Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

terrano 1


ilidanx

Postări Recomandate

va salut. Nici nu am luat bine masina ca au si inceput problemele.una si cea mai mare dintre ele este rugina pe sasiu. a fost putin reparat de fostul proprietar dar problema este ca masina este lasata intr-o parte. Unde pot sa umblu ca sa o inalt pe partea cealalta sa o egalizez? si daca mai exista posesori de wd 21 pe forum unde este seria de pe sasiu ca nu o gasesc. va multumesc anticipat
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: terrano 1

 

Salut,

 

Felicitari pentru achizitie!

 

Seria de sasiu este pe lonjeronul dreapta deasupra semicasetei ( nu pe fata laterala) sub suportul de baterie.

 

De obicei terrano 1 rugineste in zona suportului de arc pe spate. Zona se poate reface cu tabla, sudura si abkant:grin:.

 

Spor la reparatii.

EX-NISSAN :tk
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: terrano 1

 

Cu inaltatul, nu stiu exact ce sa spun.

Pot fi mai multe cauze:

- barile de torsiune nu sunt reglate egal stanga/dreapta

- bucsi, pivoti, ax brat superior, ax tendon fata uzate

- arc spate cu spire rupte

- suport arc pe sasiu ruginit sau chiar sasiu foarte ruginit in dreptul rotilor spate

- bucse tendoane inferioare ( spate ) rupte

etc.

 

Cel mai bine incarca niste poze ale masinii sa vedem ce si cum.

EX-NISSAN :tk
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: terrano 1

 

momentan nu am facut decat poza asta cand am adus-o.o sa ii fac maine niste poze ca sa vezi cum sta si o sa incerc sa ii fac si pe dedesubt poate gasim niste idei. multumesc frumos.e mai inalta pe partea dreapta. intr-adevar pe stanga spate e putin plecat suportul de arc cam 2 cm in sus. cel superior dar ea e lasata si pe fata.

10268653_241560099374495_4455229898492954359_n.jpg.b7b59238a2a2b188d7acc776bfc11736.jpg

Editat de ilidanx
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: terrano 1

 

Baga maine niste poze. Daca suportul stanga este mai ridicat decat cel din dreapta este sigur de la rugina. Asta este inceputul. Sasiul este corodat dinspre interior catre exterior. Zona asta de sasiu este destul de sensibila la WD21. Se poate reface.

 

Eu am refacut toata zona spate la un D21 ( camioneta cu 4 usi) in cateva zile. La masina refacuta a fost mai usor ca am dat jos decat bena, la tine va trebui sa dai jos caroseria.( locul este foarte ingust)

EX-NISSAN :tk
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: terrano 1

 

am gasit problema. furca ce tine reglajul de la bara de torsiune pe stanga e deformata si a intrat reglajul prin ea.tre sa o desfac sa so indrept si sa o pun la loc.problema e daca se va desface.

IMAG0224.thumb.jpg.3c5c566450edff99c17781f15fd7155a.jpg

IMAG0225.thumb.jpg.55fd5e3aa5722791d7f36080ee886c59.jpg

IMAG0226.thumb.jpg.b2f6d767ec21faad303cc20b332fff9b.jpg

IMAG0227.thumb.jpg.97b65deba707fbcf4061fe2111770831.jpg

IMAG0228.thumb.jpg.bfef566cf5710d64e2c4e685f5cca2f3.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 săptămâni mai târziu...

Re: terrano 1

 

problema rezolvata masina e relativ dreapta acum.problema este alta acum daca ma pozte ajuta si pe mine cineva cu niste schite, scheme ale sasiului daca s-ar putea si cu niste cote ca as vrea sa il reconstruiesc in mare parte si fara caroserie pe el nu stiu daca o sa imi iasa . di daca mai dezmembreaza cineva wd21 as mai avea nevoie de niste piese. va multumesc anticipat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: terrano 1

 

Salut,

 

Ma bucur ca ai rezolvat puntea fata. Legat de schite nu stiu daca vei gasi un desen cu lojeroanele cotate.

Eu am un wd21 dezmembrat oarecum.( caroseria este inca pe sasiu). Ce elemente ale lonjeroanelor iti trebuie mai exact?

 

Seara buna.

EX-NISSAN :tk
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: terrano 1

 

nu imi trebuiesc elemente din sasiu ca as vrea sa il refac din material nou. imi trebuie ceva maruntisuri pe la caroserie cen o lampa de pozitie care nu am gasit nicaieri , o masca de fata niste balamale pt geamul din spate chestii de genul.si am uitat:imi trebuie neaparat un butuc dreapta fata pentru ca fostul proprietar nu stiu cum a reusit sa rupa 4 suruburi de la mrl in el si a mai dat si gaura cu bormasina in ele si l-a facut praf.si mrl-ul meu se mai tine in 2 suruburi.

Editat de ilidanx
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: terrano 1

 

Salut,

 

 

Cu lampile de pozitie la masinile astea e o problema. Eu din 2 masini nu am reusit sa adun un set calumea. Am cumparat din Lituania un set cu vreo 50eur.

Grila fata nu am pe masina desfacuta.

 

Butuci de WD21 nu mai am. Am de D21 care sunt mai mari in diametru. Incearca un butuc de Terrano 2. Din cate stiu eu sunt la fel.( nu bag mana in foc).

 

Seara buna.

EX-NISSAN :tk
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: terrano 1

 

Salut, am si eu un WD21 ca al tau si eu am inlocuit acum 5 ani balamalele de la luneta cu unele sh de pe ebay. Erau in perfecta stare atunci dar acum sunt coapte si crapate si astea. Incerc sa confectionez unele din metal si sa utilizez in continuare deschiderea lunetei. Noi nu cred ca mai gasesti nicaieri.

'89 Terrano 3.0L V6 VG30I
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 săptămâni mai târziu...

Re: terrano 1

 

revin cu noutati. Dupa ce am adus-o cat de cat pe drumul cel bun, azi eu si sotia am plecat intr-o mica aventura. Aceasta s-a transformat intr-un esec total.dupa ce am mers cativa km buni pe un drum de pamant inspre un lac , cand am ajuns pe malul lacului am intrat si eu un pic intr-un noroi mic.Si acolo am ramas.:))))) Problema este ca mi s-a oprit 4x4. a mers putin , am schimbat din marche arriere in treapta 1 si nu a mai tras decat spatele in orice pozitie puneam reductorul. imi puteti spune si mie ce s-a intamplat. precizez ca s-a auzit o trosnitura si dupa nu a mai cuplat fata.

10532357_790972310934222_2200255477294396414_n.jpg.78c54c86c02d23d54e47782342fc0a98.jpg

10417813_790940410937412_2390111570620804747_n.jpg.af44f67418e4bf3c8bc82d902d45274e.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: terrano 1

 

revin cu noutati. Dupa ce am adus-o cat de cat pe drumul cel bun, azi eu si sotia am plecat intr-o mica aventura. Aceasta s-a transformat intr-un esec total.dupa ce am mers cativa km buni pe un drum de pamant inspre un lac , cand am ajuns pe malul lacului am intrat si eu un pic intr-un noroi mic.Si acolo am ramas.:))))) Problema este ca mi s-a oprit 4x4. a mers putin , am schimbat din marche arriere in treapta 1 si nu a mai tras decat spatele in orice pozitie puneam reductorul. imi puteti spune si mie ce s-a intamplat. precizez ca s-a auzit o trosnitura si dupa nu a mai cuplat fata.

 

 

Probabil ti-a cedat vreun MRL-u. Oricum, cred ca ti-ar fi trebuit niste anvelope profil MT,bineanteles, in cazul in care nu ai troliu si ancora de pamant:wink:

Nu-ti face griji si nu te descuraja, toti trecem prin asta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: terrano 1

 

La cati ani are masina sa fii tu sanatos. La varsta asta cam toate mrl urile originale is gata. Credema . Stiu din discutii de aci de pe forum si am vazut-o si pe pielea mea pe u R20 din 2000. Uita de cele originale , pune avm sau flanse si o sa iti usurezi viata.

Nissan Terrano R20 Panzer II BFG MT

Nissan Patrol Y61 Panzer IV BFG MT

Natura si aventura

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: terrano 1

 

Ce contraindicatii au flansele fixe? Si eu am oarece probleme tot cu cele originale. Diferenta e ca a mea nu mai vede asfalt pe viata.

 

Da' sotia, sotia ce a zis ca ai bagat-o in noroi? Ti-a facut morala de rigoare? A mea cred ca facea ca trenul ala pe carbuni.

'89 Terrano 3.0L V6 VG30I
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare