Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Recent proprietar de Nissan Terrano 2 si nou in domeniul 4x4.


Coxtin

Postări Recomandate

Salut si respect tuturor impatimitilor de 4x4/off road.

 

Am achizitionat recent un Terrano 2 (2.7tdi) din 1997, masina nu a fost prea ingrijita dar sunt determinat sa o aduc in starea ei normala, asa ca as fi recunoscator sa aflu mai multe de la oameni cu experienta in domeniu.

 

Probleme la prima vedere:

 

- nu mai merge 4x4 desi am cuplat 4x4H becul martor merge si se invart planetarele pe fata.

- cand virez stanga cu viteza mai in scurt huruie ceva dar nu stiu daca de la grup sau altceva.

- se aude un zanganit in bord cateodata ca ticaitul de ceas(bordul este cu km analog) si as vrea sa stiu daca pot sa trec pe unul cu afisaj electronic ca am vazut ca unele modele asa au.

- nu stiu daca exista mufa obd si daca da, unde se afla?

 

Cam asta am depistat pana acum, motorul si cutia merg foarte bine.

 

Multumesc anticipat pentru ajutor si sugestii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Recent proprietar de Nissan Terrano 2 si nou in domeniul 4x4.

 

salut

daca se invart planetarele si nu cupleaza fata cauza sunt mrl-urile,mufa obd este undeva pe cablaj sub bord este omufa lunga si ingusta cu 2 randuri de pini 'ticaitul din bord este de la cablul de chilometraj care da semne ca te lasa ,chilametrajul cu afisaj digital se gaseste pe modelul dupa 2000 ca-sal adaptezi pe masina ta iti trebuie cititorul de pe cutia de transfer ,cablajul si ceasurile de bord

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Recent proprietar de Nissan Terrano 2 si nou in domeniul 4x4.

 

felicitari de jucarie. R20 e masina buna , bine ai venit in familie :) .

schimba si tu avatarul :wink:

Nissan Terrano R20 Panzer II BFG MT

Nissan Patrol Y61 Panzer IV BFG MT

Natura si aventura

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Recent proprietar de Nissan Terrano 2 si nou in domeniul 4x4.

 

Am sunat astazi sa ma interesez cat costa cuplajele de la roti(MRL) si pretul lor la mana a 2 a este de 500 RON pe bucata ceea ce mi se pare foarte mult avand in vedere ca undele noi (AVM parca) sunt 850 RON setul.

Ce sa fac sa iau noi sau sh desi nu vad logica?

 

 

P.S : Wolf,Irod mersi pentru urari. :2dr:dr1

Editat de Coxtin
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Recent proprietar de Nissan Terrano 2 si nou in domeniul 4x4.

 

Dany, este complicata treaba cu bordul electronic? Adica pot sa il montez si singur sau trebuie sa ma duc la cineva care stie meserie? :grin:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Recent proprietar de Nissan Terrano 2 si nou in domeniul 4x4.

 

Am sunat astazi sa ma interesez cat costa cuplajele de la roti(MRL) si pretul lor la mana a 2 a este de 500 RON pe bucata ceea ce mi se pare foarte mult avand in vedere ca undele noi (AVM parca) sunt 850 RON setul.

Ce sa fac sa iau noi sau sh desi nu vad logica?

 

 

P.S : Wolf,Irod mersi pentru urari. :2dr:dr1

 

 

Logica este ca un MRL nou si original , automat , costa pe la 3000 lei. Vanzatorii SH stiu asta si iti fac pretul in consecinta.

O sa ramai uimit cand o sa iti spun ca majoritatea il cumpara pe SH pe considerentul ca le e greu sa se dea jos din masina si sa le cupleze pe cele manuale !!! Deci musterii se gasesc.

 

Dar ... Solutia profi ... raman AVM-urile

 

PS: Dupa anul 2000 Terrano nu s-a mai fabricat cu AVM-uri , ci aveau capace canelate pe post de MRL. Build for life !

Daca nu faci multi km cu acaretu pe sosea, capacele sunt solutia. In plus sunt ieftine, cu 50E le iei pe amandoua.

ing. Luigi PIRSU

www.nissan4x4.ro

service si tunning NISSAN

Facebook PAGE: NISSAN4x4 SERVICE

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Recent proprietar de Nissan Terrano 2 si nou in domeniul 4x4.

 

Dany, este complicata treaba cu bordul electronic? Adica pot sa il montez si singur sau trebuie sa ma duc la cineva care stie meserie? :grin:

 

nu ar trebui sa fie foarte complicat daca ai toate componentele de pe un model cu bord electronic ,din ce stiu eu intre ceasurile de bord nu difera dechat chilometrajul unul este analog si comanda vine la bord prin cablu de cilometraj iar la cel electronic comanda vine printrun cablaj in rest cele doua mufe di spatele bordului sunt la fel .

P S

daca te intereseaza doua mrl-uri automate suna-ma la 0724548066

Editat de Astral
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 săptămâni mai târziu...

Re: Recent proprietar de Nissan Terrano 2 si nou in domeniul 4x4.

 

nu ar trebui sa fie foarte complicat daca ai toate componentele de pe un model cu bord electronic ,din ce stiu eu intre ceasurile de bord nu difera dechat chilometrajul unul este analog si comanda vine la bord prin cablu de cilometraj iar la cel electronic comanda vine printrun cablaj in rest cele doua mufe di spatele bordului sunt la fel .

P S

daca te intereseaza doua mrl-uri automate suna-ma la 0724548066

 

 

 

Dany mersi pt ajutor o sa aprofundez problema mai mult si o sa revin cu un telefon.

 

Intre timp am observat o problema, trapa masinii nu se deschide decat in sus dar nu se retracteaza si in spate, asa este normal sau nu functioneaza cum trebuie?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Recent proprietar de Nissan Terrano 2 si nou in domeniul 4x4.

 

Dany mersi pt ajutor o sa aprofundez problema mai mult si o sa revin cu un telefon.

 

Intre timp am observat o problema, trapa masinii nu se deschide decat in sus dar nu se retracteaza si in spate, asa este normal sau nu functioneaza cum trebuie?

 

salut

trapa trebuie sa se si retracteze ,probabil are o problema

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare