarcare si inauntru e ca nou si punte de diode si colector si stator. In relanti imi incarca 12,26 12,40 in turatie urca pana la 14,03 la 3000 de ture. Dati-mi si mie o idee ca nu stiu ce sa i mai fac.Am curatat toate mufele de pe la motor si toate masele nici de acolo nu e.nu mai stiu. va multumesc anticipat

Comentariu

Postat în original de bogdanteodor21 Vezi post
                              Buna, am si eu un terano si am o problema, mi s-a stricat delcoul. Unde as putea gasi un delcou? Sau ce modificare as putea face in afara de aprindere electranica. Delcoul pe care il am eu este cu platina si membrana de vacUum. Multumesc anticipat!

Incearca la dezmembrari...

Comentariu

Procesare...
                              X