Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Terrano 1

Adună
X

• Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

• Terrano 1

Salutare,

sunt proaspat posesor de Terrano 1, cumparat de pe forum, si ca orice proprietar in faza de euforie caut sa rezolv mici insuficiente cu care am luat masina.

Prima pe lista mea ar fi inlocuirea unui bolt/prezon pe fata. Am tot cautat pe net si am gasit informatia conform careia bolturile sau prezoanele trebuie sa fie M12x1.25 610-320 (asta presupun ca e lungimea totala a boltului - partea filetata a lui, dar e posibil sa nu fi inteles eu exact). Intrebarea pe care o am este de unde satana cumpar bolt/prezon? m-am uitat pe diverse site-uri de profil si ori nu gasesc eu denumirea corecta, ori chiar nu exista.

Multumesc anticipat pt rabdare si ajutor!

Re: Terrano 1

sa ai noroc la el.
    nu ma pricep ce dimensiuni trebuie sa fie dar sa nu gasesti eu zic ca e imposibil. Si eu am avut problema asemanatoare pe R20 dar am gasit. Ce s-a intamplat cu el? De ce nu mai e bun? de ce trebuie inlocuit?
    Nissan Terrano R20 Panzer II BFG MT
    Nissan Patrol Y61 Panzer IV BFG MT
    Natura si aventura

Comentariu

Salut!
      1.Orice magazin de piese auto sau service cu un calculator si programele cu piese de furnizori iti poate gasi prezonul nou.
      2.La obor ....presupun ca si in Bucuresti vin oameni cu toate prostiile sa le vanda Duminica in targ. La Braila in obor vin cativa cu piese din dezmembrari de tot felul, unul are chiar o cutie cu tot felul de maruntisuri inclusiv prezoane. Presupun ca si in Bucuresti e la fel.
      3. Sau il rogi pe George Rusu daca te poate servi cu un prezon.....
      http://forum.club4x4.ro/showthread.p...ssan-Terrano-1

Comentariu

Postat în original de Irod Vezi post
        sa ai noroc la el.
        nu ma pricep ce dimensiuni trebuie sa fie dar sa nu gasesti eu zic ca e imposibil. Si eu am avut problema asemanatoare pe R20 dar am gasit. Ce s-a intamplat cu el? De ce nu mai e bun? de ce trebuie inlocuit?
        e rupt unul dintre ele, de-asta as vrea sa il inlocuiesc. a ramas doar un ciot in fuzeta.

Comentariu

Salut , sa`l stapanesti sanatos. Incearca in dezmembrari sa cumperi 1 daca nu recomand al-padrino frumos te duci la ei le zici ce ai nevoie iti aduce prezonu nou pe oem. Ceva detali despre masina ? pune si tu ceva poze. Chiar ma bucur ca mai vad ca apare cate un topic cu terrano 1 , dejea masina incepe sa dispara din peisaj.

Comentariu

Solut
            Iti fac cadou un preson de roata ,trimite-mi date de cntact pe pm sa pot sa-l trimit prin curier
            Ultima editare de Astral; 19.sep.2015, 21:30.

Comentariu

Multumesc Dany, apreciez gestul dar cred ca e mai mare bataia de cap pentru tine si nu as vrea sa te pun pe drumuri pentru atata lucru decat ca ultima solutie.

Comentariu

am eu pe stoc prezoane noi si originale pt masina dumitale.
                ing. Luigi PIRSU
                www.nissan4x4.ro
                service si tunning NISSAN
                Facebook grup: NISSAN Tehnica4x4

Comentariu

rezolvat problema cu prezonul rupt, multuita d-lui Luigi.

ceea ce ma aduce la urmatoarea: nu merge turometrul. am senzor luat de pe o masina unde a functionat, ceasurile probate cu un senzor aftermarket care citeste 1 magnet/rotatie functioneaza si ele. are cineva o schema electrica unde sa pot urmari traseul si ce semnale am pe ce fire de pe traseu? din ce am verificat eu pana acum, pe unul din firele mufei unde se leaga senzorul (sub capota) nu am niciun semnal (fir negru complet) iar pe celalalt (fir negru cu dunga rosie) am un "-". undeva ceva e in neregula, intrucat senzorul nu trimite niciun semnal inapoi catre ceasuri, si nici nu pare sa isi ia vreun "+" din mufa cu 2 fire.

Comentariu

Felicitari pentru achizitie ! Terrano 1, frumoasa masina ...

Daca mai ai nevoie de coduri pentru piese, sigur gasesti pe site-ul acesta .
                    Off-Road in Waldland

Comentariu

M-am lovit de o problema ieri cu masina: capacul de plastic din partea superioara a radiatorului nu mai etanseaza corespunzator pe core-ul de aluminiu si pierd apa pe-acolo. Pe radiator scrie Nissan, e modelul din Aluminiu cu capac superior si inferior din plastic. Stie cineva daca gasesc un radiator la dimensiunea celui de fabrica, dar cu capace de aluminiu?

Dimensiunile celui de fabrica sunt aproximativ 670x430x26 mm. vad ca e suficient spatiu sub capota sa pun un radiator mai gros, deci pot creste dimensiunea de 26mm pana dupa 30-35mm.

Multumesc!

Comentariu

Salut,

Ce este acum pe masina nu este radiatorul original, care era mai gros( nu stiu exact grosimea). Cel al masinii avea capace din tabla. Poti sa-i pui de la Terrano II.
                        EX-NISSAN

Comentariu

am incercat in seara asta un radiator de Terrano 2 cu motorul de 2.7 cu dimensiunile fagurelui la fel ca cel de pe masina, doar grosimea de 40mm, si nu se potriveste la prinderile de jos, are cele 2 picioruse de fixare la baza mai apropiate decat la Terrano 1.

Comentariu

ori nu am vazut/citit/priceput bine...ori...
                            ai dat deja de Luigi aici pe forum , cu prezonul...
                            de ce nu continuui cu el ?? ai gasit meseriasul :)
                            si lamuresti toate problemele existentiale

Comentariu

am scris postul anterior pentru ca posesorii de terrano 1 si 2 care se lovesc de problema mea cu radiatorul sa stie de incompatibilitate si sa caste bine ochii cand cumpara piese.

Comentariu

Procesare...
                              X

Sqreen | Runtime Application Protection