Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Proaspat posesor de Terrano 2

Adună
X

• Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

• Proaspat posesor de Terrano 2

Dupa lungi cautari, cugetari, calcule si negocieri, de ieri sunt fericitul posesor al unui Nissan Terrano 2 2,7TD R20. Masina este autoutilitara (ca sa nu platim impozite mari la stat), 4 portiere si 5 locuri (sa incapa si cei doi copii cu bagaje cu tot). Tot ieri am facut si primul drum cu ea de la Vatra Dornei, de unde s-a cumparat si pana acasa, adica vreo 340 km.
    La prima calatorie masina se misca bine si sta bine pe sosea, dar ca orice masina SH, am constat si ceva probleme (cred eu ca specifice acestei masini, dupa ceva lecturi pe acest forum), pe care o sa le impartasesc aici pe forum.
    1. Turometrul nu functioneaza normal. Cred ca indica cam cu 1000 - 1200 rot/min mai putin.
    2. La cuplarea treptei a V-a cutia devine ma zgomotoasa.
    3. Cateodata cand virez la maxim, fara fata cuplata se aud ceva zgomote. Pe forum un coleg spunea ca ar fi limitatoarele de directie, care ar trebui gresate. Va trebui sa le identific si sa vad daca au ceva vaselina.
    4. Geamul stanga spate nu se deschide. Cel de pe dreapta nu se inchide pana la capat, dar cred ca e o problema de mecanica pe care sper sa o rezolv dupa ce dau panoul de la portiera jos.
    Cam astea ar fi ce am constatat la prima vedere. Nu cred ca problemele sunt insurmontabile, dar fiind la inceput am nevoie de ajutor din partea colegilor mai experimentati de pe forum.
    Va multumesc si sunt sigur ca orice sfat de al vostru va fi bine venit.

Re: Proaspat posesor de Terrano 2

Sa o stapanesti sanatos si....

Comentariu

Multumesc.

Comentariu

Azi am fost la service pentru schimburile de ulei firesti dupa achizitionare. Dupa ce au ridicat-o pe elevator si au inceput verificarile, surpriza. Uleiurile in diferentiale, cutie si distribuitor erau ca noi (lacrima cum au spus-o mecanicii). Daca n-as fi fost de fata nu as fi crezut. Vechiul proprietar nu a schimbat uleiurile pentru ca nici nu a stat mult in curtea lui (avea nevoie de bani sa termine pensiunea pana la craciun, pentru a face bani pt. Patrol) dar poate o facuse cel dinainte.
        Cu ocazia asta am verificat existenta si functionarea LSD-ului. Asa cum am citit pe forum, am invartit de una din roti si cealalta roata a luata in acelasi sens cu roata manevrata. Deci, daca ce spun colegii de forum este corect, LSD-ul exista si functioneaza. Totusi mai am o indoiala in privinta asta pentru ca atunci cand am cumparat-o si i-am facut cateva probe, pe un deal din zon, a ramas cu roata stg spate suspendata si nu s-a miscat fara fata cuplata. Pentru problema asta sincer astept parerea unui cunoscator de aici de pe forum.
        Cu ocazia verificarii am constatat ca placutele de frana pe fata sunt uzate si trebuie schimbate, bucsile de la bara stabilizatoare fata sunt uzate si burdufului de planetara dr ii lipseste colierul si ceva vasilina la planetara. In rest lucrurile stau chiar mai bine decat ma asteptam la o masina de 13 ani. Doamne ajuta sa o tina tot asa. Luni merge la doctor pentru tratamentul necesar.

Comentariu

Salut. La fel cum am spus si altor colegi, iti transmit si tie faptul ca nu trebuie sa ai asteptari mari de la un LSD. Acesta functioneaza in anumite situatii, de obicei cand masina este in miscare sau cand roata care are aderenta mai buna nu opune prea mare rezistanta, diferentialul putand sa transmita mai usor puterea catre aceasta.
          Nu te astepta sa functioneze precum controlul tractiunii sau un diferential blocabil. Este un plus de ajutor, dar nu face minuni.

Comentariu

Sa ai noroc de ea si sa te duca prin toate balariile :).
            E masina buna , eu zic ca o sa iti placa!
            Nissan Terrano R20 Panzer II BFG MT
            Nissan Patrol Y61 Panzer IV BFG MT
            Natura si aventura

Comentariu

Multumesc @Irod. Masina chiar imi place, dar ce-i mai important place sotiei, care nu era o fana a masinilor mari. Cat despre balarii o s-o iau usor pt ca sunt incepator si ma feresc sa ma aventurez prea mult. Cu siguranta ca voi incepe cu iesiri mai usoare pentru profani ca mine.

Comentariu

S-0 stapanesti sanatos.Legat de limitatoarele fata ele nu se greseaza,la tine cred ca lipsesc si permit rotii sa vireze mai mult si ating pe undeva.Eu am rezolvat problema si am facut niste limitatoare dintr-un furtun gros in carne(bucati de 5 cm)pe care le-am montat in locul vechilor limitatoare.Legat de ceasuri la terano este boala lor si acuma cu venirea temperaturilor mai joase mai urat fac.Te obisnuiesti cu ele si schimbi viteza dupa ureche,important este ca indicatorul de apa si de motorina sa iti mearga bine.
                Ultima editare de dulceanu ionel; 08.nov.2014, 21:40.
                Fiecare zi trebuie trăită ca și cum ar fi ultima..
                Off-road Alyon Team

Comentariu

nu uita sa ne ingrosi randurile cu masina ta la recesamantul utilizatorilor . Dupa Patroale R20-ul este de departe cel mai popular, raspandit si potent in teren dintre Nissanuri.
                  Natura si aventura

Comentariu

Sa o stapanesti sanatos. Si eu sunt multumit de R20.

Comentariu

Multumesc tuturor colegilor de forum pentru urari.
                      Legat de limitatoare, cand au ridicat-o pe elevator la service le-am descoperit si se vedea unde a batut fier pe fier. Cred totusi ca problema era la planetara dr. unde simeringul la burduf lipsea si implicit lipsea si vaselina. Maine cand merge la doctor remediem si problema aceasta si mai vedem dupa cum se manifesta.
                      Cat despre masina in ansamblul pe zi ce trece ma simt mai atasat de ea. Cel mai mult sufera insa Zafira din parcare, care nu prea a mai fost folosita.

Comentariu

La Zafira ta ii lipseste un "M" ca sa fie Zamfira si sa o mariti. Stii tu "Nunta Zamfirei" .
                        Natura si aventura

Comentariu

Postat în original de Irod Vezi post
                          La Zafira ta ii lipseste un "M" ca sa fie Zamfira si sa o mariti. Stii tu "Nunta Zamfirei" .
                          Ce-i drept incerc de ceva timp s-o marit, dar neavand taxa de mediu platita nu se ingramadesc doritori si nici s-o dau de pomana nu vreau. Asa ca va trebui s-o bag in continuare in seama, pentru ca si-a facut treaba si m-a purtat de vreo 4 ori in concediu in Turcia, o data prin Europa si drumuri multe prin tara.
                          Revenind la Terrano, azi a fost la doctor unde i s-au facut interventiile precizate anterior si in plus si gresarea cardanelor. Acum urmeaza sa-i completez lipsurile cu care am cumparat-o, adica: grilele de la gurile de aerisire din bord (stg si dr), aparatorile de noroi de la aripile fata si cei mai important anvelope de iarna. La anvelope m-am gandit la anvelope reesapate INSA TURBO WINTER GRIP deoarece am cam depasit bugetul. Deocamdata mai studiez problema, mai socotesc si urmeaza sa iau decizia.

Comentariu

Postat în original de wolf Vezi post
                            Legat de limitatoare, cand au ridicat-o pe elevator la service le-am descoperit si se vedea unde a batut fier pe fier...
                            Dupa primul noroi mai consistent o sa ai placerea sa constati ca vaselina pentru limitatoare...e ca patentul, ciocanul si sarma pentru batrana Dacie

Oricum Terrano e o masina care nu te lasa la greu
                            Azi refuzi sa participi la viata publica.
                            Maine vei ajunge sa fi condus de inferiorii tai !

Comentariu

Azi am constatat o problema care imi da ,,fiori reci” acum iarna. Pe gurile de ventilatie de pe consola centrala, deasupra radioulu,i imi vine numai aer rece. Am incercat sa mut cumutatorul pentru redirectionarea aerului pe pozitia in sus dar rezultatul este acelasi. Imi poate spune cineva daca s-a confruntat cu aceasta problema si cum a remediat-o. Va multumesc.

Comentariu

Procesare...
                              X